Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-aho: Suomella ja Euroopalla on pakon edessä tilaisuus vapauttaa itsensä Venäjä-riippuvuudesta

25.02.2022 |20:07

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho kommentoi Venäjälle langetettuja pakotteita ja vastapakotteita.

Halla-aho kirjoittaa:

Pakotteet ja vastapakotteet tulevat kalliiksi meille kaikille. Ne tarkoittavat kalliimpaa ruokaa, kalliimpaa energiaa, kalliimpaa liikkumista, työttömyyttä ja konkursseja. Tätä kaikkea on julkisen vallan mahdollisuuksiensa mukaan kompensoitava kansalaisille.

Pakotteille ei kuitenkaan ole Putinin luomassa uudessa todellisuudessa vaihtoehtoja. Paitsi tietenkin se, että ei tehdä mitään, pannaan silmät kiinni ja toivotaan, että hän ei muistaisi meitä omissa suunnitelmissaan.

Pitkällä aikajänteellä kriisin valoisa puoli on se, että Suomella ja Euroopalla on pakon edessä tilaisuus vapauttaa itsensä siitä Venäjä-riippuvuudesta, jonka ne sinisilmäisyyttään vuosikymmenien aikana rakensivat. Siitä ei tule kivutonta, mutta se on täysin mahdollista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää