

LEHTIKUVA
Juvonen: Järkyttävä vanhusten laitospaikkojen alasajo kostautuu suomalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää suomalaisen vanhustenhoidon kotihoidon kehityskaarta järkyttävänä.
– Suomalaisen vanhustenhoidon suurin virhe on ollut valtava ja massiivinen laitospaikkojen alasajo, joka tulee kostautumaan meille suomalaisille rankasti.
– Yhä useampi vanhus joutuu pakotettuna viettämään vanhuuttaan kotihoidon turvin, vaikka tarvitsisi paljon enemmän. Sairaita, raihnaisia ja täysin toimintakyvyttömiä muistisairaita vanhuksia asutetaan kodeissaan. He ovat turvassa neljän seinän sisällä vain silloin, kun eivät ymmärrä avata asuntonsa ovea ja lähteä harhailemaan ulos talvipakkaseen, Juvonen paheksuu.
Kotihoitoa ei ole parannettu
Aiheesta on keskusteltu jo vuosia. Helsingin Sanomat uutisoi jo 28.1.2015 kotihoitajan työvuorosta, joka on kiireinen ja tauoton. Kotihoidettavia on paljon ja aikaa liian vähän. Lehti uutisoi myös joulukuussa 2014 omaishoitajasta, joka jouduttuaan itse sairaalaan joutuikin sairasvuoteeltaan käsin hoitamaan edelleen omaishoidettavaa.
– Hallituskaudesta toiseen suuntaus on ollut sama. Vanhustenhoidon unohdus tehtiin Stubbin hallituksen ohjelmassa, joka oli tähtäys talouskasvun, työpaikkojen, yrittäjyyden, teknologian, velan taittamisen, raiteiden, väylien ja EU-politiikan tulevaisuuteen. Ikääntyvän Suomen ja vanhusten tilanteeseen ohjelma ei ottanut kantaa.
– Tämä oli uskomatonta, sillä pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) hallituskaudella voimaan tulleen vanhuslain seurannan ja siihen liittyvien mahdollisten jatkotoimien huomioiminen olisi luullut olevan myös Stubbin hallitukselle tärkeää. Mutta ei nykyhallituskaan ole onnistunut vanhustenhoidon kärkihankkeessa. Kotihoitoa ei ole parannettu. Nyt niitetään näiden vuosien satoa, Juvonen toteaa.
Suomalaiset vanhukset unohdettu
Juvosen mukaan tätä alamäkeä on menty eteenpäin kaikkina näinä vuosina.
– Puhutaan, että työpaikkoja on tullut lisää ja että kiky on vaikuttanut positiivisesti. Viikosta toiseen voimme esittää soteen liittyviä kyselytunnin kysymyksiä. Mutta emme näe metsää puilta, emme näe inhimillisyyden ydintä ja suomalaisuuden juurta, suomalaisia vanhuksia. Emme ole valmiita toimimaan, sillä suomalainen vanhus on liian kallis yhteiskunnalle, Juvonen ihmettelee.
– Onko tämä oikein? Tämä ei ole oikein. Kotihoidon tilanne on katastrofissa- se viesti tulee omaisilta, vanhuksilta jotka vielä kykenevät soittamaan ja kertomaan kotihoitonsa tilanteesta, hoitajilta ja lehdistöltä.
Törkeitä heitteillejättötapauksia
Juvonen muistuttaa törkeistä heitteillejättötapauksista vanhustenhoidossa, viimeisin Helsingissä, jossa muistisairas vanhus virui kylmettyneenä ja nääntyneenä kotonaan, koska hoitajaa ei koskaan tullut.
– Oliko tämänkään vanhuksen oikea hoivapaikka oma koti? Paitsi kotihoidon resurssit on laitettava kuntoon, myös laiminlyönnit, välinpitämättömyys ja huolimattomuus tulee kitkeä suomalaisesta vanhustenhoidosta. Tämä on urakka, johon on joka tasolla sitouduttava toimimaan.
– Kotona yksin oleva huonokuntoinen vanhus on osa jännitysnäytelmää, jossa ei ole onnellista loppua, Juvonen sanoo.
Sote-ministerit ja hallitus vastuuseen
Juvosen mielestä tällaiselle kehitykselle on heti saatava stoppi ja huonokuntoiset vanhukset on saatettava arvonsa mukaiseen hoitoon, jossa apu on ympärivuorokautista.
– Sote-ministereiden on heti astuttava esiin ja vastattava kysymykseen, miksi laitoshoitoa ajetaan edelleen alas, ja miksi kotihoidon henkilöstön määrää ei ole lisätty, vaikka kotihoidettavia tulee ikkunoista ja ovista. Jos ministerit eivät kommentoi, he eivät ole oikeissa tehtävissä. Sote-ministerit ovat vastuussa. Kaikki hallitukset on vastuussa, Juvonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhustenhoito valuu harmaalle alueelle – ”Vanhustenhoidon laatusuosituksesta tulikin keppihevonen”

Juvonen: Vanhukset huutokaupataan kuin huutolaiset – ”Huonokuntoiset kärvistelevät kodeissaan”

Juvonen: Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka tahansa voisi tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen

Juvonen: Vanhustenhoidosta on tullut soten vähäpätöisin prioriteetti

Perussuomalaiset Naiset: Turvalliset pankkipalvelut ikäihmisille ovat ihmisoikeuskysymys
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.
Uusimmat

Kolumni: Kestääkö Suomi rystyviitosta, pysyvätkö rivit kasassa?

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










