
Itävallan ja Saksan sisäministerit syyttävät vapaaehtoisjärjestöjä yhteistoiminnasta Välimerellä ihmissalakuljettajien kanssa
Itävallan sisäministeri Wolfgang Sobotka ja Saksan sisäministeri Thomas de Maizière syyttävät Välimerellä toimivia vapaaehtoisjärjestöjä siitä, että nämä toimivat yhteistyössä ihmissalakuljettajien kanssa, saksalainen Deutsche Welle kirjoittaa. Vastaavia syytöksiä on esitetty aiemminkin, mutta ei näin merkittävältä taholta. Vapaaehtoisjärjestöt kiistävät syytökset.
– Meidän täytyy estää niin sanottujen auttajien pääsy Libyan aluevesille poimimaan pakolaisia suoraan ihmissalakuljettajilta, Sobotka kertoi.
De Maizièren mukaan vapaaehtoisjärjestöt sulkevat paikannuslähettimensä ja ilmoittavat valoilla ihmissalakuljettajille määränpään, jonne tuoda ihmisiä.
Vapaaehtoisjärjestöt tyrmistyneitä ministerien puheille
Vapaaehtoisjärjestöt eivät niele ministerien syytöksiä. Sea Watchin tiedottaja Theresa Leisgangin mukaan yhä useampi vapaaehtoisjärjestön alus Välimerellä merkitsee vähemmän hukkuneita.
Vapaaehtoisjärjestöt ovat Italian hampaissa. Italia vastaanottaa suurimman osan Välimerellä matkaavista siirtolaisista ja turvapaikkaa hakevista. Italia laati vapaaehtoisjärjestöille uuden tiukan ohjeistuksen. Lisäksi maa on uhannut EU-maita jakamalla maahan tulleille ihmisille väliaikaisen matkustusviisumin, joka takaisi oikeudet liikkua mihin tahansa Schengen-maahan.
Kreikan puolustusministeri Panos Kammenos on aiemmin ehdottanut samanlaista viisumien jakoa Egeanmerellä velloneen pakolaiskriisin aikana.
Italia korostaa, ettei maa haluaisi käyttää näin järeitä keinoja, mutta maa vastustaa tiukasti Dublin-sopimusta. Sopimuksen mukaan EU-maahan tulleen turvapaikanhakijan tulee anoa turvapaikkaa ensimmäisestä EU-maasta.
Saksan vihervasemmistolta sapiskaa sisäministerille
Saksan oppositiopuolueista vasemmistopuolue Die Linken mukaan Saksan hallituksen tulisi itse huolehtia meripelastuksista, mikäli hallitus ei hyväksy vapaaehtoisjärjestöjen toimia Välimerellä. Vihreät ovat yhtä lailla eri mieltä de Maizièren lausunnoista. Vihreät pitävät sisäministerin ulostuloa vihamielisenä pakolaisia kohtaan.
Myös Saksan hallituspuolue SPD on ripittänyt de Maizièrea. SPD:n puheenjohtaja Martin Schulz sanoo, ettei halua Välimeren muuntuvan joukkohaudaksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










