

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Turvallisella ympäristöllä yhä enemmän kysyntää – jengirikollisten uhka synnyttää aidattuja ja vartioituja asuinalueita
Valtio ei enää pysty suojaamaan kansalaisia jengiväkivallalta. Se on syynä siihen, että Staffanstorpin kunta aikoo rakennuttaa aitojen suojaaman asuinalueen, jossa vartijat sekä kattava kameravalvonta suojelevat asukkaita ulkopuolisen maailman arkitodellisuudelta. Vasemmisto tietysti vastustaa hanketta, kirjoittaa Dagens Nyheter.
Päivänä eräänä skånelaisen Staffanstorpin kunnanhallituksen puheenjohtaja Christian Sonessonin mitta viimein täyttyi uutisiin räjäytyksistä ja ammuskeluista. Kuntapamppu muistutti Facebook-päivityksessään kolme vuotta aiemmin tekemästään ehdotuksesta aidattujen ja vartioitujen asuinalueiden perustamisesta (gated communities):
– Tuolloin monet naureskelivat idealle, erityisesti vasemmisto sekä liberaalit. Suunnitelmat toki olivat aikaan nähden melkoisen epäruotsalaisia. Nyt kuitenkin näemme, millaiseksi Ruotsi on muuttunut ja useimmat valitsevat asuinalueensa sen turvallisuuden perusteella.
Turvaa sitä haluaville
Kolme vuotta sitten kunta tuotti 11-sivuisen suunnitelman turvallisten yhteisöjen rakentamiseksi ja nyt on valittu kaksi aluetta suunnitelman toteuttamiseksi. Rakentaminen alkaa parin-kolmen vuoden kuluttua ja alueille tulee 200–300 asuntoa.
– Tavallisesti se on rakennusyritys, joka suunnittelee turvalähiöt (vrt. ongelmalähiö, toim. huom.). Täällä haluamme mennä kunta edellä ja taata fyysisen turvallisuuden osaksi uutta asuinaluetta, Sonesson sanoo Dagens Nyheterissä.
– Ympäri vuorokauden miehitetty vahtikoppi, kameroita, muureja, puomi estää asiattomien ajon alueelle, automatisoitua mahdollisuuksien mukaan. Yksinkertaisesti sanottuna kyse on turvallisesta asuinalueesta heille, jotka sellaista arvostavat.
Paikkakunnan kunkku
Sonesson sai kunnallisvaaleissa 44 prosenttia kaikista annetuista äänistä, joten tämän varpaille ei juurikaan hypitä. Sonesson on kiistatta paikkakunnan kunkku.
Kannatuksensa hän on ansainnut muun muassa ehdotuksillaan koulujen huivi- ja Isis-veteraanien paluukiellosta sekä vastustamalla kunnan velvollisuutta vastaanottaa kiintiöpakolaisia.
Oppositio syyttää populismista
Vasemmisto-oppositio ei ole kunnanhallituksen kansansuosiosta huolimatta kiljuen vinkuen rynnistänyt tukemaan hänen hankkeitaan.
– Populismia, puuskahtaa Staffanstorpin sosialidemokraattien Pierre Sjöström.
– Kunnan tehtävänä ei ole rakennuttaa aluetta, jonka pitäisi olla muita turvallisempi. Sen sijaan meidän on varmistettava, että koko kunta on turvallinen. Aitojen pystyttäminen jonkun alueen ympärille viestittää siitä, että täällä ei ole turvallista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ympärivuorokautinen valvonta suljettava puomi valvontakamerat muurit fyysinen turvalllisuus turvalliset asuinalueet aidatut yhteisöt gated communities Pierre Sjöström Christian Sonesson Staffanstorp räjäytykset ammuskelu julkisella paikalla Skåne Isis-palaajat rikollisjengit kiintiöpakolaiset huivikielto Jengirikollisuus Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pahoinpitelyistä ja ryöstöistä epäilty nuorisojoukko herättää huolta ja kuumotusta Helsingin ”onnellisten saarella”

Tanska repii ongelmalähiöt maan tasalle – rinnakkaisyhteiskunnat jäävät historiaan asukkaiden muuttaessa muualle

Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Ruotsissa nyt 59 ongelmalähiötä – ”Rikollisten vaikutusvalta sementoituu ja se on tullut jäädäkseen”

Jengisota heijastuu jo asuntojen hintoihin Ruotsissa – ammuskelu saa asunnonvaihtajat etsiytymään turvallisemmille seuduille

Jengirikolliset soluttautuvat poliisihallintoon – etsivät pääsyä hyödyllisiin tietoihin

Punavihreät päättäjät taisteluun segregaatiota vastaan Göteborgissa: Maahanmuuttajat asutetaan varakkaamman väestön lähiöihin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













