

LEHTIKUVA
Juuso vaatii tukea Utsjoen kunnalle – Tenojoen kalastuskielto on romuttanut kunnan talouden
Utsjoen kunta hakeutui keväällä 2021 äkillisen rakennemuutoksen kunnaksi koronapandemian ja Tenon lohenkalastuskiellon tuomien odottamattomien haasteiden vuoksi. Asiasta kirjallisen kysymyksen jättänyt kansanedustaja Kaisa Juuso vaatii hallitukselta tukea Utsjoelle kunnan vaikeassa taloudellisessa ahdingossa.
Lohenkalastuksen rajoitukset Tenojoella jatkuivat kesäkaudella 2022 jo toista kautta peräkkäin, ja lohikantojen elpymisen tulevaisuus on vielä epäselvä. Utsjoen kunnan arvion mukaan lohenkalastuskiellon vaikutukset ovat aluetaloudelle jopa 5 miljoonaa euroa vuodessa.
– Utsjoen matkailu ja kuntalaisten lisäansiot ovat jo vuosikymmeniä perustuneet Tenojoen lohenkalastukseen. Se on kuntatalouden kannalta merkittävä ja aivan keskeinen elinkeino ja kuntalaisille hyvin tärkeä tulonlähde. Lohenkalastuksen rajoittaminen jo toista kautta peräkkäin on vienyt kunnan taloudelliseen ahdinkoon, Kaisa Juuso kertoo.
– Utsjoen kunnan arvion mukaan lohenkalastuskiellon vaikutukset ovat aluetaloudelle jopa 5 miljoonaa euroa vuodessa. Taloudellisten menetysten ohessa Tenojoen kaksi vuotta jatkuneella lohestuskiellolla on ollut myös muita seurannaisvaikutuksia, jotka Utsjoen kunnanjohdon mukaan ovat näkyneet kuntalaisten hyvinvoinnin ja terveydentilan laskuna.
Koronaepidemia pysäytti matkailun
Utsjoella myös koronaepidemian vaikutukset ovat olleet suuret. Koronaepidemia rajoituksineen hiljensi alueella voimakkaassa kasvuvaiheessa olleen matkailun. Rajasulut pysäyttivät lähes kahdeksi vuodeksi rajan yli tulevan asiakasvirran. Utsjoen kunta on joutunut nykyiseen tilanteeseen aivan ulkopuolisten tekijöiden seurauksena. Vallitsevien haasteiden vuoksi Utsjoen kunta tarvitsee alueen elinkeinoelämän elvyttämistä ja uudistamista.
– Kunnassa on ollut Lapin liiton vetämä äkillisen rakennemuutoksen käynnistyshanke, joka on päättynyt tämän vuoden helmikuussa. Erilaisten elinkeinoja kehittävien hankeaihioiden toteuttaminen käytäntöön asti ja uusien elinkeinojen synnyttäminen vaatii kuitenkin enemmän aikaa, ja se vaatii myös rahaa. Olen jättänyt ministerille kirjallisen kysymyksen Utsjoen kunnan tukemisesta sen rakennemuutoksessa ja elinkeinojen kehittämisessä, Juuso kertoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lohenkalastuskielto Tenojoki Utsjoki rakennemuutos elinkeinoelämä koronapandemia matkailu kirjallinen kysymys Kaisa Juuso
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juuso: Yritysten määräaikaista kustannustukea jatkettava – ”Lapin matkailu pelastettava täystuholta”

Juuso kysyy THL:n toimitusten tasapuolisuudesta: ”Mitään aluetta ei saa syrjiä”

Juuso esittää elintarvikkeiden tarkastuspistettä myös Sallan rajanylityspaikan Suomen puoleiselle raja-asemalle: ”Kasvumahdollisuuksia elintarviketeollisuudelle ja elintarvikkeiden tuottajille”

Juuso estäisi Länsi-Pohjan keskussairaalan lakkauttamisen sote-uudistuksen yhteydessä: ”Kyky varautua tuleviin pandemioihin ja suuronnettomuuksiin heikkenisi huomattavasti”

Junnila vaatii silakan rysäkalastajien toimijakohtaisen kiintiöjärjestelmän säilyttämistä: Hallituksen esitys asettaisi rysäkalastajat epätasa-arvoiseen asemaan troolikalastajiin verrattuna

Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset EU:n yhteisestä kalastuspolitiikasta: Rysäkalastuksen uusi järjestelmä vetää maton alta rysäkalastajilta

Ruohonen-Lerneriltä kirjallinen kysymys kalastuskielloista – haittaisi vakavasti Suomen merikalastusta ja elinkeinomahdollisuuksia

Elomaa: EU ei saa lakkauttaa kotimaista kalastusta
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












