

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vesisota muuttui sadan maahanmuuttajan joukkotappeluksi Berliinissä
Kesähelteillä on mukava vilvoitella veden äärellä ja käydä uimassa. Mutta vesileikkeihin voi liittyä myös väkivallan vaara. Näin kävi Berliinissä, jossa vesisota muuttui sadan maahanmuuttajan joukkotappeluksi.
Viime sunnuntaina ihmiset olivat viettämässä leppoisaa hellepäivää Steglitzin kaupunginosassa sijaitsevassa maauimalassa Berliinissä, kun kahden seurueen välinen leikkisä vesipyssysota muuttuikin yhtäkkiä sadan ihmisen joukkotappeluksi, kertoo paikallislehti BZ.
Tappelusta on videoita sosiaalisessa mediassa. Maauimalan järjestyksenvalvojat eivät kyenneet rauhoittamaan pääosin maahanmuuttajataustaisten tappelijoiden riehumista, vaan paikalle jouduttiin hälyttämään kolmetoista poliisipartiota ja poliisin mellakkaryhmä.
Das kennen wir doch noch alle aus unserer eigenen Kindheit, dass sich ein paar Halbwüchsige im Freibad wegen Wasserpistolen streiten wie in Berlin-Steglitz.pic.twitter.com/mkpWJVwcRX
— Gr@ntlɘr 🥨🍺 (@oida_grantler) June 20, 2022
Joukkotappelusta ei selvitty aivan pienillä vammoilla, kertoo Bild-lehti. Ainakin kaksi ihmistä sai veitseniskuja. Tappelijoiden keskelle joutunutta sivullista 10-vuotiasta poikaa löytiin päähän. Poliisi tutkii neljää nuorta miestä epäiltyinä pahoinpitelyistä. Yksi heistä löi maauimalan järjestyksenvalvojaa.
Poliisiliiton puheenjohtaja vaatii poliitikoilta rehellisyyttä
Saksan poliisiliiton puheenjohtaja Rainer Wendt syyttää poliitikkoja siitä, että nämä eivät uskalla puhua väkivallantekijöiden taustoista.
– Nämä ovat nuoria miehiä, joista useimmilla – ei kaikilla – on maahanmuuttajatausta ja jotka selvästikin pitävät tätä julkista tilaa omana reviirinään, Rainer Wendt sanoo Bild-lehdelle.
Rainer Wendt toteaa, että diskoilla on portsarit juuri siksi, että he estävät tällaisten, väkivaltaisten henkilöiden sisäänpääsyn. Poliisi ei ehdi jokaiseen diskoon tai uimalaan valvomaan järjestystä.
Naisten ahdistelu maauimaloissa lisääntynyt 2015 jälkeen
Jopa feministinen naistenlehti Emma myöntää, että erilaiset järjestyshäiriöt, tappelut ja naisten ahdisteleminen ovat lisääntyneet Saksan maauimaloissa vuoden 2015 turvapaikanhakijavyöryn jälkeen.
Ongelmia aiheuttavat nuoret miehet ovat usein arabeja, pohjois-afrikkalaisia tai turkkilaisia. Naisia ahdistellaan, kouritaan, salakuvataan ja huoritellaan. Yhä useammat saksalaisnaiset ja -perheet ovat alkaneet vältellä yleisiä maauimaloita.
Saksan uimaliiton puheenjohtaja Peter Harzheim on sitä mieltä, että niin ikävältä kuin se kuulostaakin, univormupukuisten vartijoiden tuominen maauimaloihin on ainoa ratkaisu. Puolet Saksan uimavalvojista ovat naisia, ja he eivät kykene enää pitämään nuorukaisia kurissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Peter Harzheim maauimala Rainer Wendt joukkotappelu Salakuvaaminen seksuaalinen ahdistelu Nuoriso maahanmuuttajat Berliini Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan uusi sisäministeri haluaa Eurooppaan lisää turvapaikanhakijoita ja taakanjakoa

Berliini haluaa salata koulujen maahanmuuttajaprosentit – keskimäärin 41 % oppilaista vieraskielisiä

Tavio: Hallituksen esitys voimistaa ankkurilapsi-ilmiötä – ”Tämä on sitä haittamaahanmuuttoa, joka aiheuttaa eniten kustannuksia Suomelle”

Hallitukselta lisää helpotuksia maahanmuuttoon – Rantanen: ”Hallitus haalii maahan matalapalkkaista ja kouluttamatonta työvoimaa kaikin keinoin”

Perussuomalaiset vaativat hallitukselta toimenpiteitä maahanmuuton kielteisten vaikutusten arvioimiseksi: Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka heikentää asuntoalueiden turvallisuutta

Epäluottamus poliittisten ryhmien välillä puhkesi yhteenotoksi Senegalin parlamentissa
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














