

Helsingin käräjäoikeus hylkäsi kulttuurineuvos Veijo Baltzarin kaikki syytteet – syyttäjä: Aikamoinen yllätys – ”Mitä todennäköisimmin tuomiosta valitetaan”
Helsingin käräjäoikeus on hylännyt kaikki kulttuurineuvos Veijo Baltzaria vastaan kohdistetut syytteet laajassa ihmiskauppa- ja seksuaalirikosjutussa. Oikeusprosessi kuitenkin todennäköisesti jatkuu hovioikeudessa, eli syyttäjät ovat valittamassa käräjäoikeuden tuomiosta. Syyttäjä Mikko Sipilä kertoo Suomen Uutisille, että vapauttavasta tuomiosta on jo ilmoitettu tyytymättömyyttä.
Veijo Baltzaria syytettiin muun muassa kuudesta törkeästä ja yhdestä perusmuotoisesta ihmiskaupasta. Lisäksi syytteiden joukossa on kiskonnantapaisia työsyrjintöjä, raiskauksia ja lievempiä seksuaalirikoksia. Baltzarin lisäksi syytettyinä on kaksi muuta henkilöä, joita syytettiin esimerkiksi avunannosta ihmiskaupparikoksiin. Myös heidän syytteensä hylättiin.
Käräjäoikeus katsoo, että asianomistajat eli uhrit eivät ole olleet Baltzarista riippuvaisessa asemassa tai turvattomassa tilassa, eikä kyse ollut siten ihmiskaupasta. Seksuaalirikoksia koskevista syytteistä ei ollut riittävästi näyttöä.
Salainen oikeudenkäynti
Baltzar vangittiin marraskuussa 2019 Helsingin käräjäoikeudessa todennäköisin syin törkeästä ihmiskaupasta ja muista rikoksista epäiltynä. Jutun oikeuskäsittely alkoi joulukuussa 2020. Väitetyt rikokset kohdistuivat seitsemään ihmiseen. Baltzar kiisti kaikki syytteet.
Oikeutta käytiin suljetuin ovin, sillä tuomioistuin teki päätöksen salaisesta oikeudenkäynnistä heti käsittelyn alussa. Oikeudenkäynnin salaamisella pyritään suojaamaan asianomistajia eli uhreja ja heidän henkilöllisyyttään. Osa asianomistajista on ollut väitettyjen rikosten tekoaikana alaikäisiä.
Myös käräjäoikeuden tuomio on tuomiolauselmaa ja perusteluista laadittua julkista selostetta lukuun ottamatta salainen.
Tuomiossa yli 600 sivua
Käräjäoikeuden tuomio jäänee välietapiksi, sillä oikeusprosessi hyvin todennäköisesti jatkuu hovioikeudessa, eli syyttäjät ovat valittamassa käräjäoikeuden tuomiosta.
Syyttäjä Mikko Sipilä kertoo Suomen Uutisille, että vapauttavasta tuomiosta on jo ilmoitettu tyytymättömyyttä.
– Valitusaikaa on lähtökohtaisesti 30 päivää, mutta näin isossa jutussa todennäköisesti voi tulla myös lisäaikaa. Tuomiossa on yli 600 sivua, joten tässä menee hetki, että sen ehtii käydä kunnolla läpi. Mitä todennäköisimmin tuomiosta valitetaan, Sipilä sanoo.
Sipilän mukaan Baltzariin kohdistuvien syytteiden hylkääminen oli aikamoinen yllätys.
– Mielestämme näyttöä oli riittävästi, mutta käräjäoikeus oli eri linjoilla.
Näyttö perustui enimmäkseen henkilötodisteluun
Jutussa oli seitsemän uhria eli asianomistajaa, jotka olivat väitettyjen rikosten tekoaikoina 15–36-vuotiaita. Väitettyjen rikosten tekoaika ulottui vuodesta 2004 vuoteen 2019.
Oikeudenkäynnissä suuri osa syyttäjän esittämästä näytöstä perustui henkilötodisteluun.
– Meidän (syyttäjien) mielestä käsillä oli vahva juttu, mutta käräjäoikeus tuli toiseen lopputulokseen, Sipilä sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työsyrjintä Mikko Sipilä kiskonta Veijo Baltzar oikeudenkäynti tuomioistuin Helsingin käräjäoikeus seksuaalirikokset Raiskaukset Ihmiskauppa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP-Baltzar kertoi kulttitekniikoistaan avoimesti – virkamiehet lappasivat ihastuneina lisää rahaa

Baltzarin hakemustehtailu sai jatkua – opetusministeriö ei välittänyt tutkimusraportista

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Lähes puolet Baltzaria kritisoineen tutkimuksen budjetista meni Baltzarin palkkoihin

Vasemmistoliiton ex-pormestariehdokas käräjille toukokuussa, raskaat syytteet seksuaalirikoksista – oikeutta käydään suljetuin ovin
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.