

MATTI MATIKAINEN
Huhtasaari teki parhaan tuloksensa Satakunnassa: ”Vaalitulos antaa hyvän pohjan seuraaviin eduskuntavaaleihin”
Varakansanedustaja Jari Koskela Satakunnan Perussuomalaisten piirihallituksesta ei voi olla muuta kuin tyytyväinen presidenttiehdokas Laura Huhtasaaren ja perussuomalaisten vaalimenestykseen Satakunnassa, joka 10,1 prosentin kokonaiskannatuksellaan oli jälleen kerran Suomen ykkönen.
Erityisen hyvin äänestys meni Pohjois-Satakunnassa, Koskelan omalla alueella. Pohjoissatakuntalainen Pomarkku menestyi parhaiten 15,8 prosentin ja pirkanmaalainen Kihniö toiseksi parhaiten 14,1 prosentin kannatuksella, mutta seuraavaksi kovimmat lukemat löytyivätkin taas Pohjois-Satakunnasta, Kankaanpäästä ja Siikaisista (13,0 prosenttia) ja Honkajoelta (12,4 prosenttia). Porissakin Laura ylsi 11,1 prosentin kannatuslukuihin.
– Lukuja kannattaa tulkita siinä suhteessa, että Sauli Niinistön tilanne oli tavattoman poikkeuksellinen. Koskaan ennen Suomen historiassa ei presidenttiehdokas ole mennyt läpi ensimmäisellä kierroksella. Laura pöyhi mennen tullen joukon pitkän linjan ammattipoliitikkoja Pekka Haavistoa lukuun ottamatta. Ensikertalaiselle tulos on poikkeuksellisen hyvä, josta pitää ehdottomasti kiittää myös äänestäjiä, Koskela sanoo.
Kansan syvien tuntojen tulkitsija
Huhtasaari on pärjännyt valtakunnan mittakaavassa hyvin aiemmissakin vaaleissa. Satakunnassa hän on pidetty ehdokas, jolla on kotikonnuillaan vankka kannatus. Satakunnasta Huhtasaari sai 10 000 ääntä jo eduskuntavaaleissa.
– Laura erottui positiivisesti ja toi nuorekkuutta presidentinvaaleihin. Kaikissa vaalikoneissakin hän oli ykkönen ja sillä tavalla kansan syvien rivien tuntojen tulkitsija, vaikka se ei täysin äänestystulokseen saakka realisoitunutkaan. Lauran prosenttiosuus oli silti suurempi kuin kummankin vasemmistopuolueen yhteensä ja keskusta ja Paavo Väyrynenkin jäivät takamatkalle. Että kyllä siinä mielessä pitää olla tulokseen tyytyväinen, Koskela toteaa.
Satakunnassa puhalletaan yhteen hiileen
Satakunnan piiri toimi vaalikampanjan aikana hyvin ja kenttä oli tapahtumissa aktiivisesti mukana. Huhtasaari kiersi Satakuntaa ja omiakin vaalitilaisuuksia järjestettiin.
– Kuten Laura itsekin sanoi, presidentinvaali oli aika kova harjoitus viime kesän tapahtumien jälkeen. Täällä Satakunnassa jakautuminen ei ole juuri vaikuttanut ja tuntuu siltä, ettei sinisiin lähtijöitä paljon ollutkaan. Aika yhtenäisenä olemme pysyneet ja puhallamme vahvasti yhteen hiileen, sanoo Koskela.
Presidentinvaalit ovat pitkälti henkilövaalit, ja Huhtasaari puhutteli äänestäjiä omalla karismallaan ja esiintymisellään, mutta myös oman puolueen ja taustaorganisaation työllä on tärkeä merkitys. Tärkein merkitys on kuitenkin äänestäjillä, jotka vaalien tuloksen ratkaisevat.
– Lauraa äänestettiin melko tasaisesti kaikkialla Suomessa, ja vaalitulos antaa hyvän pohjan seuraaviin eduskuntavaaleihin, Koskela pohtii.
Nuorekas piristysruiske vanhojen valtiomiesten keskellä
Laura Huhtasaari on valovoimainen persoona, jonka nuorekas ja positiivinen esiintymistapa yhdistettynä hänen esiin nostamiinsa arvoihin ja ohjelmaan ovat vedonneet äänestäjiin.
– Laura oli oikein hyvä piristysruiske siellä vanhempien valtiomiesten joukossa ja toi tätä päivää mukaan vaalikampanjaan. Naisiakin oli ehdokkaana useampi, ja oli hienoa, että Laura oli siinäkin joukossa ykkönen. Toivottavasti hänen kannatuksensa kasvu vain jatkuu, niin henkilökohtaisesti kuin myös puolueenkin hyväksi, Koskela toivoo.
Politiikka on joukkuepeliä, ja vaikka raha ei vaaleissa ratkaisekaan, korostui talkootyön merkitys perussuomalaisten vaalikampanjassa aivan erityisesti ja myös realisoitui loistavan vaalituloksen muodossa.
– Kun on hyvä ehdokas, on myös kenttäväellä valtava innostus lähteä tekemään talkoita, Koskela sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Perusnainen sai pronssia myös Uudellamaalla – ”Puheet äijäpuolueesta historiaa”

Laura Huhtasaaren kolmas sija presidentinvaalissa on perussuomalaisten kaikkien aikojen paras sijoitus

Toimi Kankaanniemi: Laura Huhtasaari kokosi perussuomalaiset yhteen siellä, missä rivit olivat eniten hajalla

Keski-Suomen vaalipäällikkö Pekka Kataja: Laura-ilmiö on täyttä totta – ”Mitään vastaavaa en ole koskaan ennen nähnyt”

PS-kansanedustajat: Laura teki jäätävän tuloksen

PS-aktiivi Pentti Kettunen SMP:läisistä: ”He eivät varmasti lähde mihinkään puolueesta”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










