
PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.
Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) myöntää, että osallistuminen Irakin koulutusoperaatioon voi tuoda myös Suomen terrori-iskujen kohdemaaksi. Siitä huolimatta Suomen tulisi osallistua operaatioon. Tuomioja esitteli valtioneuvoston selonteon Irakin kansainväliseen koulutusyhteistyöhön osallistumisesta eduskunnalle tiistaina.
– Luonnollisesti olemme huomioineet sen, että ISIL:in vastaiseen toimintaan osallistuvat maat voivat kaikki olla järjestön terroritekojen mahdollisia kohteita. Toisaalta olisi naiivia ja vastuutonta uskoa, että osallistumattomuus yhteistyöhön terrorismia vastaan voisi suojella joutumasta terroritekojen kohteeksi, Tuomioja puntaroi.
Yhteistyöhön osallistuu noin 15 maata ja todennäköisesti Pohjoismaat, jos myös Ruotsi päättää osallistumisestaan, kuten se harkitsee nyt.
Saksan johtamaa
joukkojen koulutusta
Suomesta osallistuisi operaatioon enintään 50 sotilasta. He antaisivat peruskoulutusta Pohjois-Irakin peshmerga-joukoille ja osallistuisi Erbiliin perustettavan koulutuskeskuksen toimintaan osana normaalia joukkojen koulutusta.
Suomalaiset kouluttajat eivät menisi mukaan operaatioihin. Koulutuskeskuksen kehysvaltiona toimii Saksa, myöhemmin mahdollisesti Italia. Tuomioja korosti, ettei toiminnassa saa syyllistyä minkäänlaisiin ihmisoikeus- ja kansainvälisen humanitäärisen oikeuden rikkomuksiin. Tämä on myös koulutuksen periaate.
Piikki USA:lle?
Tuomioja antoi tällöin ehkä myös piikin joitakin maita päin.
– Haluamme olla tässä yhteistyössä sellaisten maiden kanssa, joille tämä on yhtä lailla tinkimätön periaate, Tuomioja painotti.
Suomi arvioi osallistumisen hinnaksi 15 miljoonaa euroa, mikä sisältyy hallituksen esitykseen vuoden 2015 lisätalousarvioksi. Puolustusministeriön osuus tästä on 9,2 miljoonaa euroa.
Tehtävä ei Tuomiojan mukaan poikkea Suomen jo Afganistanissa, Malissa ja Somaliassa tekemien tehtävien kanssa.
Myös Tuomioja painottaa varustuksen merkitystä: vaikka turvallisuustilanne on Kurdistanissa ollut kohtuullinen, pidetään väkivaltaisuuksia todennäköisinä. Myös puolustushallinnon ja suojelupoliisin yhteistyö on keskeistä koko operaation ajan.
Veli-Pekka Leskelä
Viikon suosituimmat

Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.


Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.