

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Isis-veteraanit kaitsevat edelleen lapsia ruotsalaisessa muslimikoulussa
Kesäkuussa Expressen kertoi ainakin neljän epäillyn Isis-veteraanin työskentelevän Göteborgin Tiedekoulussa. Vielä syyskuussa koulun viranomaisille lähettämässä henkilöstöluettelossa oli kolmen Syyriasta palanneen henkilön nimet.
Myös Suomen Uutiset on kertonut aiemmin muslimikoulun kuvioista, Expressenin ja tutkivan Doku-toimittajaryhmän kirjoituksiin viitaten. Tarina jatkuu siten, että Tiedekoulun omistanut ja valtion turvallisuusuhkaksi määrittelemä Abdel Nasser El Nadi on myynyt opinahjonsa eteenpäin. Entinen Tiedekoulu on nyt Safiirikoulu.
Ristiriitaiset kertomukset
Expressen ja Doku kertovat, että kolme neljästä epäillystä Isis-yhteistyöläisestä on edelleen Safiirikoulun henkilöstöluettelossa. Lista jätettiin viranomaisille 17. syyskuuta. Kaksi heistä on listassa määritelty opettajiksi.
Koulun johtaja Sven-Erik Bergin mukaan ainakin yksi kolmesta epäillyistä henkilöistä työskentelee edelleen opettajana koulussa. Pitkien keskustelujen jälkeen rehtori ja opettaja ovat päätyneet siihen, että heillä on yhteinen arvopohja.
Rehtorilla selkeä linja
Koulutarkastusviraston edustajat tekivät visiitin muslimikouluun syyskuussa. Siinä yhteydessä tarkastajat tiedustelivat koulun johdolta, mihin toimenpiteisiin nämä aikoivat ryhtyä henkilökunnan mahdollisten Isis-kytkentöjen takia.
– Jos ei ole tuomittu, voi olla töissä, vastasi rehtori Aysenur Dogan virkamiesten uteluun.
Ruotsissa on noin 800 itsenäistä vapaakoulua, jotka ovat osa oppivelvollisuusjärjestelmää ja siten valtionavun piirissä. Tiedekoulu/Safiirikoulu on saanut 275 miljoonaa kruunua (26 miljoonaa euroa) veronmaksajien rahaa vuodesta 2009.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin turvallisuuspoliisi: Maassa jo nyt tuhansia radikalisoituneita – Isis-palaajat vain osa ongelmaa

Isis-vaimoja kadonnut al-Holin leiriltä – viranomaiset vaikenevat Ruotsissa

Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









