Heinäluoma: Tupo tarvitaan pienillä korotuksilla

12.08.2013 |13:24

Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma (sd.) toivoo Suomeen tupo-sopimusta, johon tulisi pienet palkankorotukset. Heinäluoma kertoi ajatuksistaan Ylen aamu-tv:n haastattelussa.

– Työmarkkinaratkaisu antaisi ennustettavuutta yrityksille ja kotitalouksille, joten sen merkitys on poikkeuksellisen suuri. Nollalinjaa hän ei pidä parhaana tuloksena.

– Palkankorotuksiakin tarvitaan. Täytyy muistaa, että palkka on kysyntää, tilauksia ja palveluiden ostamista, hän sanoo, mutta pitää tilaa kapeana. Hän uskoo ihmisten ymmärtävän ja hyväksyvän, ettei suuriin korotuksiin ole varaa.

Heinäluoman mukaan korotusten pienuus turvaa työpaikkoja. Työpaikkojen määrä ja palkkojen nouseminen turvaavat myös valtiontalouden kasvua, koska palkkojen kasvu lisää myös verotuloja. Pelkkä leikkaaminen ei tätä tee.

– Menosäästöjäkin joudutaan tekemään, mutta pääosa (talouden tasapainottamisesta) tulee tulokehityksen kautta, Heinäluoma uskoo.

Suomi ei velkaannu, jos työllisyysaste saadaan samalle tasolle Ruotsin kanssa, hän arvioi.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
6.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
9.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää