

PS ARKISTO
Juuso estäisi Länsi-Pohjan keskussairaalan lakkauttamisen sote-uudistuksen yhteydessä: ”Kyky varautua tuleviin pandemioihin ja suuronnettomuuksiin heikkenisi huomattavasti”
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri ylläpitää ympärivuorokautista perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon päivystystä Länsi-Pohjan keskussairaalassa Kemissä. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Juuso vastustaa hallituksen sote-lakiesitystä, joka lakkauttaisi päivystyssairaalan vuonna 2032.
Länsi-Pohjan keskussairaalan päivystysvalmius vastaa pitkälti asetusten edellyttämää laajan päivystyksen sairaalan päivystysvalmiutta. Hallituksen sote-uudistuksen myötä päivystyssairaalaa ollaan kuitenkin lakkauttamassa vuonna 2032, jonka jälkeen ympärivuorokautinen erikoissairaanhoidon päivystys keskitettäisiin Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle.
Hallituksen sote-lakiesityksen kirjausten mukaan Länsi-Pohjan keskussairaalan ulkoistamissopimus mitätöidään vuonna 2032. Se voisi sote-lakiesityksen mukaan jatkaa päivystyssairaalana vuoteen 2032 asti, mutta sille ei kuitenkaan ole osoitettu erillistä rahoitusta. Ilman erillistä rahoitusta päivystyssairaalan jatkaminen edes vuoteen 2032 on käytännössä haastava toteuttaa.
– Olen tehnyt toimenpidealoitteen Länsi-Pohjan keskussairaalan lisäämisestä terveydenhuoltolakiin pysyvästi ympärivuorokautisen päivystyksen sairaalana, Juuso kertoo.
– Sairaalan lakkauttaminen johtaisi noin 1 000 työpaikan menetykseen Meri-Lapin alueelta vuonna 2032. Tämä olisi aluepoliittisesti erittäin huono asia. Työpaikkojen väheneminen johtaisi väestökadon kiihtymiseen alueelta, kun työpaikkoja pitäisi lähteä hakemaan kauempaa. Tämä vaikuttaisi merkittävästi alueen elinvoimaisuuteen.
Palvelut Meri-Lapissa heikkenisivät huomattavasti
Lapin AMK:n Kemin kampukselta valmistuu vuodessa noin 130 sairaanhoitajaa, joiden perinteinen harjoittelupaikka on Länsi-Pohjan keskussairaala. Sairaanhoitajien opinnoista noin kolmasosa suoritetaan käytännön harjoittelussa sairaalan eri osastoilla. Sairaala on lyhyen matkan päässä kampukselta.
Jos Länsi-Pohjan keskussairaala lakkautettaisiin, olisivat lähimmät harjoittelupaikat kaukana Rovaniemellä 125 km:n tai Oulussa 107 km:n päässä. Molemmissa kaupungeissa on omat sairaanhoitajakoulutukset, joten harjoittelupaikoista tulisi pula.
– Sairaalan lakkauttaminen vaikuttaisi todennäköisesti heikentävästi sairaanhoitajaopiskelijoiden hakeutumiseen Kemin kampukselle ja siten myös Lapin AMK:n opettajien ja muun henkilöstön tarpeeseen. On selvää, että Suomi tarvitsee kaikki mahdolliset hoitajat tulevaisuudessa ja Meri-Lappi kaikki mahdolliset työpaikat säilyäkseen elinvoimaisena alueena, korostaa Juuso.
Soten keskeinen tavoite yhdenvertaisista palveluista ei toteudu, jos sairaala lakkautetaan, päinvastoin. Meri-Lapissa palvelut huonontuisivat merkittävästi. Uhka erikoissairaanhoidon ja ympärivuorokautisen päivystyksen päättymisestä vuonna 2032 vaikeuttaisi merkittävästi rekrytointia jo vuosia ennen tätä.
Ympärivuorokautista päivystystä voitaisiin jatkaa
Juuso painottaa, että tammikuussa 2021 voimaan tulleen keskittämisasetuksen mukaan keskussairaaloissa voidaan tehdä jatkossa vaativampia kirurgisia leikkauksia ja erityisvastuualueilla voidaan osin sopia tiettyjen leikkausten sairaalakohtaisten lukumäärien alittamisesta, jos edellytykset muutoin täyttyvät.
– Tämä päivitetty keskittämisasetus mahdollistaa sairaalakohtaisten leikkausmäärien alituksen tekonivelkirurgiassa, selkäkirurgiassa sekä rinta-, peräsuoli-, paksusuoli- ja munuaissyövän leikkauksissa. Nykyisillä erityisvastuualueilla on mahdollista ja järkevää sopia työnjaosta siten, että kaikilla alueen sairaaloilla pystytään jatkamaan ympärivuorokautista erikoissairaanhoidon päivystystä.
Keskittäminen Rovaniemelle ei toisi säästöjä
Sosiaali- ja terveysministeriön julkaisun mukaan Ruotsissa on julkaistu kattava meta-analyysi, jossa tutkittiin tarkemmin 96 alan tieteellistä julkaisua. Tutkimustuloksissa ei löydetty selkeää yhteyttä suuren volyymin ja alhaisten yksikkökustannusten välillä.
Tutkimuksen mukaan hyviä laadullisia tuloksia voidaan saada myös pienemmissä toimenpidevolyymeissa, ja tutkijat vetävät sen johtopäätöksen, että hyvä hoidon laatu on mahdollista saavuttaa pienissäkin toimenpidevolyymeissä, mikäli yliopistollisen sairaalan määrittämistä hoidon standardimenettelyistä voidaan pitää tarkasti kiinni.
– Lapin sote-kulut ovat kokonaisuudessaan noin 800 miljoonaa euroa, joista erikoissairaanhoidon kustannukset Länsi-Pohjan keskussairaalassa ovat noin 9 %. Toimenpiteiden keskittäminen Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle ei toisi toivottuja säästöjä, sillä suurin osa kustannuksista tulee henkilökunnan palkoista. Palkkakulut Rovaniemellä nousisivat samassa suhteessa kuin toimenpiteiden lukumäärä siellä kasvaisi, Juuso huomauttaa.
Lapin huoltovarmuus heikkenisi merkittävästi
Kemi-Tornion ja laajemmin Länsi-Pohjan alue on luonteeltaan raskaan teollisuuden keskittymä. Se korostaa terveydenhuollon valmiuden ylläpitämisen tarvetta. Alueella on toistakymmentä suuronnettomuusvaaraa aiheuttavaa teollisuuslaitosta ja varastoalustetta, ja niiden sijainnin seurauksena alueella liikkuu myös runsaasti suuronnettomuusvaaraa aiheuttavia kemikaalien ja muiden vaarallisten aineiden kuljetuksia.
– Päivystyssairaalan lakkauttaminen heikentäisi Lapin huoltovarmuutta merkittävästi, sillä tehohoitopaikat putoaisivat puoleen nykyisestä ja kyky varautua tuleviin pandemioihin tai suuronnettomuuksiin heikkenisi merkittävästi.
Ensihoidon kulut kasvaisivat
Sairaalan lakkauttaminen nostaisi merkittävästi ensihoidon kuluja, kun ambulanssien olisi mentävä Meri-Lapista Rovaniemelle. Valmiustason ylläpito nykyisellään vaatisi huomattavaa ensihoitoyksikköjen lisäystä Meri-Lapissa, eikä se silti korvaisi oman päivystyssairaalan luomaa valmiustasoa.
Yhteensä 250 kilometrin matkan taittaminen edestakaisin vie useita tunteja, koska siihen kuuluvat mahdolliset ensihoidolliset toimenpiteet, potilaan kuljetusvalmistelu lähtöpäässä, auton puhdistaminen ja desinfiointi sekä tarvikkeiden täydentäminen sairaalapäässä ennen paluumatkan aloittamista.
– Toivon saavani mahdollisimman monta kansanedustajaa tukemaan aloitettani, vetoaa Juuso.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suuronnettomuudet pandemiat yhdenvertaiset palvelut sairaanhoitajien koulutus terveydenhuoltolaki sote-lakiesitys erikoissairaanhoito Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri Länsi-Pohjan keskussairaala Meri-Lappi tehohoitopaikat sairaanhoitajat Keskittäminen toimenpidealoite Terveydenhoito Kaisa Juuso Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juuso: Kemi tarvitsee hallitukselta kaiken mahdollisen rakennetuen

Juuso esittää elintarvikkeiden tarkastuspistettä myös Sallan rajanylityspaikan Suomen puoleiselle raja-asemalle: ”Kasvumahdollisuuksia elintarviketeollisuudelle ja elintarvikkeiden tuottajille”

Juuso vaatii Kelan taksitarjontaan parannuksia: Pienemmät välitysalueet ja enemmän välittäjiä

Kunnat tyrmäävät sote-uudistuksen – Kankaanniemi: Uudistus uhkaa alueiden elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä

Sisärajavalvonnan päättyminen toisi kaaoksen Haaparanta-Tornio-rajanylitysliikenteeseen – Juuso: ”Terveysviranomaisten on mahdotonta selvitä tehtävästä ilman rajavartijoiden työpanosta”

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Aikooko hallitus pantata päätöstään Kemin ja Savonlinnan sairaaloiden tulevaisuudesta vaalien yli?

Juuso: Energiajuomien myynti lapsille on kiellettävä

Juuso vaatii tukea Utsjoen kunnalle – Tenojoen kalastuskielto on romuttanut kunnan talouden
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















