

LEHTIKUVA
Juvonen: Järkyttävä vanhusten laitospaikkojen alasajo kostautuu suomalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää suomalaisen vanhustenhoidon kotihoidon kehityskaarta järkyttävänä.
– Suomalaisen vanhustenhoidon suurin virhe on ollut valtava ja massiivinen laitospaikkojen alasajo, joka tulee kostautumaan meille suomalaisille rankasti.
– Yhä useampi vanhus joutuu pakotettuna viettämään vanhuuttaan kotihoidon turvin, vaikka tarvitsisi paljon enemmän. Sairaita, raihnaisia ja täysin toimintakyvyttömiä muistisairaita vanhuksia asutetaan kodeissaan. He ovat turvassa neljän seinän sisällä vain silloin, kun eivät ymmärrä avata asuntonsa ovea ja lähteä harhailemaan ulos talvipakkaseen, Juvonen paheksuu.
Kotihoitoa ei ole parannettu
Aiheesta on keskusteltu jo vuosia. Helsingin Sanomat uutisoi jo 28.1.2015 kotihoitajan työvuorosta, joka on kiireinen ja tauoton. Kotihoidettavia on paljon ja aikaa liian vähän. Lehti uutisoi myös joulukuussa 2014 omaishoitajasta, joka jouduttuaan itse sairaalaan joutuikin sairasvuoteeltaan käsin hoitamaan edelleen omaishoidettavaa.
– Hallituskaudesta toiseen suuntaus on ollut sama. Vanhustenhoidon unohdus tehtiin Stubbin hallituksen ohjelmassa, joka oli tähtäys talouskasvun, työpaikkojen, yrittäjyyden, teknologian, velan taittamisen, raiteiden, väylien ja EU-politiikan tulevaisuuteen. Ikääntyvän Suomen ja vanhusten tilanteeseen ohjelma ei ottanut kantaa.
– Tämä oli uskomatonta, sillä pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) hallituskaudella voimaan tulleen vanhuslain seurannan ja siihen liittyvien mahdollisten jatkotoimien huomioiminen olisi luullut olevan myös Stubbin hallitukselle tärkeää. Mutta ei nykyhallituskaan ole onnistunut vanhustenhoidon kärkihankkeessa. Kotihoitoa ei ole parannettu. Nyt niitetään näiden vuosien satoa, Juvonen toteaa.
Suomalaiset vanhukset unohdettu
Juvosen mukaan tätä alamäkeä on menty eteenpäin kaikkina näinä vuosina.
– Puhutaan, että työpaikkoja on tullut lisää ja että kiky on vaikuttanut positiivisesti. Viikosta toiseen voimme esittää soteen liittyviä kyselytunnin kysymyksiä. Mutta emme näe metsää puilta, emme näe inhimillisyyden ydintä ja suomalaisuuden juurta, suomalaisia vanhuksia. Emme ole valmiita toimimaan, sillä suomalainen vanhus on liian kallis yhteiskunnalle, Juvonen ihmettelee.
– Onko tämä oikein? Tämä ei ole oikein. Kotihoidon tilanne on katastrofissa- se viesti tulee omaisilta, vanhuksilta jotka vielä kykenevät soittamaan ja kertomaan kotihoitonsa tilanteesta, hoitajilta ja lehdistöltä.
Törkeitä heitteillejättötapauksia
Juvonen muistuttaa törkeistä heitteillejättötapauksista vanhustenhoidossa, viimeisin Helsingissä, jossa muistisairas vanhus virui kylmettyneenä ja nääntyneenä kotonaan, koska hoitajaa ei koskaan tullut.
– Oliko tämänkään vanhuksen oikea hoivapaikka oma koti? Paitsi kotihoidon resurssit on laitettava kuntoon, myös laiminlyönnit, välinpitämättömyys ja huolimattomuus tulee kitkeä suomalaisesta vanhustenhoidosta. Tämä on urakka, johon on joka tasolla sitouduttava toimimaan.
– Kotona yksin oleva huonokuntoinen vanhus on osa jännitysnäytelmää, jossa ei ole onnellista loppua, Juvonen sanoo.
Sote-ministerit ja hallitus vastuuseen
Juvosen mielestä tällaiselle kehitykselle on heti saatava stoppi ja huonokuntoiset vanhukset on saatettava arvonsa mukaiseen hoitoon, jossa apu on ympärivuorokautista.
– Sote-ministereiden on heti astuttava esiin ja vastattava kysymykseen, miksi laitoshoitoa ajetaan edelleen alas, ja miksi kotihoidon henkilöstön määrää ei ole lisätty, vaikka kotihoidettavia tulee ikkunoista ja ovista. Jos ministerit eivät kommentoi, he eivät ole oikeissa tehtävissä. Sote-ministerit ovat vastuussa. Kaikki hallitukset on vastuussa, Juvonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhustenhoito valuu harmaalle alueelle – ”Vanhustenhoidon laatusuosituksesta tulikin keppihevonen”

Juvonen: Vanhukset huutokaupataan kuin huutolaiset – ”Huonokuntoiset kärvistelevät kodeissaan”

Juvonen: Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka tahansa voisi tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen

Juvonen: Vanhustenhoidosta on tullut soten vähäpätöisin prioriteetti

Perussuomalaiset Naiset: Turvalliset pankkipalvelut ikäihmisille ovat ihmisoikeuskysymys
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää