Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Isis-vaimoja kadonnut al-Holin leiriltä – viranomaiset vaikenevat Ruotsissa

09.12.2019 |14:22

Ainakin 20, mahdollisesti 30 eurooppalaista naista on paennut al-Holin vankileiriltä. Naiset ovat tiettävästi maksaneet tiensä ulos, joka tarkoittaa sitä, että heillä on luultavimmin ollut avustajia leirin ulkopuolella.

Pakolaisten joukossa on Aftonbladetin mukaan ainakin kolme Ruotsin kansalaista, luultavasti enemmänkin. Naisilla on mukanaan myös lapsia. Ruotsalaisviranomaiset ovat ulkoministeriötä lukuun ottamatta tietoisia leiriltä paenneista henkilöistä.

Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo ei vahvista tai kiellä tapahtumia.

– Voimme todeta ainoastaan sen, että jonkun näistä saapuessa Ruotsiin seuraamme häntä. Tätä olemme tehneet jo vuodesta 2014, sanoo Säpon tiedottaja Sofia Hellkvist. Yksikään ruotsalainen ei toistaiseksi ole etsiytynyt Ruotsin suurlähetystön tai konsulaattiin Syyrian naapurimaissa.

Naiset edelleen Syyriassa

Aftonbladetin mukaan leiriltä paenneet ovat edelleen Syyriassa. He ovat suunnanneet al-Holin leiristä länteen alueille, jotka edelleen ovat Syyrian opposition hallinnassa. Heidän määränpäätään ei ole kerrottu. Naiset ovat paikallisten tietolähteiden mukaan maksaneet salakuljettajille päästäkseen ulos leiristä.

Al-holin leiriä on yhtäältä kuvattu helvetin esikartanoksi, jonne nyt talven tullen on pakattu 70 000 ihmistä vain tuhannelle tarkoitetulle alueelle. Toisaalta leirillä tiettävästi toimii ”Isis-yliopisto”, joka perehdyttää opiskelijat terroristijärjestön ideologiaan ja kivenkovaan uskonnon tulkintaan.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää