

Perussuomalaisten Olli Immonen eduskunnan täysistunnossa Helsingissä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Immonen: Hallituksen salailua Isis-perheiden tuomiseksi Suomeen ei voi hyväksyä
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen kritisoi hallituksen ja ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) ristiriitaista ja salailevaa tiedotuslinjaa toimista tuoda Isis-perheet al-Holin leiriltä Suomeen.
– Näin merkittäviä asioita ei saa toteuttaa hämärissä vallan kammareissa suljettujen ovien takana. Eduskunnalla ja Suomen kansalla on oikeus saada tietää erityisesti kansallista turvallisuutta merkittävällä tavalla heikentävistä hallituksen toimista, Olli Immonen painottaa.
Immosen mukaan hallinnon läpinäkyvyys ja avoin tiedonsaanti kuuluvat olennaisena osana demokraattiseen oikeusvaltioon.
– Julkiselle vallalle on perusoikeuksien periaatteiden mukaisesti asetettu julkisuuslaissa velvollisuus toteuttaa avoimuutta ja hyvää tiedonhallintatapaa sekä tuottaa ja jakaa tietoa.
– Kyse on informaatioperiaatteen toteutumisesta, jossa korostetaan julkisen vallan aktiivista velvollisuutta huolehtia vallankäytön läpinäkyvyydestä. Tämä antaa mahdollisuuden valvoa julkisen vallan käyttöä sekä vaikuttaa julkisen vallan käyttöön. Avoimuuden tarkoituksena on pyrkiä ehkäisemään epäasiallisen, puolueellisen tai mielivaltaisen vallan käyttöä.
Immonen myös muistuttaa, että perustuslain mukaan eduskunnalla on oikeus saada valtioneuvostolta asioiden käsittelyssä tarvittavat tiedot, ja kansanedustajilla on oikeus saada viranomaiselta tämän hallussa olevia edustajatoimen hoitamiseksi tarpeellisia tietoja.
– Riittävät tiedot tulee antaa myös valiokuntatyöskentelyä varten. Erityisen laaja tiedonsaantioikeus koskee muun muassa ulkoasiainvaliokuntaa, jonka kuultavana ministeri Haavisto kävi 3.12.2019.
– Hallitus ja ulkoministeri Haavisto ovat täysin epäonnistuneet velvollisuudessaan toteuttaa avoimuutta ja informoida al-Holin leirin Isis-perheisiin liittyvistä kotiuttamissuunnitelmista ja -toimista. Julkisuusperiaate lähtee siitä, että asiat ovat julkisia, ellei ole erityisen painavia perusteita salata asioita. Isis-perheiden kotiuttamisen kohdalla hallitus ei ole salausperusteita esittänyt, eikä tällaisia perusteita nähdäkseni ole olemassa, Immonen sanoo.
Perussuomalaiset jätti torstaina eduskunnassa yhdessä muiden oppositiopuolueiden kanssa hallituksen vastattavaksi välikysymyksen al-Holin leirillä olevien Isis-perheiden kotiuttamiseen sekä ministeri Haaviston toimiin liittyen. Hallituksen on määrä vastata kysymykseen ensi viikon tiistaina.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


YK-tutkimus varoittaa Isis-palaajista: ”omissa piireissään erittäin korkea status ja uskottavuus” – radikalisoivat vastaanottajamaiden ääriryhmiä

PS haastoi kyselytunnilla al-Holin tapauksesta – hallitus luisteli kuin saippua

Perussuomalaiset: Hallitus on viemässä Suomea turmioon vastoin kansan tahtoa, sillä kansa ei äänestänyt tämän hallituskokoonpanon puolesta

Psykologiliiton mukaan al-Holin lapsia ei saa erottaa äideistään – Purra: Järkyttävä viesti

Ministerit hokevat toistuvasti lapsen oikeuksista ja lapsen edun tärkeydestä – Meri: Lapsen etu ei voi oikeuttaa siihen, että samalla kuljetettaisiin terroristeja Suomeen

Immonen Isis-perheiden hakemisesta: Suomi ei ole mitään velkaa näille henkilöille – he eivät ole tervetulleita Suomeen

Perussuomalaiset: Hallituksella on vakaa aikomus ja suunnitelma – ”Isis-naiset ovat tulossa”
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













