

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus panostaa omaishoitajiin – ”On oikeudenmukaista, että heidän työlleen osoitetaan viimein enemmän arvostusta”
Hallitus on puoliväliriihessä päättänyt lisätä omaishoitajien rahoitukseen 16 miljoonaa euroa vuosittain vuodesta 2026 alkaen. Kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan valiokuntavastaava Pia Sillanpää iloitsee siitä, että vaikeasta talouden tilanteesta huolimatta omaishoitajien korvaamattoman arvokkaan työn tukemiseen panostetaan vahvasti.
Omaishoitajia tuetaan korottamalla pienimpiä omaishoidontukia ja edistetään hallitusohjelman omaishoitoa koskevia tavoitteita jatkamalla hyvin käynnistynyttä omaishoidon kehittämistä hyvinvointialueiden ohjauksella.
Hallitus linjasi puoliväliriihessään, että laaditaan selvitys omaishoidon lakisääteisyydestä ja/tai tuen siirtämisestä Kelan maksettavaksi.
Omaishoitajien työ on korvaamatonta
Kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan varajäsen Kaisa Garedew toteaa, että omaishoitajat tekevät arvokasta työtä laittaen itsensä likoon lähimmäisensä puolesta.
– He ovat korvaamaton voimavara sote-sektorille ja koko yhteiskunnalle. On oikeudenmukaista, että heidän työlleen osoitetaan viimein enemmän arvostusta.
Hallitus päätti myös, että omaishoidon tuen myöntämisperusteille laaditaan kansallinen ohjeistus myöntämisperusteille, palkkioluokille ja käytännöille. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on vuonna 2024 antanut kaikille hyvinvointialueille aluekohtaiset suositukset omaishoidon tuen myöntämisperusteiden kehittämiseksi.
– Tästä huolimatta hyvinvointialueilla on paljon vaihtelua käytännöissä. Omaishoitajien yhdenvertaisuuden varmistaminen kansallisesti on ensiarvoisen tärkeää, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Minna Reijonen muistuttaa.
Työhuonevähennyksen poisto ei heikennä omaishoitajien asemaa
Hallituksen päätös siitä, että verotuksen kaavamainen työhuonevähennys poistuu, on herättänyt huolta siitä, millaiset vaikutukset päätöksellä on omaishoitosopimuksen tehneiden omaishoitajien asemaan.
Valtionvarainministeri Riikka Purran kirjalliseen kysymykseen antaman vastauksen mukaan työhuonevähennyksen poistossa ei ole tarkoitus heikentää omaishoitajien asemaa ja tämä tullaan huomioimaan valmistelun yhteydessä.
Hallituksen esitysluonnos on tarkoitus lähettää lausuntokierrokselle kesäkuun 2025 aikana ja esitys on tarkoitus antaa syksyllä budjettilakina. Lain olisi tarkoitus tulla voimaan vuoden 2026 alusta.
Kansanedustaja Jaana Strandtman pitää tärkeänä, että työn ja omaishoitajuuden yhteensovittaminen tehtäisiin joustavaksi ja hyväksyttäväksi eri työpaikoilla ja yrityksissä. Tällä hetkellä yli 100 000 työssäkäyvää tarvitsee tähän työn ja hoivan yhdistämiseen arjen konkreettiset ratkaisut. Ilman omaishoitajia maamme sosiaali- ja terveystoimi kaatuisi.
Vuorovaikutusohjaus edistää omaishoitajien yhdenvertaisuutta
Vuoden 2024 alussa käynnistettiin hyvinvointialueiden vuorovaikutusohjaus, jonka tavoitteena on hallitusohjelman mukaisesti omaishoitajien yhdenvertaisuuden edistäminen yhdenmukaistuvien myöntämisperusteiden sekä muiden käytäntöjen myötä.
Vuorovaikutusohjausta jatketaan vuodelle 2026 ja samalla seurataan tavoitteiden toteutumista. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Anne Rintamäki huomauttaa, että vuorovaikutusohjauksessa omaishoitajien yhdenvertaisuuden vahvistaminen on ensisijainen teema ja tavoite.
Hallitus huomioi työikäiset omaishoitajat
Omaishoitoa kehitetään myös kohdentamalla terveyden edistämisen määrärahaa omaishoitajien hyvinvoinnin, terveyden ja toimintakyvyn edistämisen hankkeisiin tänä ja ensi vuonna.
Kehittämisen painopisteissä on huomioitu työikäiset omaishoitajat, lisäksi painopistettä on suunnattu vahvistamaan omaishoitajien yksilöllistä tukea erilaisissa kuormittavissa tilanteissa, kuten työn ja omaishoidon yhdistämisessä. Hankkeissa huomioidaan myös sopimuksettomat omaishoitajat.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varajäsen Mira Nieminen painottaa, että on tärkeää, että hallitus huomioi työikäiset omaishoitajat. Työikäiset omaishoitajat tarvitsevat konkreettisia ja yksilöllisiä tukimuotoja, jotka mahdollistavat työn ja hoivan yhteensovittamisen ilman kohtuutonta kuormitusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- J tukimuodot Pia Sillanpää Anne Rintamäki Jaana Strandman hyvinvointialueet jaksaminen arvostus Kaisa Garedew resurssit palkkio sosiaali- ja terveysvaliokunta Puoliväliriihi Minna Reijonen Omaishoitajat Riikka Purra Mira Nieminen Omaishoito hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sosiaali- ja terveysministeri Juuso: Omaishoitajien asema paranee tällä hallituskaudella

Ministeri Juuso tyytyväinen: Puoliväliriihestä hyviä uutisia omaishoitajille ja perhehoitajille
Sosiaali- terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen, että omaishoitajiin ja perhehoitajiin kiinnitetään huomioita ja panostetaan myös rahallisesti heidän tukemiseensa.

Kansanedustaja Jaana Strandman kehittäisi omaishoidon tukea edelleen – ”Ilman omaishoitajia yhteiskuntamme sosiaali- ja terveydenhoito kaatuisi”
Nykyisessä hallitusohjelmassa on useita tärkeitä kirjauksia, joilla tuetaan omaishoitajia, heidän yhdenvertaisuuttaan ja jaksamistaan. Yhteiskunnan näkökulmasta omaishoidon tukeminen on kannattavaa, sillä ilman omaishoitajia koko sote-järjestelmä romahtaisi. Siksi perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman panostaisi entistä enemmän omaishoitoon ja omaishoitajiin.

SDP esiintyy kotimaisen duunarin puolustajana – samaan aikaan puolueen uusi ohjelma tukee ulkomaisen halpatyövoiman määrän kasvattamista
Lähivaalien alla SDP pyrkii ylläpitämään vanhaa mainettaan, jonka mukaan demarit on suomalaisen duunarin puolella. SDP:n uudessa lähivaaliohjelmassa kuitenkin uudet, matalapalkkaisiin töihin saapuvat maahanmuuttajat toivotetaan tervetulleeksi, käytännössä siis kilpailemaan samoista töistä suomalaisten kanssa. Kehitys on omiaan alentamaan palkkoja.
Viikon suosituimmat

Helsinki tukee vaivihkaa Elokapina-aktivismia: Kaupungin nuorisopalvelujen viestijärjestelmässä haetaan keräysapua ja kaupungille kuuluvia tarvikkeita mielenosoittajien käyttöön
Helsingin kaupungin työntekijöiden viestiryhmissä vellova Elokapina-myötäily saattaa näyttäytyä sympaattisena, mutta asia on ongelmallinen. Kaupunki on julkinen toimija, ja sen työntekijöiltä voidaan lähtökohtaisesti odottaa neutraalia lähestymistapaa aktivistien kuohuntaa kohtaan.

Halla-aho tiivisti Kultarannassa maailman muutoksen: Suurin osa maailman ihmisistä elää hyvin erilaisissa arvojärjestelmissä, eikä heillä ole mitään aikomusta muuttua kaltaisiksemme
Länsimaat ovat vain yksi osa maailmaa, joka nyt on kivuliaassa muutoksen tilassa. Aika entinen ei enää palaa, vaikka kuinka sitä haluaisimme. Sodankäynti ja hyökkäykset eivät nekään välttämättä lopullisesti ratkaise ongelmia. - Ulkoisella hyökkäyksellä on kuitenkin taipumus yhdistää kansalaisia oman hallintonsa taakse, tiivisti puhemies Jussi Halla-Aho ihmisluonteen peruspiirteen valtiossa kuin valtiossa.

Antikainen: Vasemmistoliiton Honkasalo puolustaa Irania, joka vainoaa naisia, tappaa toisinajattelijoita ja havittelee ydinasetta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi Veronika Honkasalon (vas.) tuoretta ulostuloa, jossa tämä vaatii Suomea tuomitsemaan Israelin iskut Iraniin. Antikaisen mukaan Honkasalon kirjoitus myötäilee käytännössä Irania jättämällä täysin huomiotta sen, miksi Israel iski ja mitä Iran edustaa.

Tutkimus: vasemmiston ajattelu on oikeistoon verrattuna kapeampaa ja jyrkempää – vasemmiston parissa vallitseva uskomusjärjestelmä sisälsi lähes yksinomaan äärimmäisiä asenteita
Tuore tutkimus paljastaa rakenteellisia eroja Yhdysvaltojen poliittisen vasemmiston ja oikeiston välillä. Tutkijat havaitsivat, että demokraattien poliittiset asenteet ja siihen liittyvä identiteetti ovat keskittyneempiä ja rakentuvat usein äärimmäisille näkemyksille. Vastaavasti republikaanien joukossa esiintyy laajempaa mielipiteiden kirjoa. Tämä viittaa siihen, että poliittinen oikeisto saattaa tällä hetkellä sallia suuremman ajattelun moninaisuuden kuin vasemmisto – ainakin tietyissä polttavissa kysymyksissä. Tutkijat kuitenkin varoittavat tekemästä liian hätäisiä johtopäätöksiä ja peräänkuuluttavat aiheesta lisätutkimusta.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Li Andersson haluaa ilmastotoimet laskettavaksi osaksi puolustusmenoja – Antikainen: ”Onko vasemmisto menettänyt viimeisetkin järjenrippeensä?”
Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja ja nykyinen Euroopan parlamentin jäsen Li Andersson ehdottaa Kultaranta-keskustelujen ohessa, että ilmastotoimet tulisi laskea osaksi puolustusmenoja, jotta Suomi voisi saavuttaa Naton puolustusmenotavoitteen ilman, että määrärahoja lisättäisiin varsinaiseen maanpuolustukseen.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.

Purra: ”mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton?”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että Suomi on onnekas juuri nyt, koska perussuomalaiset kantaa vastuuta vaikeina aikoina. - Vai mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa taikka suomalaisessa kunniassa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton? Moni ei uskalla ajatellakaan, miltä se näyttäisi.

Iran uhkaa Israelia ja sen tukijoita – Musk aktivoi Starlinkin Iranissa
Iran vastasi Israelin iskuihin laukaisemalla satoja ohjuksia ja drooneja Israelia kohti sekä uhkasi myös Israelin liittolaisia. Yhdysvallat ja Jordania auttoivat Israelia hyökkäysten torjumisessa, ja Starlink aktivoitiin Iranissa kansalaisten internet-yhteyksien turvaamiseksi.

Perussuomalainen Nuoriso: Suomessa on liikaa suomenruotsalaisia eturyhmäpoliitikkoja
Perussuomalainen Nuoriso on noteerannut RKP:n puheenjohtaja Anders Adlercreutzin esittämän huolen siitä, että Suomessa olisi liikaa "rasisteja". - Haluamme vastata tähän lausuntoon nostamalla esiin toisen Suomea koskettavan ongelman. Suomessa on nimittäin huomattavasti sellaisia suomenruotsalaisia poliitikoita, jotka edistävät ruotsin- ja suomenkielisten välistä segregaatiota ja häikäilemättömästi edistävät oman sosioekonomisesti etuoikeutetun väestö- ja kieliryhmänsä etuja muiden väestöryhmien kustannuksella.