

LEHTIKUVA
Juho Romakkaniemi muistuttaa Yleisradiota itsekritiikin merkityksestä: ”Kannattaa varmasti selvittää, onko kolumnistit valittu liian pienestä piiristä”
Suomen Uutiset on tällä ja viime viikolla kertonut Yleisradion sensuurikohusta sekä Yleisradion huomattavan yksipuolisista kolumnistirekrytoinneista. – Monet kansalaiset ovat olleet asiasta ihmeissään, joten ei se varmaan ole sattumaa. Ylessä olisi kohtuullista ainakin todeta, että asiaa tarkastellaan sisäisesti. Ihmisten huolille ja mielipiteille ei pitäisi viitata kintaalla, Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi sanoo Suomen Uutisille.
Ylen kolumnisteina ja bloggareina toimii yli 50 henkilöä, joiden joukossa on huomattava määrä kirjoittajia, jotka edustavat aatemaailmaltaan vihervasemmistoa. Arvokonservatiiveja ei joukossa ole ainoatakaan, ja talousliberaaleja aniharva. Ylen kolumnituottajana toimii Rakel Liekki, joka itse tunnustautuu vasemmalle kallistuvaksi feministiksi.
Julkisuudessa on myös kerrottu äskettäin useista tapauksista, joissa Ylen kolumnisteja on joko estetty kirjoittamasta tai heidän kirjoituksiaan ei ole haluttu julkaista. Viimeisimpänä tunnettu historioitsija Teemu Keskisarja, joka kertoi eilen Ilta-Sanomissa lopettaneensa kolumnien kirjoittamisen tuottaja Liekin rajoitusten takia.
Kolumnistiporukka vinoutunut
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi kirjoitti aiemmin Twitterissä pitävänsä selvänä asiana sitä, että Ylen kolumnistiporukka on pahasti poliittisesti vinoutunut.
– Asian kieltämisen sijaan pitäisi ehkä tutkia miten tällainen kehitys on päässyt tapahtumaan. Mikä on ollut se prosessi, jolla kolumnistit on valittu, Romakkaniemi kirjoittaa.
Suomen Uutiset tavoitti Romakkaniemen, joka sanoo huomanneensa jo aiemmin, että Ylen kolumnistivalinnat ovat parissa vuodessa kehittyneet omituiseen suuntaan.
– Olen sitä itsekin viime vuosina useaan otteeseen ihmetellyt. Sitä en tiedä, miten tilanne on mennyt tällaiseksi. Kysyinkin myös Ylen toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta Twitterissä, että kannattaisiko ilmiselvän kehityksen ja ongelman kieltämisen sijaan selvittää Ylessä millä kriteereillä kolumnistivalinnat on tehty ja miten tähän tilanteeseen on päädytty.
Itsekritiikki on tärkeää
Ylen toimitusjohtaja Ylä-Anttila kirjoitti itse Twitterissä, että kohussa on ”harvinaisen vähän pointtia”. Myös Ylen vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen on yrittänyt toppuutella kolumnistien kirjoituksien hyllyttämisestä noussutta kohua.
Romakkaniemi sanoo ymmärtävänsä, että toimitusjohtaja lähtökohtaisesti puolustaa yritystä ja tehtyjä toimituksellisia valintoja.
– Pitäisi kuitenkin muistaa, että itsekritiikki on kritiikin tärkein muoto. Ylessä kannattaa varmasti ainakin selvittää sisäisesti, onko heidän aihevalinnoissaan ollut jotain erikoista tai onko mahdollisesti kolumnistit valittu liian pienestä piiristä.
– Monet kansalaiset ovat olleet asiasta ihmeissään, joten ei se varmaan ole sattumaa. Tässä kohtaa Ylessä olisi varmaan kohtuullista ainakin todeta, että asiaa tarkastellaan sisäisesti. Ihmisten huolille ja mielipiteille ei pitäisi viitata kintaalla. Itsekin odotan, että Yle selvittää, onko kaikki mennyt niin kuin on suunniteltu ja prosessien mukaisesti vai mistä laaja tyytymättömyys johtuu.
Jungner: Kolumnistit uudistusmielisiä
Myös ex-kansanedustaja, viestintäjohtaja Mikael Jungner on kommentoinut Ylen sensuurikohua. Jungner itse vihjasi epäsuorasti, että Ylen kolumnistit on valittu yksipuolisesti.
– Ylen kolumnistien vihervasemmistolaisuudesta ollaan huolissaan. Ei välttämättä tarvitse. Jos pelkkä Ylen sisältö määrittäisi kansakunnan suunnan, olisi Suomi arvatenkin liittynyt Varsovan liittoon 70-luvulla. Antaa kaikkien kukkien kukkia, kunhan eivät loukkaa ihmisoikeuksia, Jungner kirjoittaa Twitterissä.
Jungner sanoo Suomen Uutisille, että hänen mielestään paras sana kuvaamaan Ylen kolumnisteja on uudistusmielinen.
– Kaikki kirjoittajat eivät välttämättä toimi aktiivisesti politiikassa, mutta he pyrkivät uudistamaan yhteiskuntaa. Perinteinen jako oikeistoon ja vasemmistoon ei mielestäni ole enää nykyään kovin relevantti, Jungner selventää.
Muutos 22.5 klo 11.11. Jutussa todettiin aikaisemmin: Y”len kolumnisteina ja bloggareina toimii yli 50 henkilöä, jotka käytännössä kaikki edustavat aatemaailmaltaan vihervasemmistoa”. Muutettu muotoon: ”Arvokonservatiiveja ei joukossa ole ainoatakaan, ja talousliberaaleja aniharva. Ylen kolumnisteina ja bloggareina toimii yli 50 henkilöä, joiden joukossa on huomattava määrä kirjoittajia, jotka edustavat aatemaailmaltaan vihervasemmistoa.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yksipuolisuus itsekritiikki kolumnistit Rakel Liekki vihervasemmisto Jouko Jokinen Juho Romakkaniemi Merja Ylä-Anttila Sensuuri Yle Mikael Jungner
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan sensurointitapaus katkaisi kamelin selän – PS vie asian hallintoneuvostoon, vaatii Yleltä selvitystä siitä, mitä yhtiössä oikein tapahtuu

Punavihreä feminismi valtasi Yleisradion – Päivi Räsänen kehottaa kansalaisia antamaan suoraa palautetta Ylelle: ”Kannattaa olla yhteydessä ja vaatia tasapuolista sisältöä”

Rakel Liekin rekrytoinnit Yle-kolumnisteiksi: Feministipoliitikko, feministiaktiivi, vihreä poliitikko, transaktivisti, vasemmistoaktiivi, feministiaktivisti, feministi, vasemmistoaktiivi..

Ylen korkein johto kiistää jyrkästi Yle-kolumnien politisoitumisen ja sensuurin – Merja Ylä-Anttila: ”tässä on harvinaisen vähän pointtia”

Tynkkynen esittää arvion tekemistä siitä, minkälaista sisältöä Yle onnistunut tuottamaan – ”Selvästi nähtävissä nopeasti vahvistuva feministinen ja vasemmistolainen talouspoliittinen trendi”

Kritiikki yltyy – Ylen tuottaja Rakel Liekki rajasi sometiliensä näkyvyyttä, toiminta viittaa aktivistitaustan peittelyyn

Ne vuodet, joina kommunistit rakensivat Ylestä taisteluvälinettä – Reporadio sensuroi oikeistolaisia ja julisti räikeän puolueellisesti ”tiedostamista”, ”muutosta” ja ”aatteellista heräämistä”

Uuden lakiesityksen mukaan Yle ei saisi enää pääsääntöisesti julkaista tekstiä ilman liikkuvaa kuvaa

Ylen hallintoneuvoston PS-edustajat Matti Apusen valinnasta hallituksen puheenjohtajaksi: ”Yle tarvitsee uudistumishaluisen johtajan”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














