

MATTI MATIKAINEN
Huhtasaari teki parhaan tuloksensa Satakunnassa: ”Vaalitulos antaa hyvän pohjan seuraaviin eduskuntavaaleihin”
Varakansanedustaja Jari Koskela Satakunnan Perussuomalaisten piirihallituksesta ei voi olla muuta kuin tyytyväinen presidenttiehdokas Laura Huhtasaaren ja perussuomalaisten vaalimenestykseen Satakunnassa, joka 10,1 prosentin kokonaiskannatuksellaan oli jälleen kerran Suomen ykkönen.
Erityisen hyvin äänestys meni Pohjois-Satakunnassa, Koskelan omalla alueella. Pohjoissatakuntalainen Pomarkku menestyi parhaiten 15,8 prosentin ja pirkanmaalainen Kihniö toiseksi parhaiten 14,1 prosentin kannatuksella, mutta seuraavaksi kovimmat lukemat löytyivätkin taas Pohjois-Satakunnasta, Kankaanpäästä ja Siikaisista (13,0 prosenttia) ja Honkajoelta (12,4 prosenttia). Porissakin Laura ylsi 11,1 prosentin kannatuslukuihin.
– Lukuja kannattaa tulkita siinä suhteessa, että Sauli Niinistön tilanne oli tavattoman poikkeuksellinen. Koskaan ennen Suomen historiassa ei presidenttiehdokas ole mennyt läpi ensimmäisellä kierroksella. Laura pöyhi mennen tullen joukon pitkän linjan ammattipoliitikkoja Pekka Haavistoa lukuun ottamatta. Ensikertalaiselle tulos on poikkeuksellisen hyvä, josta pitää ehdottomasti kiittää myös äänestäjiä, Koskela sanoo.
Kansan syvien tuntojen tulkitsija
Huhtasaari on pärjännyt valtakunnan mittakaavassa hyvin aiemmissakin vaaleissa. Satakunnassa hän on pidetty ehdokas, jolla on kotikonnuillaan vankka kannatus. Satakunnasta Huhtasaari sai 10 000 ääntä jo eduskuntavaaleissa.
– Laura erottui positiivisesti ja toi nuorekkuutta presidentinvaaleihin. Kaikissa vaalikoneissakin hän oli ykkönen ja sillä tavalla kansan syvien rivien tuntojen tulkitsija, vaikka se ei täysin äänestystulokseen saakka realisoitunutkaan. Lauran prosenttiosuus oli silti suurempi kuin kummankin vasemmistopuolueen yhteensä ja keskusta ja Paavo Väyrynenkin jäivät takamatkalle. Että kyllä siinä mielessä pitää olla tulokseen tyytyväinen, Koskela toteaa.
Satakunnassa puhalletaan yhteen hiileen
Satakunnan piiri toimi vaalikampanjan aikana hyvin ja kenttä oli tapahtumissa aktiivisesti mukana. Huhtasaari kiersi Satakuntaa ja omiakin vaalitilaisuuksia järjestettiin.
– Kuten Laura itsekin sanoi, presidentinvaali oli aika kova harjoitus viime kesän tapahtumien jälkeen. Täällä Satakunnassa jakautuminen ei ole juuri vaikuttanut ja tuntuu siltä, ettei sinisiin lähtijöitä paljon ollutkaan. Aika yhtenäisenä olemme pysyneet ja puhallamme vahvasti yhteen hiileen, sanoo Koskela.
Presidentinvaalit ovat pitkälti henkilövaalit, ja Huhtasaari puhutteli äänestäjiä omalla karismallaan ja esiintymisellään, mutta myös oman puolueen ja taustaorganisaation työllä on tärkeä merkitys. Tärkein merkitys on kuitenkin äänestäjillä, jotka vaalien tuloksen ratkaisevat.
– Lauraa äänestettiin melko tasaisesti kaikkialla Suomessa, ja vaalitulos antaa hyvän pohjan seuraaviin eduskuntavaaleihin, Koskela pohtii.
Nuorekas piristysruiske vanhojen valtiomiesten keskellä
Laura Huhtasaari on valovoimainen persoona, jonka nuorekas ja positiivinen esiintymistapa yhdistettynä hänen esiin nostamiinsa arvoihin ja ohjelmaan ovat vedonneet äänestäjiin.
– Laura oli oikein hyvä piristysruiske siellä vanhempien valtiomiesten joukossa ja toi tätä päivää mukaan vaalikampanjaan. Naisiakin oli ehdokkaana useampi, ja oli hienoa, että Laura oli siinäkin joukossa ykkönen. Toivottavasti hänen kannatuksensa kasvu vain jatkuu, niin henkilökohtaisesti kuin myös puolueenkin hyväksi, Koskela toivoo.
Politiikka on joukkuepeliä, ja vaikka raha ei vaaleissa ratkaisekaan, korostui talkootyön merkitys perussuomalaisten vaalikampanjassa aivan erityisesti ja myös realisoitui loistavan vaalituloksen muodossa.
– Kun on hyvä ehdokas, on myös kenttäväellä valtava innostus lähteä tekemään talkoita, Koskela sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Perusnainen sai pronssia myös Uudellamaalla – ”Puheet äijäpuolueesta historiaa”

Laura Huhtasaaren kolmas sija presidentinvaalissa on perussuomalaisten kaikkien aikojen paras sijoitus

Toimi Kankaanniemi: Laura Huhtasaari kokosi perussuomalaiset yhteen siellä, missä rivit olivat eniten hajalla

Keski-Suomen vaalipäällikkö Pekka Kataja: Laura-ilmiö on täyttä totta – ”Mitään vastaavaa en ole koskaan ennen nähnyt”

PS-kansanedustajat: Laura teki jäätävän tuloksen

PS-aktiivi Pentti Kettunen SMP:läisistä: ”He eivät varmasti lähde mihinkään puolueesta”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













