

LEHTIKUVA
Jengisota heijastuu jo asuntojen hintoihin Ruotsissa – ammuskelu saa asunnonvaihtajat etsiytymään turvallisemmille seuduille
Jengiväkivalta, ampumiset ja räjäytykset muokkaavat yhteiskuntaa monella tavalla. Jos asuinalueella paljon räiskitään, sinne harvempi haluaa suin surmin muuttaa. Pois lähtevät ne, jotka kynnelle kykenevät. Ja taas segregaatio etenee.
Rikollisjengit ovat käyneet sotaa erityisesti Tukholman alueella, ja lopullista osumaa ovat ottaneet täysin ulkopuolisetkin henkilöt.
Ampumiset ja räjäytykset ovat levinneet myös aivan uusiin kaupunginosiin, joita ennen pidettiin hyvinvoinnin ja harmonian tyyssijoina, kertoo Dagens Nyheter.
Se on tehnyt asunnonvaihdosta hankalan kysymyksen, kun kukaan ei välttämättä tiedä väkivaltaisen kehityksen suuntaa.
– Voimistuva jengiväkivalta vaikuttaa koko yhteiskuntaan. Se heijastuu yhteiskunnalliseen keskusteluun, ihmiset alkavat pelätä ja muuttavat pois alueilta, joissa ammuskellaan paljon, arvelee kriminologian dosentti Manne Gerell SVT:n verkkosivuilla.
Yksittäiset räjäytykset unohtuvat
Kiinteistönvälitysyritys Fastighetsbyrån lähetti lokakuussa Tukholman alueen välittäjille kyselyn väkivaltaisuuksien vaikutuksista asuntojen kysyntään ja sitä kautta tietysti hintoihin.
30 prosenttia asunnonvälityksen ammattilaisista ilmoitti ampumisilla ja räjäytyksillä olevan vaikutusta ihmisten asuinpaikan valintaan.
– On yhä tavallisempaa, että asunnonvaihtajat raksivat pois tietyt alueet, joita yleisesti pidetään huonomaineisina ja turvattomina. Tai jos lähistöllä on räjäytelty, sanoo Fastighetsbyrån viestintäpäällikkö Johan Vesterberg.
– Räjäytys vaikuttaa jonkin aikaa kysyntään, mutta jos se jää yksittäiseksi tapaukseksi, niin pitemmällä aikavälillä sillä ei ole vaikutusta.
Kolikon kaksi puolta
Kun turvattomille alueille ei haluta muuttaa, se lisää kysyntää turvallisiksi katsotuilla alueilla. Erityisen väkivaltaisilla alueilla asuntojen hinnat ovat Tukholman seudulla pudonneet lähes 15 prosenttia, kun taas halutuilla alueilla on tultu taantumankin aikana ylös lähemmäs viisi prosenttia.
Eräs lähestysmistapa turvattomuuteen on tehdä asialle aktiivisesti jotakin ja perustaa turvallinen asuinalue. Näin on toimittu ainakin Staffanstorpissa eteläisen Ruotsin jengiseuduilla.
Ympäri vuorokauden miehitetty vahtikoppi, kameroita, muureja ja puomi estämääm asiattomien ajon alueelle – kaikki automatisoitua mahdollisuuksien mukaan.
Yksinkertaisesti sanottuna kyse on turvallisesta asuinalueesta heille, jotka sellaista arvostavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huonomaineisuus Johan Vesterberg. asuinalue asunnonostaja asunnonvaihtaja kiinteistönvälittäjä gated communities Manne Gerell Staffanstorp räjäytykset asuntojen hinnat jengirikolliset segregaatio ongelmalähiö ampumiset yhteiskunnallinen keskustelu rikollisjengit jengiväkivalta Turvattomuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanska repii ongelmalähiöt maan tasalle – rinnakkaisyhteiskunnat jäävät historiaan asukkaiden muuttaessa muualle

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: ”Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Bild-lehden manifesti herättää reaktioita: ”Olemme olleet liian pitkään naiveja, sokeita ja suvaitsevaisia”

Turvallisella ympäristöllä yhä enemmän kysyntää – jengirikollisten uhka synnyttää aidattuja ja vartioituja asuinalueita

Ruotsissa nyt 59 ongelmalähiötä – ”Rikollisten vaikutusvalta sementoituu ja se on tullut jäädäkseen”

Tukholman poliisin vaikea valinta: ”Jos lapsella on ase kädessä, siihen ei reagoi samoin kuin aikuiseen”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














