

Youtube
Italian suurimman puolueen johtaja kannustaa Ranskan keltaliivejä jatkamaan protestejaan – Ranska poltti päreensä
Italian hallituspuolue Viiden tähden liikkeen puheenjohtaja ja maan varapääministeri Luigi Di Maio lähettää kannustavat terveisensä Ranskan keltaliiveihin sonnustautuneille protestoijille. Hän kehottaa suorasanaisesti protestoijia jatkamaan toimintaansa. Di Maio julkaisi terveisensä keltaliiveille puolueen blogissa maanantaina. Kehote ei liiemmin miellyttänyt Ranskaa.
Keltaliiviprotestit alkoivat dieselin hinnan korotuksista, ja laajentuivat nopeasti protestiksi elämisen kustannusten kasvua vastaan. Di Maio kertoo ymmärtävänsä protestoijien turhautumisen ja tunteen, ettei heidän ääntään kuuntele kukaan. Di Maio kertoo seuranneensa keltaliivien protesteja ensimmäisestä protestipäivästä alkaen.
Hän vertaa keltaliivien protesteja oman puolueensa alkutaipaleeseen, jolloin Giuseppe “Beppe” Grillo kohtasi vähättelyä. Hän muistuttaa, että nyt heitä pitkin nenänvartta katsoneet puolueet ovat kuihtuneet olemattomiin Italian poliittiselta kartalta.
Di Maio tarjoaa myös apua protestoijille. Apuun lukeutuvat muun muassa puolueen perustamiseen tähtäävät toimet.
Protestikehotteet keittivät yli
Ranskan hallitus ei lämmennyt Di Maion kirjoitukselle. Maan eurooppaministeri Nathalie Loiseau ilmoitti, ettei Ranskakaan puutu Italian sisäisiin asioihin. Hänen mielestään Italian hallinnon tulisi keskittyä Italian omiin asioihin.
– En ole aivan varma siitä, miten kiinnostus keltaliiveistä edistää italialaisten hyvinvointia, Loiseau sivalsi.
Di Maio löi vastapalloon:
– Ehkä Loiseau on unohtanut, että hänen presidenttinsä on verrannut Italian hallitusta lepraan.
Pariisi kaaoksessa
Ranskan kaoottisesta tilanteesta saa jonkinlaista käsitystä seuraamalla Twitterissä keltaliivien tageja #yellowvest (twiitit pääasiassa englanniksi) ja #giletsjaunes (twiitit lähinnä ranskaksi). Myös Youtubessa on runsaasti videokuvaa paikan päältä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".