Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Huhtasaari kehui Sauli Niinistön päästä varpaisiin

18.07.2018 |17:09

Laura Huhtasaari palasi huippukokousasiaan päivän toisessa paneelikeskustelussaan. Hän oli aiemmin päivällä korostanut suurvaltajohtajien keskusteluyhteyden avautumisen tärkeyttä.

Satakuntalaisten kansanedustajien paneelissa puhunut Laura Huhtasaari (ps.) piti erittäin hienona asiana sitä, että Suomi sai huippukokouksen ansiosta kansainvälistä huomiota kaikkialla maailmassa. Hän kiitteli erityisesti tasavallan presidenttiä Sauli Niinistöä, joka vältti tiukasti kokouksen puuttumasta suurvaltojen sisäpoliittisiin asioihin.

– Nyt täytyy kehua omaa presidenttiä Niinistöä. Hän pystyy pitämään katseen pallossa, Huhtasaari summasi.

– Nyt ei ole kysymys siitä, mitä mieltä joku on Putinista tai Trumpista tai heidän persoonastaan. Keskusteluyhteys on avattu, ja se on äärimmäisen tärkeää. Obamalla ja Putinilla ei keskustelu onnistunut.

Huhtasaari piti keskeisenä sitä, että suurvaltojen päämiehet keskustelivat kahdestaan.

– Politiikkaa tehdään aina myös henkilötasolla. Tästä on hyvä jatkaa. Aika näyttää, mikä on tämän tilaisuuden anti tulevaisuudessa. Jos keskusteluyhteyttä ei ole, ei tuloksiakaan voi tulla.

Tilaisuuden juontaja huikkasi väliin kysymyksen yleisölle ja kysyi, löytyykö joukosta joku, jonka mielestä kokous oli huono asia. Vain yksi käsi nousi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
5.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää