Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Italian pääministeri Draghi erosi – oikeisto voitonvarmana kohti syksyn mahdollisia vaaleja

21.07.2022 |12:40

Euroopan unioni on ajautunut jälleen vaarallisille vesille, kun energiakriisin ja Venäjän hyökkäyssodan lisäksi Italia on jälleen poliittisen kriisin kourissa. Italian presidentillä ei ollut enää muuta mahdollisuutta, kuin viimein hyväksyä pääministerin eronpyyntö.

Italian puolitoista vuotta kestänyt politiikan tyvempi jakso päättyi, kun pääministeri Mario Draghi jättää pääministerin tehtävät. Presidentti Sergio Mattarellan kanslia ilmoitti pääministerin erosta torstaina puoliltapäivin.

Draghin hallitus jatkaa toimitusministeriönä mahdollisiin ylimääräisiin parlamenttivaaleihin asti.

Uudet vaalit oikeiston etu

Draghin koalitiohallitus kaatui loppujen lopuksi siihen, että Silvio Berlusconin Forza Italia- puolue ja Matteo Salvinin Lega vetivät siltä tukensa. Hallituksen kaatuminen johtaa lähes väistämättä uusiin vaaleihin syksyllä, vaikka parlamenttivaalit olisivat muutenkin ensi vuoden maaliskuussa.

Forza Italia, Lega ja Giorgia Melonin Fratelli d’ Italia -puolue loistavat gallupeissa ja siksi niille uudet vaalit syksyllä sopisivat mainiosti.

Mahdollisen oikeistohallituksen yhteisiä nimittäjiä ovat muun muassa kriittinen suhtautuminen tiukkoihin EU:n valuuttaunionin säännöksiin sekä hallitsemattomaan maahanmuuttoon.

Eroja puolueilla on ainakin suhtautumisessa Venäjään sekä energiapolitiikkaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
6.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
8.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
10.
Suomen uutiset logo

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

11.08.2026 |10:38

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää