Artikkeli kuva

Vesa Moilannen

Juho Eerola Yle-lain sanamuutoksista: ”Monikulttuurisuus on ideologia, jossa enemmistö kustantaa vähemmistön toiseuden”

16.06.2016 |20:48

Kansanedustaja Juho Eerola (ps.) pitää tärkeänä, että monikulttuurisuus-termi poistuu Yle-laista. 

– Vaikka sana korvattiinkin lähes samankaltaisella sanaparilla, ei kyseessä ole kuitenkaan sama asia. Monikulttuurisuus on ideologia, jossa enemmistö kustantaa vähemmistön toiseuden. Nyt tämä termi poistetiin Yle-laista ja suomalaisen kulttuurin edistäminen nostettuun ensimmäiseksi prioriteetiksi, Eerola toteaa.

Nykyisen lain mukaan ”Ylen tulee tukea suvaitsevaisuutta ja monikulttuurisuutta”. Ylen tehtäviä arvioinut työryhmä päätyi esittämään sitä muutettavaksi muotoon: ”Ylen tehtävänä on tukea suomalaisen kulttuuriperinnön vaalimista, suvaitsevaisuutta, yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja kulttuurista moninaisuutta.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa

02.04.2026 |10:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää