Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Juvonen: Pääministerin annettava ilmoitus eduskunnalle toiminnastaan – ”Vakavia laiminlyöntejä ja virhearvioita, jota ei voi katsoa läpi sormien”

07.12.2021 |13:19

Kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jösen Arja Juvonen pitää pääministeri Sanna Marinin toimintaa välinpitämättömänä ja huolimattomana. – Heikko esitys pääministeriltä, Juvonen toteaa.

Pääministeri Sanna Marin teki Arja Juvosen mukaan kaksi virhettä. Ensin hän lähti juhlimaan ravintolaan huolimatta saamastaan tiedosta koronavirukselle altistumisesta.

– Sosiaali- ja terveydenhuollon kantokyvyn ja tartuntojen ennaltaehkäisyn tulisi olla ykkösprioriteetti myös pääministerille. Hän jätti myös virkapuhelimen bilettämisen ajaksi kotiin ollen näin kokonaan tavoittamattomissa. Kyseessä on vakavat laiminlyönnit ja virhearviot, jota ei voi katsoa läpi sormien, Juvonen kritisoi.

Pääministeriä ei kiinnosta

Juvonen muistuttaa, että kansalaisilta ja työntekijöiltä on vaadittu koronakriisissä paljon kestokykyä.

– Jokainen on joutunut punnitsemaan toimensa. Varovaisuuden niska ei ole saanut taittua. Pääministerin esimerkki hälläväliä toiminnasta kertoo siitä, että pääministeriä ei kiinnosta taistelu koronavirusepidemiaa vastaan.

– Sen sijaan, että hän olisi päättäjänä esimerkkinä suomalaisille ja johtaisi joukkoja edestä päin, hän antaa singnaalin, että ei ole kiinnostunut tehtävistään. Tässä tapauksessa on todettava, että on hyvä, että pääministeri ei ole presidentistä seuraava, Juvonen toteaa.

Hallituksen käytävä vakava keskustelu

Hallituksen on Juvosen mielestä käytävä vakava keskustelu pääministerin toimista ja tuotava se myös eduskunnan tietoon.

– Pääministerin on annettava myös ilmoitus eduskunnalle toiminnastaan, Juvonen vaatii.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää