

Heikki Saukkomaa Lehtikuva
Hallitusneuvotteluissa väännetään nyt suurista rahoista, valmista toivotaan keskiviikoksi
Hallitusneuvotteluissa neuvotellaan vihdoin suurista rahoista. Taloustyöryhmä sekä strategiset työryhmät miettivät parhaillaan, millaisista osista yhteensä 10 miljardin euron suuruinen sopeutusvaje koostuu ja millä keinoilla siitä selvitään. Tämä tarkoittaa vääntöä sen välillä, kuinka suuri osa sopeutuksesta hoituu toimintatapojen uudistuksilla ja kuinka suuri osuus säästöillä.
Jos talouskasvu lähtee käyntiin, voidaan osa keinoista hoitaa ehdollisina – eli leikkaustarve vähenisi.
– Mutta suunnitelmat tehdään siltä pohjalta, että ulkoisia apuja ei tulisi, hallitusneuvotteluiden vetäjä Juha Sipilä (kesk.) kertoi.
Keskiviikkona keinopaletti selvillä
– Viikon puolivälissä, noin keskiviikkona, pyrimme päätöksiin siitä, millaisista koreista tämä 10 miljardin euron pitkän aikavälin sopeutustarve koostuu. Kuinka suuri osuus koostuu pitkän aikavälin uudistuksista, mikä lyhyemmän aikavälin uudistuksista ja mikä osuus säästöistä, Sipilä kertoi.
Hän kertoi, että päätökset tehdään niin yksityiskohtaisesti, että niiden pohjalta voidaan tehdä ensi vuoden budjetti. Budjettiriiheen ei jätetä näitä asioita väännettäväksi.
Sipilä kertoi työryhmien edistymisestä yksin. Työryhmien puheenjohtajat ja Alexander Stubb (kok.) eivät osallistuneet tiedotustilaisuuteen, Timo Soini (ps.) ei perhesyiden takia ollut perjantaina kokouspaikalla, mutta hänenkin kanssaan sanoi Sipilä viestitelleensä.Viikonloppuna pidetään kokoustaukoa.
Uudenlaisella tekemisellä juustohöylän sijaan
Sipilä kertoi, että tavoitteena on saada mahdollisimman suuri osuus hoidettua uudenlaisella tekemisellä: juustohöylän sijasta rohkeilla uudistuksilla ja ahaa-elämyksillä.
– Sellaista viestiä olen koettanut työryhmiin viedä ja siihen rohkaista. Joitakin hyviäkin ideoita on noussut esiin, Sipilä kertoi menemättä tarkemmin yksityiskohtiin.
Hän sanoi käyneensä useassa ryhmässä paikan päällä. Hyvinvointiryhmässä keskusteltiin sillä hetkellä omaishoidosta.
Suurimpien leikkausten aikataulua mietitään
Neuvotteluissa keskustellaan vielä siitä, millä aikataululla kuuden miljardin euron säästöt ratkaistaan – eli 4+2 miljardia.
– Päätökset tehdään kuitenkin nyt, hän sanoi.
Sipilän lukuja voi tulkita kahdellakin tavalla. Hän on sanonut, että parin miljardin euron säästöistä täytyy päättää alkupainotteisesti, kuten vaaleissakin oli puhe, loppujen aikataulua voidaan harkita.
Toinen tulkinta 4+2:lle on tämä: neljä miljardia valtiolta, kaksi kunnilta. Neljän miljardin euron kestävyysvaje tulee tähän lisäksi. Ainakin se pitäisi selvittää rakenteellisilla uudistuksilla.
Sipilä sanoi myös olevansa valmis jatkamaan rakenneuudistusneuvotteluita jossakin vaiheessa, mutta nämä ratkaisut tehdään kuitenkin hallituksen käytössä olevilla keinoilla.
– Mitään neuvotteluita ei ole käynnissä. En ole kuitenkaan hylännyt ajatusta, Sipilä sanoi tuottavuushyppyyn tähtäävistä neuvotteluista.
Suuri joukko perussuomalaisia osaajia mukana
Hallitusneuvotteluissa on nyt melkoinen joukko perussuomalaista osaamista. Kestävän julkisen talouden ryhmässä istuvat Sampo Terho, Jari Lindström, Maria Lohela, Kaj Turunen ja Juha Halttunen, joka on eduskuntaryhmän talouspoliittinen asiantuntija. He istuvat myös verotusta koskevassa alatyöryhmässä.
Rakenneuudistuksia pohtiva työryhmä miettii jättiläisasioita: sote-uudistusta, valtion- ja aluehallintoa ja kuntien tehtäviä.
Siellä istuvat puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo, eduskuntasihteeri Antti Valpas sekä sote-asioissa Toimi Kankaanniemi ja Hanna Mäntylä, joka on puolueen sote-ekspertti.
– Olemme edistyneet erittäin rakentavassa hengessä, Slunga-Poutsalo sanoi Smolnan käytävällä.
Mäntylä johtaa myös hyvinvointia käsittelevää strategista työryhmää. Siihen kuuluvat myös Juho Eerola ja sihteerinä eduskuntasihteeri Maria Aalto.
Työ ja työllisyys –työryhmässä istuvat eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström, työmies Matti Putkonen ja Lindströmin avustaja Leena Riekkola.
Koulutus ja osaaminen –ryhmässä istuvat Kimmo Kivelä, tutkija ja tohtori Sakari Puisto ja Soinin uskottu mies Jussi Jusula.
Biotalous-ryhmää johtaa Pirkko Mattila. Martti Mölsä istuu ryhmässä jäsenenä ja eduskuntaryhmän asiantuntija, metsäakateemikko Iiro Silvander toimii sihteerinä.
Toimintatapojen ja johtamisen uudistusta, digitalisaatiota, normien purkua ja kokeiluja pohtivaan ryhmään osallistuvat Ville Vähämäki, Vesa-Matti Saarakkala ja eduskuntaryhmän pääsihteeri Toni Kokko.
Sisäistä turvallisuutta pohtivaa ryhmää johtaa veteraanipoliisikansanedustaja Raimo Vistbacka, jäsenenä poliisikansanedustaja Reijo Hongisto ja sihteerinä oikeustieteen emeritusprofessori Erkki Havansi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Toni Kokko Jussi Jusula Leena Riekkola Maria Aalto Juha Halttunen Hallitusneuvottelut Iiro Silvander Alexander Stubb Antti Valpas Sakari Puisto Erkki Havansi Juha Sipilä Toimi Kankaanniemi Reijo Hongisto Riikka Slunga-Poutsalo Juho Eerola Ville Vähämäki Kimmo Kivelä Matti Putkonen Martti Mölsä Vesa-Matti Saarakkala Maria Lohela Raimo Vistbacka Pirkko Mattila Sampo Terho Jari Lindström Hanna Mäntylä Kaj Turunen Timo Soini
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Smolnassa neuvotellaan nyt kipeimmistä kysymyksistä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää