Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Jussi Niinistö: Tiedustelulaki tarpeellinen

14.05.2014 |15:26

Tiedustelua tehdään Suomen valtion ja sen kansalaisten eduksi. Toisin kuin perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen on tänään julkisuudessa lausunut, tiedustelun parlamentaarista valvontaa ei ole Suomessa tarvetta tehostaa.

Ainakin puolustusvaliokunnan johto on asiallisesti informoitu sotilastiedustelumme tilanteesta. Esimerkiksi huomenna valiokunnan delegaatio tutustuu Jyväskylässä entisen viestikoelaitoksen eli nykyisen Puolustusvoimien tiedustelulaitoksen toimintaan.

Suomen sotilastiedustelu tuottaa tärkeää tietoa päätöksenteon tueksi ja tarvittaessa ennakkovaroituksen mahdollistamiseksi niin poliittisella kuin sotilaallisella tasolla. Tämä työ on luonteeltaan kansainvälistä ja luottamuksellista.

Tiedustelua säätelevä laki on tarpeellinen, sellainen on naapurimaissa ja sellainen voidaan toteuttaa myös Suomessa kansalaisten yksityisyyden suoja asianmukaisesti huomioiden. Myös yritysten luottamus Suomeen on viisaalla lainsäädännöllä mahdollista säilyttää.

Jussi Niinistö
puolustusvaliokunnan puheenjohtaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
2.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
9.
Suomen uutiset logo

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?

29.12.2025 |14:33

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää