
Trumpin ja Putinin tapaaminen oli menestys, jota liberaali media ei suostu tunnustamaan – näin Trumpia kannattava media raportoi Helsingin kokouksesta
Yhdysvaltalaismedia Breitbart korosti Vladimir Putinin ja Donald Trumpin keskustelua rohkeana diplomaattisena tapaamisena. Se myös uutisoi laajasti Israelin pohjoisrajan tilanteesta, joista Putin ja Trump olivat yksimielisiä. Myös rebublikaanivaikuttajien krtitiikki sai runsaasti tilaa tapaamisillan (16.7.) uutisvirrassa.
Breitbartin etusivulla Donald Trumpin ja Vladimir Putinin tapaamista kuvaillaan kokouksen jälkeisenä aamuna 17.7. rohkeana tapahtumana. Uutissivusto kertoo kuitenkin kuitenkin myös laajasti Trumpiin kohdistuneesta kritiikistä, esimerkiksi CNN:n analyytikon Philip Muddin lausunnosta, jossa hän kysyi nouseeko, varjohallitus Trumpin hallintoa vastaan.
Australian pääministeri Malcolm Turnbull tyrmää kritiikin Trumpin tappiosta
Breitbart kertoo Turnbullin olevan Trumpin vahva tukija. Turnbullia haastateltiin Australian Radio Networkin lähetyksessä. Haastattelussa perättiin vastausta kysymykseen, oliko Trump peräti maanpetturi, kun hän veljeili Putinin kanssa lehdistötilaisuudessa Helsingissä. Turnbull vastasi tyhjentävästi.
– Ei tietenkään. Donald Trump on patriootti. Hän on amerikkalainen ja isänmaallinen. Hänen tehtävänsä on edustaa maataan ja hän tekee sen parhailla mahdollisilla kyvyillään. Aivan kuten minäkin.
Israelin suhteet yhteinen intressi
Breitbart Jerusalem kertoo, että Trumpin mukaan Israelin pääministeri Benjamin Netanyahun kanssa on käyty keskusteluja summitin tiimoilta.
– Me molemmat puhuimme Bibin (pääministeri Netanyahu) kanssa ja Israel haluaisi tehdä tiettyjä asioita Syyrian kannssa Israelin turvallisuuden takaamiseksi, Trump sanoi tiedotustilaisuudessa Helsingissä 16.7.
Trump jatkoi:
– Yhteistyö Israelin kanssa on hieno asia ja Israelin turvallisuus on jotain, mistä minä ja Putin olimme yhtä mieltä.
Saksan kaasuputki
Breitbart London kertoi, että Yhdysvallat ja Venäjä aikovat kilpailla maakaasulla.
– Kilpailemme kaasuputkihankkeesta, Trump sanoi ja lisäsi:
– En ole varma onko se Saksan etu, mutta se on päätös, jonka he tekivät.”
First Lady isänmaallisessa asussa
Melania Trumpin sunnuntai-illan pukeutumisesta kerrottiin syväluotaavasti Breitbartin etusivulla. Esimerkiksi lentokentän saapumiskuvissa rouva Trumpilla oli yllään Kate Brierleyn Isoude-merkkinen vaaleansininen takki. Silkkivuorisen luomuksen hinnaksi kerttottiin 4 000 dollaria. Ruskeat nahkahousut puolestaan edustivat puolestaan newyorkilaisen muotihistorian vaikuttajaa Ralph Laurenia.
Breitbartin analyysi Trumpiin kohdistuneesta vihamielisyydestä
Breitbartin erikoistoimittaja Joel B. Pollak kirjoittaa laajassa artikkelissaan Trumpiin kohdistuneesta vihamielisyydestä. Hän osoittaa kritiikkinsä suoraan arvostelijoiden leiriin.
– Trumpin vihaajat esittävät, että Trump vain mielisteli ja pönkitti Putinin asemaa. Minä sanon, että Putin ei tarvise Yhdysvaltoja tehdäkseen itsestään tärkeän. Hänellä on jo massiivinen ydinasevarustus ja lisäksi hän juuri jakoi FIFA Word Cupin voittopokaalin.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Benjamin Netanyahu Breitbart Vladimir Putin Donald Trump Israel Yhdysvallat Energiapolitiikka Venäjä Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.














