

Joe Bidenin suosio romahtanut – Junnila: Yhdysvaltain vaaleissa viisi osavaltiota ratkaisee senaatin kohtalon
Yhdysvaltain kongressin välivaaleissa edustajainhuoneen tilanne näyttää kyselytutkimusten perusteella jo ratkenneen. Huomio kiinnittyykin nyt kongressin ylähuoneeseen senaattiin. Vaaleja Yhdysvalloissa tarkkaileva Etyjin Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) katsoo, että vaalit ratkeavat viidessä osavaltiossa.
– Georgia ja Pennsylvania ovat saaneet paljon huomiota, mutta demokraattien hallitsemissa Arizonassa, Nevadassa ja New Hampshiressa tilanne näyttää nyt äärimmäisen tiukalta. Kyllä ratkaisu tulee näissä osavaltioissa, perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kertoo.
New Hampshiren tulos voi ennakoida vaalitulosta
New Hampshiressa vaaleja tarkkailevan Junnilan mukaan on mahdollista, että Georgiassa kumpikaan ehdokkaista ei saa yli 50 prosenttia äänistä, joten ne menisivät uusintavaaliin joulukuun 6. päivänä.
– Vaalitulosta voi ennakoida New Hampshiren tulos, joka todennäköisesti valmistuu muita osavaltioita aikaisemmin. Jos republikaanien Don Bolduc voittaa istuvan senaattorin Maggie Hassanin, on todennäköistä, että senaatti ei tällä kertaa jää tasatilanteeseen, jolloin varapresidentin ääni ratkaisee, Junnila katsoo.
Bidenin suosio paikoin alle 30 prosenttia
Molemmat puolueet ja puolueiden taustajärjestöt ovat viime viikkojen aikana pumpanneet rahaa Arizonaan ja Nevadaan yliotteen saamiseksi.
– Sielläkin lompakko näyttää kiinnostavan kaikkein eniten. Talous ja elinkustannusten nousu puhuttavat ihmisiä. Jos äänestyskäyttäytyminen menee sen mukaisesti, republikaanit saavat kongressin hallintaansa. Tällä hetkellä molemmat huoneet ovat demokraattien hallinnassa, Junnila päättää.
Demokraattipresidentti Joe Bidenin suosio on romahtanut paikoin jopa alle 30 prosentin.
Katso myös: Kansanedustaja Vilhelm Junnila, UPI:n Maria Linden ja dosentti Markku Ruotsila analysoivat välivaalien asetelmia. Seminaari kuvattu 27.10.2022 Eduskunnan kansalaisinfossa:
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nevada Pennsylvania New Hampshire Maggie Hassan Don Bolduc edustajainhuone Arizona Georgia välivaalit demokraatit Joe Biden Republikaanit Yhdysvaltain kongressivaalit Etyj Vilhelm Junnila Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


LIVE torstaina klo 12: Mikä ratkaisee Yhdysvaltain kongressin välivaalit? Kysymykseen vastaavat kansanedustaja Vilhelm Junnila, UPI:n Maria Linden ja dosentti Markku Ruotsila

Talous ratkaissee Yhdysvaltain välivaalit republikaanien eduksi

Konservatiivijuontaja: Demokraatit tulevat hylkäämään Bidenin ja Harrisin – syrjään heittäminen ollut suunnitelmissa alusta asti

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Kansanedustaja seuraa Yhdysvaltain vaaleja paikan päältä – ”Tässä osavaltiossa äänestyspaikalle voi tulla aseen kanssa”

Amerikan välivaalit: Edustajainhuone menossa republikaaneille, senaatin enemmistöstä tiukka taisto
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.
Uusimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

Ari Koponen: ”Jos olet autoilija, älä äänestä SDP:tä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












