

MATTI MATIKAINEN
Halla-aho: Merkelillä tuskin on vieläkään viisautta sulkea Saksan rajoja – joutuisi myöntämään olleensa väärässä
EU-johtajien pitäisi saada aikaan ratkaisuja maahanmuuttokriisiin lähipäivinä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mielestä kehitys on kulkemassa oikeaan suuntaan.
– Tämä ei kuitenkaan johdu siitä, että EU:ssa oltaisiin viisastuttu, vaan siitä, että kuluneiden kolmen vuoden toimettomuus ja tunarointi ovat aiheuttaneet sisäpoliittisia muutoksia monissa jäsenmaissa, esim. Saksassa, Itävallassa ja Italiassa, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
Vain mallioppilas Suomi täytti kiintiönsä
Halla-ahon mielestä palautuskeskukset ja EU:n ulkopuolelle perustettavat käsittelykeskukset, joista nyt keskustellaan, ovat toimia, jotka olisi pitänyt toteuttaa jo 2014, jolloin katastrofi oli näkyvissä tai viimeistään 2015, jolloin se oli päällä.
– Näin ei tehty, vaan useat hallitukset lähettivät signaaleja, joilla tilannetta pahennettiin. Merkel julisti Saksan avoimeksi kaikille halukkaille, ja Suomessa pääministeri Sipilä lupasi omakotitalon turvapaikkaturisteille.
– Seuraavaksi yritettiin siivota syntynyttä sotkua turvapaikanhakijoiden sisäisillä siirroilla, joista tuli farssi. Vain mallioppilas Suomi täytti oman kiintiönsä. Suurin osa jäsenmaista viittasi sopimukselle kintaalla. Tämä oli hyvä asia, koska muuten siirrot jatkuisivat ikuisesti. Tulijathan eivät lopu, Halla-aho huomauttaa.
Merkel vaihtoon, Saksalle järkevämpi linja
Halla-aho sanoo pelkäävänsä, ettei Merkelillä ole vieläkään viisautta sulkea Saksan rajoja.
– Sillä hän myöntäisi olleensa väärässä vuonna 2015. Toisaalta ajatus pakolaiskiintiöiden EU:n laajuisesta kasvattamisesta tai muista taakanjaoista on poliittisesti vielä epärealistisempi kuin se oli kolme vuotta sitten. Silloin vastaan harasivat lähinnä Visegrad-maat, nyt joukkoon ovat liittyneet äänekkäästi myös pienet Länsi-Euroopan valtiot, poislukien tietysti Suomi.
– Yksi mahdollinen lopputulema, että EU:n tasolla saadaan aikaan jokin vesitetty ja riittämätön periaatejulistus, fiksut jäsenmaat jatkavat kansallisia toimia kuten oman maahanmuuttopolitiikkansa tiukentamista ja sisärajatarkastuksia, ja Saksa perustaa jonkun ”halukkaiden koalition” jakamaan taakkaa. Toinen ja toivottavampi mahdollisuus on, että sisäinen paine CDU/CSU:ssa käy sietämättömäksi, Merkel pannaan vaihtoon, ja Saksan uusi hallitus omaksuu uuden ja järkevämmän linjan, Halla-aho toivoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakolaiskiintiöt Itävalta Angela Merkel Turvapaikanhakijat Suomi Juha Sipilä Saksa Italia Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU-johtajilla edessä painajaiskokous

Saksan konservatiivit napit vastakkain maahanmuuttopolitiikasta

Suurten kansanpuolueiden aika on ohi – vanhat valtarakenteet hajoavat kaikkialla Euroopassa
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.