

vapaaehtoisjärjestö Jugend Rettetin "Juventa"-alus heinäkuussa Välimerellä. / LEHTIKUVA
Viikon 31/2017 luetuin
Italian viranomaiset takavarikoivat siirtolaisia rahdanneen vapaaehtoisjärjestön Juventa-aluksen – järjestölle toimintakielto Välimerellä
Italian viranomaisten eilen pysäyttämä saksalaisen vapaaehtoisjärjestö Jugend Rettetin alus on takavarikoitu. Italian uutistoimisto Ansan mukaan Trapanin syyttäjä Ambrogio Cartosio kertoi aluksen toimineen yhteistyössä ihmissalakuljettajien kanssa.
Saksalainen Deutsche Welle kirjoittaa Jugend Rettetin ilmoittaneen, että sille on langetettu toimintakielto Välimerellä.
Syyttäjällä on todisteita siitä, että ihmissalakuljettajat ovat siirtäneet ihmisiä suoraan omalta alukseltaan Jugend Rettetin alukseen. Syyttäjä ei kuitenkaan usko Jugend Rettetin toimineen järjestäytyneesti yhdessä ihmissalakuljettajien kanssa.
Italiassa poliittinen paine kasvaa vaalien alla
Laiton maahanmuutto on murjonut Italian politiikkaa viime aikoina. Viiden tähden liikkeen mukaan vapaaehtoisjärjestöt toimivat meritaksipalveluna Välimerellä. Pohjoisen liiton mielestä kaikki vapaaehtoisjärjestöjen alukset tulisi takavarikoida.
Italian parlamentin alahuone hyväksyi kahden italialaisaluksen lähettämisen Libyan aluevesille. Alusten on määrä auttaa Libyan rannikkovartiostoa ja estää ihmissalakuljettajien toiminta.
Maassa järjestetään uudet parlamenttivaalit viimeistään ensi keväänä. Laiton maahanmuutto voi vaikuttaa vaalitulokseen.
Libyan itäosien hallitus: tuhotkaa italialaisalukset
Libyan itäosassa toimiva niin sanottu Tobrukin hallitus vastasi nopeasti Italian alusten lähetysesitykseen. Tobrukin hallitus määrää Libyan aluevesille tulevat italialaisalukset tuhottaviksi, Ansa kirjoittaa.
YK ei ole tunnustanut Torbukin hallitusta. Tobrukin hallituksen mukaan italialaisalukset loukkaavat Libyan itsemääräämisoikeutta.
YK:n tunnustama Libyan hallitus on pyytänyt italialaisten apua ihmissalakuljettajien toiminnan estämiseksi.
Perussuomalaiset vaativat loppua ihmissalakuljetukselle
Perussuomalaiset ovat jo pitkään peräänkuuluttaneet kansalaisjärjestöjen tukeman ihmissalakuljetuksen ehkäisemistä Välimerellä.
– Kansalaisjärjestöjen tukeman ihmissalakuljetuksen torjuminen olisi syytä asettaa Välimeren laittoman maahanmuuton ehkäisyn kärkihankkeeksi, Halla-aho linjasi heinäkuussa.
– Perussuomalaiset katsovat, että Suomen tulee lopettaa välittömästi sisäiset siirrot Italiasta ja Kreikasta ja kieltäytyä osallistumasta uusiin taakanjakojärjestelyihin. Sisäiset siirrot eivät ratkaise siirtolaiskriisiä vaan pahentavat sitä, sillä ne luovat siirtolaisille houkuttimen saapua meren yli Italiaan ja Kreikkaan, Halla-aho ja Leena Meri viestittivät.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italialaissyyttäjän hurja väite Välimeren ”meritaksipalveluista” – avustusjärjestöt toimivat kimpassa ihmissalakuljettajien kanssa

Packalén Euroopan neuvostossa: Pakolaiskeskuksia Libyaan

Halla-aho: kansalaisjärjestöjen tukema ihmissalakuljetus kuriin

Halla-aho, Meri: sisäiset siirrot seis, valvonta sisärajoille

Brittikomitea lyttää EU:n Välimerioperaatiot epäonnistuneiksi

Italia laatimassa uusia ohjeistuksia Välimerellä toimiville vapaaehtoisjärjestöille

Italia uhkaa ratkaista pakolaiskriisinsä “ydinpelotteella”: myöntämällä väliaikaisia EU-viisumeita 200 000 maahantulijalle nämä pääsisivät vapaasti pohjoiseen

Itävallan ja Saksan sisäministerit syyttävät vapaaehtoisjärjestöjä yhteistoiminnasta Välimerellä ihmissalakuljettajien kanssa

Lääkärit ilman rajoja -järjestö heitti hanskat tiskiin – keskeyttää Välimeren meritaksipalvelun
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












