Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hämeen Sanomat kirjoittaa Yleisradiosta: ”Valtionmediaa tarvitaan – muttei tällaista jättipullukkaa”

18.07.2024 |10:35

”Jos minä saisin päättää, Ylen noin 600 miljoonan euron ökyrahoitus pudotettaisiin puoleen muutaman vuoden siirtymäajalla. Ai miksi? Koska verorahoitteisen valtionmedian ylenmääräisessä paisuttamisessa ei ole mitään järkeä.”

Näin tulittaa Häsalainen eli toimittaja Viki Salonen mielipiteessään Hämeen Sanomien pääkirjoitussivulla.

Salonen kysyy, “miksi veronmaksajat on pantu maksamaan sellaisiakin tv- ja radiosisältöjä, jotka ovat täysin samanlaisia kuin mainosrahoitteisten kanavien tai kuuluisivat muuten luontevasti kaupalliselle puolelle?”

Yle kuristaa kotimaisia sanomalehtiä ”tekstimuotoisten ilmaisjuttujen ylituotannolla”. Vastaavaa ”julkisrahoitteista markkinahäiriköintiä” ei Salosen mukaan harjoiteta millään muulla alalla.

Maakuntatoimitukset minimiin

Valtionmediaakin toki tarvitaan. Salonen ottaa esimerkiksi Pikku Kakkosen, joka on “hieno ja tärkeä ohjelma”. Sen sijaan maakuntalehtiä vastaan pelkän maksuttomuuden voimalla ”kilpailevat” Ylen maakuntatoimitukset pitäisi kutistaa minimiin ja määrätä pitäytymään vain tv:ssä ja radiossa.

– Uutiskilpailussa Yle ei kaupalliselle medialle pärjää, varsinkaan jos suoritukset suhteutetaan resursseihin, mutta ylätason omahyväisessä hurskastelussa valtionmedia näyttää painivan aivan omassa sarjassaan, Salonen toteaa ja viittaa Yle:n päätoimittajien yhteiseen ulostuloon keskustelussa valtion mediasta ja sen rahoituksesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
9.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää