Artikkeli kuva

Halla-aho videopuheenvuorossaan: Helsingin muuttuminen globaaliksi sosiaalitoimistoksi on tapahtunut kokoomuksen johdolla

25.11.2020 |18:40

Kuntavaalikeskusteluissa on viime viikkoina spekuloitu paljon keskustan hiipuvalla tilanteella. Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan vähintään yhtä mielenkiintoinen tilanne on käynnissä Helsingissä, missä kokoomus on menettämässä ikiaikaisen asemansa suurimpana puolueena. Hän puntaroi tulevia kuntavaaleja julkaisemallaan videolla.

Katso puheenvuoro täältä:


Facebook-video, 5 min 26 sek.

– Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon kasvava paniikki on näkynyt jatkuvissa hyökkäilyissä perussuomalaisia vastaan, Halla-aho toteaa.

Orpon kommenttien taustalla siintelee ajatus, että jos kokoomus ottaa vaaleissa köniinsä, vihreät nousee Helsingin suurimmaksi puolueeksi.

Halla-aho esittää kysymyksen:

– Onko kokoomuslainen poliitikko yhtään sen parempi vaihtoehto, kuin avoimesti punavihreä pormestari?

– Helsinki on ollut kokoomuslaisen pormestarin tai kaupunginjohtajan johdossa vuodesta 1979. Helsingin muuttuminen gettoutuvaksi lobaaliksi sosiaalitoimistoksi on tapahtunut kokoomuksen johdolla.

– Kokoomus ei ole ratkaisu Helsingin punavihreään ongelmaan. Kokoomus on osa sitä ongelmaa.


Lue myös Helsingin Uutisten tänään julkaisema Halla-ahon kolumni ”Yksilö on niin last season”.

SUOMEN UUTISET 


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää