Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Hallitukselta lisää helpotuksia maahanmuuttoon – Rantanen: “Hallitus haalii maahan matalapalkkaista ja kouluttamatonta työvoimaa kaikin keinoin”

21.06.2022 |12:44

Hallitus antoi viime viikolla kaksi esitystä, joilla helpotetaan ulkomaalaisten maahanmuuttoa Suomeen. Toisessa on kyse pitkäaikaisten D-viisumien myöntämisestä maahan tuleville opiskelijoille ja tutkijoille, ja toisessa esitetään alaikäisten turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämisten toimeentuloedellytyksen poistamista.

Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen kritisoi hallituksen toimia maahanmuuton lisäämiseksi.

– Hallitus luo jatkuvasti lisää maahanmuuton väyliä väittäen Suomen tarvitsevan osaajia. Suomi ei kuitenkaan tosiasiallisesti houkuttele kansainvälisiä osaajia vaatimattoman palkkatason, korkean hintatason ja verotuksensa takia. Sen sijaan hallitus haalii maahan matalapalkkaista ja kouluttamatonta työvoimaa tarjoamalla helpotuksia perheenyhdistämisiin ja tarjoamalla ilmaisia tutkintoja kolmansien maiden kansalaisille, Rantanen perustelee.

D-viisumilla opiskelijoita toimeentulotuelle?

Hallitus esittää, että tällä kaudella kasvuyrittäjiä ja erityisasiantuntijoita sekä heidän perheenjäseniään varten luodut pitkäaikaiset ns. D-viisumit ulotettaisiin koskemaan EU-maiden ulkopuolisia kansalaisia, jotka ovat tulossa Suomeen opiskelijoiksi tai tutkijoiksi.

– Opiskelijaksi luetaan esimerkiksi ammattitutkintoon opiskeleva tai sellaiseen koulutukseen valmentavia opintoja käyvä. Afrikkalainen voisi hakea esimerkiksi pienen kunnan ammattiopiston valmentavaan koulutukseen ja saada sillä D-viisumin Suomeen itselleen ja perheenjäsenilleen, Rantanen kuvailee.

Malli houkuttelee erityisesti sosiaaliavustuksilla eläjiä

Kolmansista maista tulevilla opiskelijoilla tulee olla hyväksyttävä selvitys toimeentuloon tarkoitetuista varoista ensimmäisen vuoden ajalta, vaikka oleskelulupa olisi myönnetty pidemmäksi ajaksi. Mikäli toimeentulo ei riitä elämiseen, syntyy opiskelijalle oleskeluluvan myötä oikeus toimeentulotukeen.

– Ulkomaalaisen opiskelijan toimeentulovaatimus on 560 euroa kuukaudessa ensimmäisen vuoden ajalta, millä ei pärjää Suomessa. Opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä on mahdollista saada toimeentulotukea toisin kuin suomalaisten opiskelijoiden, joiden tulee rahoittaa elämisensä opintolainalla, jos opintotuki ei riitä.

– Sen lisäksi, että hallitus tarjoaa kolmansien maiden kansalaisille suomalaisia paremman ilman velkaantumista tapahtuvan opintotuen toimeentulotuella, malli on kaikkein houkuttelevin juuri sosiaaliavustuksilla elämään tuleville ”opiskelijoille”, mikä ainoastaan rasittaa veronmaksajien taakkaa, Rantanen selventää.

Hallitus lisää houkutustekijöitä ankkurilapsitoiminnalle

Hallitus esittää, että kansainvälistä suojelua saavien alaikäisten perheenyhdistämisissä ei sovellettaisi toimeentuloedellytyksiä. Käytännössä lapsen edun vuoksi toimeentuloedellytyksistä poiketaan jo nyt, vaikka EU:n perheenyhdistämisdirektiivi toimeentuloedellytykset salliikin.

– Hallitus lisää houkutustekijöitä ns. ankkurilapsitoiminnalle, jossa alaikäinen lähetetään mahdollisesti vaarallisellekin retkelle varmistamaan paikka koko perheelle hyvinvointivaltion palvelujen äärelle. Maahanmuuttajia ollaan valmiita haalimaan kaikin keinoin, vaikka se johtaisi alaikäisten hyväksikäyttöön tai hukkumisiin Välimerellä. Vihreiden ideologia paistaa räikeästi läpi hallituksen esityksissä, Rantanen sanoo.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää