

LEHTIKUVA
Juuso huolissaan lappilaisten opiskelijoiden oikeusturvasta opiskelijavalinnoissa
Aluehallintovirastot ovat antaneet koronaepidemian rajoittamiseksi päätökset, joiden mukaan koulujen, oppilaitosten, yliopistojen, ammattikorkeakoulujen sekä kansalaisopistojen ja muun vapaan sivistystyön ja taiteen perusopetuksen tilat pidetään suljettuna ja yli 10 hengen yleiset kokoukset ja yleisötilaisuudet kielletään ainakin 13.5.2020 saakka.
Aluehallintovirastot ovat antaneet päätöksiään koskevia soveltamisohjeita. Opiskelijavalintoja voidaan aluehallintovirastojen päätösten voimassa ollessa toteuttaa korkeakoulujen tiloissa noudattaen asianmukaisia varotoimia. Korkeakoulut voivat käyttää tämän mahdollisuuden puitteissa harkintavaltaa ottaen huomioon asianmukaiset varotoimet taudin leviämisen ehkäisemiseksi.
Pääsykokeet etäkokeina
Opetus- ja kulttuuriministeriön tiedotteen mukaan ammattikorkeakoulujen valintakokeet kuitenkin järjestetään pääsääntöisesti etäkokeena. Ammattikorkeakoulut ovat päättäneet, että kevään toisen yhteishaun AMK-valintakoe järjestetään etäkokeena poikkeusolojen takia. Samoin monet yliopistot suunnittelevat järjestävänsä pääsykokeet etäkokeena.
– Suomalaiset yliopistot ovat linjanneet, että perinteisiä valintakokeita ei ole koronatilanteen vuoksi mahdollista järjestää turvallisesti, vaikka aluehallintovirastot olisivat sen sallineet asianmukaiset varotoimenpiteet huomioiden, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Juuso.
Lapissa huonot tietoliikenneyhteydet
Tietoliikenteen valokuitukaapelointia on rakennettu koko ajan lisää, mutta etenkään Lapissa ei kiinteä laajakaistaverkko ulotu läheskään kaikkiin kotitalouksiin. Mobiililaajakaistan tietoliikenneyhteyskin on epävakaa ja ajoittain jopa kokonaan toimimaton, kertoo Juuso.
– Etäyhteydellä järjestettävissä valintakokeissa voi syntyä tilanteita, joissa heikosti toimivan tietoliikenneyhteyden varassa oleva hakija ei pysty osallistumaan pääsykokeeseen tai yhteys katkeaa kesken kokeen. Pitääkö hänen tässä tilanteessa jäädä odottamaan seuraavaa mahdollisuutta ja meneekö kuukausien valmistautuminen hukkaan?
– Jos korkeakoulujen ja yliopistojen valintakokeita järjestetään etäkokeena, pidän opiskelijoiden oikeusturvan kannalta hyvin tärkeänä, että he joko voivat osallistua pääsykokeeseen fyysisesti tai ovat luotettavasti toimivan tietoliikenneyhteyden piirissä, linjaa Juuso ja kertoo tehneensä asiasta kirjallisen kysymyksen opetusministerille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ammattikorkeakoulut lappilaiset tietoliikenneyhteydet pääsykokeet Yliopistot Kaisa Juuso opiskelijat perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juuso kysyy THL:n toimitusten tasapuolisuudesta: ”Mitään aluetta ei saa syrjiä”

Juuso vaatii tukea Utsjoen kunnalle – Tenojoen kalastuskielto on romuttanut kunnan talouden
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










