

KUVAKAAPPAUS/YLE
Huhtasaari vaatii maahanmuuton pelisääntöjä uusiksi: ”Väkivalta- ja seksuaalirikollisille automaattikarkotus, laittomasti maassa olevat otettava säilöön”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari vastasi Ylen tv-tentissä kysymyksiin maahanmuutosta. Haastattelua häiritsivät muutamat Ylen toimittajan tahalliset väärinymmärrykset, joita Huhtasaari joutui vastauksissaan oikaisemaan.
Kansanedustaja Laura Huhtasaarelta kysyttiin tänään Ylen aamu-tv:n haastattelussa, mikä on perussuomalaisten näkemys kaikkien suomalaisten hyvinvoinnista. Huhtasaari vastasi, että hyvinvoinnin turvaamiseen tarvitaan rahaa, joten päättäjien on ensinnä tehtävä valintoja, mihin rahaa käytetään.
– Maahanmuutto liittyy tähän kaikkeen. Pauli Vahtera julkaisi äskettäin tutkimuksen, jonka mukaan maahanmuutto maksaa vuosittain jopa 3,2 miljardia euroa. Se summa on sitten pois terveydenhuollosta, työllisyyden tukemisesta ja muista peruspalveluista.
– Jos me haluamme parantaa huoltosuhdetta ja hyvinvointia, silloin meidän on tehtävä sellaista maahanmuuttopolitiikkaa, jonka vaikutukset ovat positiiviset tai neutraalit eivätkä negatiiviset, Huhtasaari totesi ja lisäsi, että perussuomalaisten mielestä itsenäinen valtio saa päättää kuka tänne tulee ja millä ehdoilla.
”Kukaan ei ole pystynyt kiistämään”
Ylen toimittaja mainitsi, että perussuomalaiset käyttävät lukua 3,2 miljardia euroa kuvaamaan maahanmuuton vuosittaisia kustannuksia, ja että muitakin lukuja on esitetty.
– Sitä 3,2 miljardin lukua ei ole pystynyt kukaan kiistämään, koska laskelmassa luvut on eritelty tarkasti. Selvityksen tehnyt Vahtera on asiantuntija, Huhtasaari sanoi.
Maahanmuuttopolitiikkaan mallia Sveitsistä
Perussuomalaiset vastustaa haittamaahanmuuttoa. Ylen toimittaja kuitenkin kysyi Huhtasaarelta, ketkä ovat perussuomalaisten mielestä huonompia ihmisiä, eli toimittaja sisällytti kysymykseen itse keksimänsä väitteen, jolloin Huhtasaari joutui korjaamaan toimittajan näkemystä vastauksessaan.
– Ei kyse ole siitä, että joku olisi toista huonompi ihminen. Kysymys on vain siitä, että millaiset maahanmuuton pelisäännöt meillä on. Mallia voi ottaa vaikka Sveitsistä, joka on tehnyt sellaista politiikkaa, millä he ovat voineet vaikuttaa siihen, että maahanmuutto on siellä onnistunut.
– Esimerkiksi väkivalta- ja seksuaalirikollisille pitäisi olla automaattikarkotus. Lisäksi meidän pitäisi ottaa säilöön ne ihmiset, joilla ei ole laillista oikeutta olla Suomessa.
Ylen toimittaja höpisi vankileiristä
Perussuomalaiset kannattaa laittomasti maassa oleskelevien säilöönottoa. Säilöstä ei olisi enää pääsyä Suomeen, vaan ainoastaan pois Suomesta. Näin siitä syystä, että laittomasti maassa oleskelevien säilöönotto vähentäisi suomalaisiin kohdistuvia turvallisuusriskejä ja rikollisuutta.
Ylen toimittaja kuitenkin käsitti jälleen tarkoituksellisesti väärin ja ryhtyi väittämään Huhtasaaren puheen päälle, että perussuomalaisten esittämä laittomasti maassa oleskelevien säilöönotto muka tarkoittaisikin suljetun Guantanamo-tyylisen laitoksen perustamisesta Suomeen.
Ylen toimittajan rinnastus Kuubassa sijaitsevaan Guantanamo Bayn vankileiriin on tarkoituksellisesti virheellinen. Guantanamoon on sijoitettu terroristiepäiltyjä, joilla ei ole laitoksesta poispääsyä mihinkään suuntaan.
Epäsuoraa vaalivaikuttamista
Tahallinen väärinymmärrys ja Guantanamo-väite voidaan nähdä vain eräänä monista Ylen keinoista, joilla Yle juuri nyt pyrkii haluamallaan tavalla vaikuttamaan äänestäjiin ja siten eduskuntavaalien tulokseen.
Ylen toimittaja myös jätti mainitsematta sen tosiasian, että useiden kyselytutkimusten mukaan suuri osa suomalaisista on perussuomalaisten linjoilla, eli siis sitä mieltä, että laittomasti maassa olevat henkilöt pitäisi ottaa säilöön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- karkotukset haittamaahanmuutto laittomasti maassa olevat Säilöönotto Maahanmuuton kustannukset Yle Laura Huhtasaari perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Vetovoimatekijät ovat edelleen olemassa, vaikka epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan seuraukset on nähty

Perussuomalaiset: Vanhukset heitteillä, nuoret syrjäytyvät, hallitus lappaa rahaa haittamaahanmuuttoon

Perussuomalaisten Tavio: Laittomasti maassa olevat ulos

Immonen: Italian tiukka maahanmuuttopolitiikka toimii – elintasopakolaisten tulo loppunut

Huhtasaari valoi realismia ministeri Tuppuraiselle: ”Emme voi kutsua miljoonia afrikkalaisia maanosaamme”

Rantanen säilöönotettujen vapauttamisesta: ”Ulkomaalaisia vapautetaan samalla kuin suomalaisten vapauksia rajoitetaan”

Tanskassa syntynyt somali tuomittiin karkotettavaksi Somaliaan

Mäkelä: Pikakäännytykset käyttöön – ”Kansainvälisen suojelun järjestelmää ei ole luotu välineeksi sotilaskarkuruudelle”
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












