

LEHTIKUVA
Irakissa naisten mitta täyttyi shiiapomon öykkäröinnistä – yritti estää naisten ja miesten yhteiset mielenosoitukset
Shiiajohtaja Muqtada al-Sadr ei suuressa poliittisessa ja uskonnollisessa ylhäisyydessään arvannut, mitä meni Twitterissä lausumaan, kun yritti kieltää naisten osallistumisen hallituksen vastaisiin mielenosoituksiin yhdessä miesten kanssa. Naiset lähtivät kaduille vaatimaan tasavertaista demokratiaa, kertoo uutiskanava Al-Jazeera.
– Suksikoon aavikolle twiittiensä kanssa, totesi 20-vuotias mielenosoittaja Ruwayda Khteer naisten marssilla Bagdadissa.
– Irakissa ihmisoikeutemme on varastettu ja siksi me protestoimme.
-Mikä tämä (al-Sadr) on sanomaan, että naiset ja miehet pitäisi erottaa toisistaan, kummasteli Kamal Dabr, eräs naisten marssin turvallisuudesta vastaavista henkilöistä. Hän oli osa miesten ketjua, joka piti Al-Jazeeran mukaan häiriköt poissa mielenosoittajien kimpusta.
Naisten nationalismi nousussa
Irakin mielenosoituksissa on perustaltaan kyse siitä, että kansan mitta on täynnä vuosia ja vuosikymmeniä jatkunutta terrorin, korruption ja sotimisen katkeamatonta ketjua. Syynä kaaokseen ovat uskontoa ja politiikkaa kaapunaan käyttävät vallanhimoiset miehet. Öljyä ja energiaa himoitsevien ulkomaiden ohella tietysti.
Nyt aktiiviset naiset haastavat vanhan menon. Jopa kaikkein vanhoillisimmissa kaupungeissa, kuten Najafissa ja Karbalassa naiset ovat osallistuneet marsseihin. Muutoksesta kertoo, että naiset ovat saaneet yleisen mielipiteen tuekseen.
– Nuoret eivät anna koskaan periksi, ei ole mitään hävittävää. Olemme valmiit kuolemaan muutoksen ja kotimaamme puolesta, julisti eräs mielenosoittajista.
Uskonoppineiden karmeat liiketoimet
Selittävänä tekijänä edelliselle Al-Jazeeran tarinalle Yle esitti torstaina 13.2. BBC:n dokumentin, jossa kerrottiin uskonmiesten laaja-alaisesta toimeliaisuudesta Irakissa:
”Dokumentti paljastaa Bagdadissa seksuaalisen hyväksikäytön verkon. Osa uskonoppineista välittää naisia ja nuoria tyttöjä halukkaille asiakkaille. Uskonnon varjolla kaupataan jopa lapsia seksiin. Sotaleskiä pakotetaan halal-prostituoiduiksi.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naisten nationalismi Irakin papisto Irakin mielenosoitukset naisten marssi Muqtada al-Sadr Irakin naiset Nationalismi Prostituutio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Isis-palautuksista: konkreettinen uhka suomalaisten hengelle ja terveydelle

YK-tutkimus varoittaa Isis-palaajista: ”omissa piireissään erittäin korkea status ja uskottavuus” – radikalisoivat vastaanottajamaiden ääriryhmiä

Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – ”Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää