

LEHTIKUVA
Erikoinen näytelmä eduskunnassa: Perussuomalaiset vaati varautumista Venäjän kostotoimiin ja kysyi rajaturvallisuudesta – ministeri syytti hybridivaikuttamisesta
Sisäministeriön mukaan EU ei salli Suomen rajan sulkemista missään tilanteissa. Sisäministeri Krista Mikkosen (vihr.) mielestä asiasta ei saisi edes keskustella.
Suomen presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Sanna Marin ovat tänä aamuna ilmoittaneet kannattavansa Nato-jäsenyyden hakemista.
Venäjä on ilmoittanut ryhtyvänsä vastatoimiin. On mahdollista, että Venäjä ohjaisi siirtolaismassoja Suomen rajalle, kuten se teki vuonna 2015.
Komissio ei puuttunut muidenkaan maiden kohdalla
Perussuomalaiset ovat huolestuneita tästä uhasta ja kysyi eduskunnan kyselytunnilla, millaisiin konkreettisiin toimiin hallitus ryhtyisi, jos siirtolaisasetta käytettäisiin Suomea vastaan.
Samoin perussuomalaiset kysyivät, piiloutuuko hallitus tässä asiassa EU:n taakse, sillä monet muut EU-maat ovat aiemmin sulkeneet rajansa, eikä niille tullut mitään seuraamuksia. Monilla muilla mailla on valmiina lainsäädäntöä kyseiseen uhkaan vastaamiseen, mutta Suomessa hallitus ei ole sellaista tehnyt.
– Onkin erikoista, että miten tämä voi olla mahdollista? Komissio ei ole puuttunut rajojen sulkemiseen Kreikan, Puolan tai Liettuankaan tapauksissa. Miten Suomi eroaa näistä muista EU-maista? perussuomalaisten kansanedustaja Petri Huru kysyi hallitukselta.
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) toisteli vastauksessaan tyhjiä korulauseita hybridiuhkaan varautumisen tärkeydestä, ja jätti vastaamatta, miksi Suomella ei ole oikeutta puolustautua siirtolaisaseen käyttöä vastaan.
Vihervasemmistolainen sumutus pahimmasta päästä
Perussuomalaiset ovat kuukausia esittäneet epäilyksensä, että hallitus piiloutuu EU:n taakse Suomen rajan sulkemista koskevassa kysymyksessä. Tänään se varmistui.
– Ministeri Saarikko on sanonut useasti, että hybridihyökkäyksen koittaessa Suomen raja voidaan sulkea kokonaan. Miten te aiotte nyt toimia? tivasi Huru valtiovarainministeri Saarikolta.
Saarikko tyytyi toteamaan EU:n kannan olevan valitettava.
Törkein vastaus kuultiin kuitenkin sisäministeri Mikkoselta, joka totesi perussuomalaisten rajaturvallisuutta koskevien kysymysten olevan osaltaan hybridivaikuttamista.
Sisäministeri syytti tänään eduskunnassa oppositiota hybridivaikuttamisesta yrittäessään kääntää huomion pois siitä, ettei hallitus suostu suojelemaan Suomea. Suomen Uutiset haastatteli ps-kansanedustajia heti kyselytunnin jälkeen. Äänessä Mari Rantanen, Sebastian Tynkkynen ja Veikko Vallin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sumuttaminen siirtolaismassat rajaturvallisuus Liettua hybridivaikuttaminen Krista Mikkonen Petri Huru Sisäministeriö Annika Saarikko Sanna Marin Puola Sauli Niinistö Euroopan komissio Venäjä perussuomalaiset hallitus Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaati vaikuttavia rajaturvallisuuslakeja – hallitus ei suostu keskeyttämään turvapaikanhakuoikeutta edes Venäjän hybridivaikuttamisen estämiseksi

Hallitus laittaa siirtolaisten oikeudet suomalaisten oikeuksien edelle – Purra: ”Kyllä on kieroa peliä”

Marinin hallitukselta taas hävytön lakiesitys eduskuntaan: Suomen kansalaisuuden voisi saada vaikka väärennetyillä asiakirjoilla

Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Raju väittely kyselytunnilla – viherpiipertäjät politisoivat itärajan, sisäministeri syyttää oppositiota hybridivaikuttamisesta (video)

Halla-aho: Sekä Nato-jäsenyyden kannatusta että sen vastustusta ohjaa Venäjän pelko

Perussuomalaiset kannattaa Nato-jäsenyyttä: ”Kalliin isänmaamme suojaksi, ei ketään uhkaamaan”

Suomen turvallisuustilanne muuttunut peruuttamattomasti – ”Venäjä on osoittanut, ettei se kunnioita itsemääräämisoikeuttamme”

Leena Meri: Venäjän toimet pakottavat Suomenkin reagoimaan
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














