Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Inflaatio ei yllä järjestäytyneeseen rikollisuuteen – ylitarjonta laskee huumeiden hintoja

30.05.2023 |09:26

Huumeiden ja huumeiksi luokiteltavien lääkeaineiden katukauppa näyttää olevan immuuni yhteiskunnan inflatoriselle kehitykselle. Huumeiden hinta laskee. Tähän tulokseen on selvityksessään päätynyt Ruotsin alkoholi- ja huumetiedotuksen keskusliitto CAN. Syyksi arvellaan rikollisliigojen kovaa keskinäistä kilpailua.

CAN on tutkimuksessaan seurannut huumeiden hintakehitystä vuodesta 1988. Gramma amfetamiinia maksoi 1980-luvun lopussa reaalisesti neljä kertaa enemmän kuin vuonna 2022. Ja useimmat muut huumeet maksoivat tuolloin kaksi kertaa enemmän.

Hintakehitys seuraa Ruotsissa muuta Eurooppaa. Sekä huumeiden tuotanto, että salakuljetus ovat lisääntyneet ja pelkästään se on vaikuttanut hintoja alentavasti. Huumeiden saatavuus on myös helpompaa kuin aikaisemmin. Tämä taasen johtunee paljolti digitaalisista myyntikanavista.

Markkinoilla ylitarjontaa

– Kaikki kaupustelijat haluavat ansaita rahaa mutta nyt näyttää siltä, että kustannuksia ei voi viedä suoraan hintoihin, pohtii tutkimuksen tekijä, CAN-keskusliiton osastopäällikkö Ulf Guttormsson Dagens Nyheterissä.

– Voin vain arvella syitä mutta vaikuttaa siltä, että huumeiden tarjonta on suurta ja hintoja ei uskalleta nostaa asiakkaiden menettämisen pelossa. Markkinoilla on liikaa tarjoajia, asiakaspohja ei riitä kaikille.

Samalla hän tulee esittäneeksi mahdollisen syyn rikollisjengien alati jatkuville murhaaville yhteenotoille.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
6.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää