

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (RKP) puhuu eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 28. huhtikuuta 2022.
Hallitus laittaa siirtolaisten oikeudet suomalaisten oikeuksien edelle – Purra: ”Kyllä on kieroa peliä”
Tiesittekö, että turvapaikanhakuoikeutta ei tulla keskeyttämään nyt eikä myöhemminkään? Näin on kertonut Suomen sisäministeriö.
Kyllä, luit aivan oikein.
Turvapaikkahakemusten käsittelyä ei siis voitaisi keskeyttää, vaan korkeintaan keskittää. Mutta samaan aikaan hallitus on valmis puuttumaan, tuosta noin vain, suomalaisten omistusoikeuteen ja omaisuudensuojaan. Hallitus on esittämässä asuntoja ja ajoneuvoja otettavaksi turvapaikanhakijoille kriisitilanteessa.
Luit oikein tämänkin. Eli: Suomen hallitus ei aio suojata suomalaisia. Ei edes silloin, kun uhkana on hybridioperaatio.
Perussuomalaisten Riikka Purra painotti hallitukselle, että Suomella on oikeus laittaa oma kansallinen turvallisuus edelle, ohi turvapaikanhakijoiden oikeuksien.
– Te ette ole valmiita laittamaan suomalaisten oikeuksia muiden edelle, Purra jyrähti.
Katso Riikka Purran haastattelu (juttu jatkuu videoikkunan alla):
Ministerit ylenkatsovat tavallisia suomalaisia
Eduskunnan kyselytunnilla nähtiin irvokas näytelmä, jossa perussuomalaiset kyselivät rajaturvallisuuden perään, mutta ministerit soimasivatkin perussuomalaisia.
– Mielellänne hämminkiä aiheutatte, puuskutti valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.).
Vielä pidemmälle meni oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (rkp) vihjailuillaan.
– Perussuomalaiset eivät näe kokonaistilannetta. Teiltä myös vuodetaan asiakirjoja julkisuuteen.
Oikeusministerin omituinen vihjailu lienee tulkittavissa harhautusyritykseksi.
Mitä ihmettä nämä ministerit juttelevat?
Perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran mielestä väitteet ovat ”kertakaikkisen karmeita, käsittämättömän väärin ja hyvin suurta ylenkatsetta.”
– Tämä on hallitukselle tyypillistä retoriikkaa, Purra sanoo ja viittaa ministereihin, joiden mielestä keskeisin ongelma ei nyt olisikaan Venäjä, siirtolaisase ja lainsäädäntömme puutteet, vaan… yllätys: perussuomalaiset.
Perussuomalaisten välikysymys oli kaukaa viisas
Ydinongelma ei kuitenkaan ole viestintuoja (siis perussuomalaiset) ja asioista puhuminen, vaan se, mitä tosiasiassa tapahtuu.
– Venäjä kyllä tuntee meidän lainsäädäntömme ja tietää haavoittuvuutemme. Me haluamme, että hallitus tekee asialle jotakin, Purra sanoo ja muistuttaa Perussuomalaisten välikysymyksestä viime vuoden marraskuulta, jolloin Valko-Venäjä käytti siirtolaisasetta.
Tuolloin oppositio jätti yhteisen välikysymyksen hybridiuhkista, sillä Suomi oli varautunut huonosti siirtolaisten käyttämiseen painostuskeinona. Oppositio halusi, että lainsäädäntöön kirjataan pikaisesti hätätilapykälät, joilla turvapaikan hakemisen voi keskeyttää ja Suomen rajat sulkea, jos rajan takana on paljon siirtolaisia.
Katso myös Riikka Purran ja Mauri Peltokankaan haastattelu marraskuulta 2021 (juttu jatkuu videoikkunan alla):
Hallituksella ollut puoli vuotta aikaa säätää pykälät kuntoon
Välikysymyksen yhteydessä hallitus sanoi havahtuneensa hybridisodan uhkaan. Nyt havahtumisesta on kulunut jo puoli vuotta ja Venäjä hyökännyt Ukrainaan.
Edelleenkään Itärajan tilannetta vain ei ole saatu kuntoon. Eikä saada, sillä luvassa ei ole lainsäädäntöä, jolla pystyttäisiin torjumaan hybridiuhkaa, kuten aiemmin on pystytty muissa suvereeneissa valtioissa kuten Kreikassa, Liettuassa ja Puolassa.
Sen sijaan oikeusministeriö diskuteerailee EU-komission kanssa ja valtiovarainministeri Saarikko toistelee napakkaan tyyliinsä, että kaikki on kunnossa, älkää peljätkö.
– Kyllä on kieroa peliä, Purra tiivistää.
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jos Venäjä jälleen vyöryttää turvapaikanhakijoiden massoja rajalle, siihen ei auta Nato-jäsenyyskään – Purra: ”Toivon todella, että hallitus saa aikaiseksi tilanteen korjaavaa lainsäädäntöä”

Hallintovaliokunta yksimielinen – Purra: Kansainvälisen suojelun hakemista on kyettävä rajoittamaan

Erikoinen näytelmä eduskunnassa: Perussuomalaiset vaati varautumista Venäjän kostotoimiin ja kysyi rajaturvallisuudesta – ministeri syytti hybridivaikuttamisesta
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












