

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson vieraili myös perussuomalaisten vaalitilaisuudessa Helsingissä. / LEHTIKUVA
Jimmie Åkessonin vaalivinkki: ”Menestys perustuu uskottavuuteen – olkaa oma itsenne ja puhukaa samaa kieltä äänestäjien kanssa”
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on tehnyt pitkän matkan politiikan hylkiöstä kansakunnan kaapin reunalle. Menestys on seurannut pitkäjänteistä työtä käsi kansakunnan pulssilla. Kuuntelemalla muita pääsee lopulta sinne, minne itse on ollut matkalla.
Perussuomalaisten neuvotteluhuoneen nurkassa istuu täysin rento ja hyväntuulinen ruotsidemokraattien puheenjohtaja. Siitäkin huolimatta, että taustalla häärii läjäpäin hermostuneita valtamedian tärkeitä toimittajia, jotka odottavat vuoroaan päästä haastamaan entistä poliittista hylkiötä ja Ruotsin nykyparlamentarismin ehkä merkittävintä vaikuttajaa.
Syksyn valtiopäivävaaleissa ruotsidemokraatit nousi maan toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Taakse jäi porvariallianssin keulakuva moderaatit, joka sittemmin muodosti hallituksen yhdessä kristillisdemokraattien sekä liberaalien kanssa.
Määrätietoinen työ tuotti tulosta
Vaalivoitto ei puheenjohtaja Jimmie Åkessonin mukaan ollut onnenkantamoinen, salaista menestyksen reseptiä ei ollut. Kyse on aina ollut määrätietoisesta ja analyyttisesta työstä.
– Ruotsidemokraatit on melko uusi puolue Ruotsin politiikassa, vaikka olemmekin olleet valtiopäivillä jo 12 vuotta. Olemme erottuneet vanhoista puolueista siinä, että puhumme sitä kieltä, mitä ihmiset keskenään turuilla ja toreilla puhuvat. Rikollisuudesta, maahanmuutosta puhutaan. Olemme rakentaneet omaa uskottavuuttamme näiden kysymysten ympärille ja äänestäjät ovat hyvinkin lojaaleja. Menestyksemme perustuu uskottavuuteen, se on reaalipoliittinen salaisuutemme.
– Jos on johdonmukainen ja seisoo sen takana mitä sanoo, niin saa ajan myötä kansalaisten luottamuksen. Meillä oli aikoinaan ongelmia, kuten uusilla puolueilla usein on, mutta nyt olemme Ruotsin toiseksi suurin puolue. Meillä on paljon vaikutusvaltaa hallitukseen ja alamme saamaan läpi tavoitteitamme. Se on seurausta todella pitkään kestäneestä työstä.
”Hallituksella ei ole enemmistöä kaikissa asioissa”
Ruotsidemokraatit on porvarihallituksen pönkäpuolue, joka äänestää hallituksen esitysten mukaisesti valtiopäivillä ennalta sovituista asioista. Ruotsin valtamedian mukaan kyse tosin on jopa siitä, että hallitus on käytännössä ruotsidemokraattien panttivanki. Åkesson puolestaan toteaa, että valtapoliittinen kuvio on monisäikeinen.
– Meillä on sopimus hallituksen kanssa eri asiakysymyksistä, joiden puitteissa voimme toimia yhdessä. Kriminaalipolitiikka, maahanmuuttopolitiikka, myös ympäristö- ja ilmastopolitiikka ovat sellaisia. Ja tietenkin talouspolitiikka sekä valtion budjetti.
– On myös kysymyksiä, joissa emme tee yhteistyötä ja niiden osalta olemme olleet enemmistössä esimerkiksi sosialidemokraattien ja muiden puolueiden kanssa. Hallitus ymmärtää ja hyväksyy sen, ettei sillä ole enemmistöä kaikissa asioissa.
Vastuutonta politiikkaa vuosikymmenten ajan
Porvarihallituksen ja ruotsidemokraattien yhteistyön keskiössä on maahanmuutto ja siihen liittyvät ongelmat. Kyse on valtakunnallisesti totaalisesta näkökulman muutoksesta. Uusi ja tiukka lainsäädäntö on tulossa mutta muutos vie aikansa.
– Meillä on ollut uskomattoman vastuutonta politiikkaa vuosikymmenten ajan. Lainsäädäntö vie aikansa ja kaikki ei vielä ole mallillaan. Aikaa myöten tulee tapahtumaan erittäin merkittäviä asioita tällä alueella.
– Pohjoismainen hyvinvointimalli on ainutlaatuista koko maailmassa ja sen eteen kannattaa kamppailla. Kun jokainen tekee velvollisuutensa, hän voi sen jälkeen nauttia myös oikeuksistaan.
Åkessonin mielestä Ruotsi on monella tapaa fantastinen maa. Metsään on kuitenkin menty yhdessä asiassa vuosikymmenten ajan. Yhteiskuntaan on rakennettu jännitteitä kehittyvistä maista vyöryneen maahanmuuton myötä. Kehitys on johtanut yhteiskunnan sirpaloitumiseen, jengeihin, slummiutumiseen ja klaanien valtaan.
– Lyhyellä tähtäimellä asialle ei voi mitään, mutta pitemmällä tähtäimellä kyllä. Tätä kehitystä Suomenkin kannattaa seurata. Suomi on kuitenkin Suomi ja täällä on onnistuttu hyvin monessa asiassa. Onkin hyvä jatkaa omalla tiellään sen sijaan, että kaiken aikaa seuraisi muiden maiden tilannetta Euroopassa.
Perussuomalaisuus vie pitkälle
Åkesson ei halua ryhtyä neuvomaan perussuomalaisia vaalitaiston tiellä. Hän viittaa omiin ja puolueensa kokemuksiin vuosien saatossa. Kannatus täytyy ansaita ja se onnistuu pitkäaikaisella ja johdonmukaisella työllä.
– Perussuomalaiset on jo nyt suuri puolue. Vinkkinä voin sanoa, että kannattaa vain jatkaa olemalla perussuomalainen. Suomi on esimerkillinen maa monessa mielessä ja sillä tiellä kannattaa jatkaa. Pitää olla itseluottamusta ja tehdä tarvittavat muutokset, eikä heittää pois hyviä asioita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pitkäjänteinen toiminta itseluottamus valtapolitiikka sirpaloituminen Ruotsin valtiopäivävaalit 2022 Ruotsin porvarihallitus pohjoismainen hyvinvointivaltio Moderaatit eduskuntavaalit 2023 slummiutuminen parlamentarismi Klaanit Kristillisdemokraatit rikollisjengit Liberaalit Jengirikollisuus Jimmie Åkesson Ruotsidemokraatit Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demarit uskoo, että vihreä siirtymä toisi mukanaan talouskasvua – Purra pyysi saada näyttöjä: ”Vihreällä etuliitteellä veronmaksajan raha on aina halpaa”

Perussuomalaiset varoittanut katujengi-ilmiöstä jo vuosia – nyt on viimeinen hetki toimia puuttumalla juurisyihin eli maahanmuuttoon

Jimmie Åkesson haluaa samat säännöt kaikille: Ruotsissa asuminen ei kuulu ihmisoikeuksiin

Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












