

Viikon 43/2021 luetuin
Pääministeri Sanna Marin vaikuttaa käyvän ylikierroksilla, provoaa röyhkeästi kriitikoilleen ja omalle kannattajakunnalleen – ”boom-boom-boomeri”
Tätä ei näe joka päivä. SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin ja demariden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ilmari Nurminen kettuilevat julkisesti kriitikoilleen ja samalla omalle äänestäjäkunnalleen. Molemmat SDP:n johtohahmot ovat joutuneet viime päivinä erittäin rankan moiteryöpyn kohteeksi. Närää on herättänyt Marinin liiallinen tukeutuminen noviisipoliitikko Nurmiseen, välinpitämätön ja ylimielinen asenne sekä pääministerin omaan persoonaan keskittyvä somejulkisuus. Kaksikon julkaisema kuva onnistuu osumaan kaikkiin näihin kipukohtiin. On todennäköistä, että sen julkaisu kiihdyttää moitteita entisestään.
Taustaa:
Pääministeri Sanna Marinin (sdp.) arvostelukykyä on arvioitu hyvin kriittisesti viime päivinä. Seiska-lehti paljasti torstaina pääministerin roudanneen baarikavereitaan jatkoille Kesärantaan viiden tilataksin voimin. Lehti kyseenalaisti Marinin tavan juhlia pienellä porukalla itse samaan aikaan kun suomalaiset velvoitettiin kärvistelemään kotioloissa. Juhlittu on koko kesä. Pääministerin omaa virka-autoa väitetään käytetyn biletaksina.
Yle julkaisi niin ikään torstaina pitkän kirjoituksen, jossa on haastateltu nimettömänä lukuisia demareita. Ylen jutun ydinkohtia:
Nurmisen asema: ”Marinin ystävän, kansanedustaja Ilmari Nurmisen (sdp.) nimi nostattaa osassa demariryhmää ärtymystä. Myös tämä tuli esiin ryhmäkokouksessa. Arvostelijoiden mukaan vaikutusvaltainen pääministeri nostaa pitkäaikaista ystäväänsä Nurmista esiin vähän joka yhteydessä, kun taas jotkut demariedustajista kokevat jäävänsä varjoon.”
”Vakavahenkiseen politiikkaan tottuneille sosiaalidemokraateille Marinin instagram-tyyli menee yli hilseen”
Ylikuntoon aikaisemmin itsensä juossut Marin on kertonut julkisuudessa aloittaneensa juoksuharrastuksen. Asialla on puolensa ja puolensa: ”Jotkut kuvailevat Marinin olevan energisempi kuin keväällä. Jotkut ovat huolissaan siitä, että kierroksia on jopa liikaa. Osa kollegoista kokee, että tämän pitäisi myös osata rentoutua. Demariryhmässä jotkut miettivät jälleen Marinin terveydentilaa ja sitä, jaksaako ja kestääkö pääministeri.”
PS ei katso hyvällä Marinin touhuamista
Sanna Marinin ja lauantaiaamuna julkaisema yhteiskuva Ilmari Nurmisen kanssa aiheutti melkoista tyrmistystä. Somessa asiaa on puitu koko päivä. Monet perussuomalaiset kommentoivat asiaa.
Puheenjohtja Riikka Purra kirjoittaa: ”Kun puheenjohtaja-pääministeri kettuilee puolueensa ydinkannattajille, eivät asiat taida enää olla ihan kunnossa. Tuleeko pääministerin ylikierroksilla käymisestä kenellekään mieleen muuan A. Stubb?”
Kun puheenjohtaja-pääministeri kettuilee puolueensa ydinkannattajille, eivät asiat taida enää olla ihan kunnossa.
Tuleeko pääministerin ylikierroksilla käymisestä kenellekään mieleen muuan A. Stubb?
— Riikka Purra (@ir_rkp) October 23, 2021
Kansanedustaja Jani Mäkelä kommentoi: ”Vallanpitäjiä pitää voida arvostella, vaikka olisivatkin nuoria ja naisia. Lisäksi on naurettavaa, että 35-vuotias nimittää muita boomeriksi. ”
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.) analysoi viestiä: ”Mielenkiintoinen kommentti boomereista. Nimittäin juuri SDP on ”boomereiden” puolue. Jäsenten ja kannattajien keski-ikä kaikista puolueista korkein. SDP:llä jäsenistön keski-ikä 70 vuotta ja heillä myös iäkkäin kannattajakunta kaikista puolueista.
Antikainen pitää Marinin ulostuloa tekopyhänä: ”Pääministerimme Sanna Marinin mielestä nuoruutta ei saa pilkata esim.. tytöttelemällä, mutta korkeaa ikää saa pilkata hänen esimerkillään ”boomeroimalla”. Hänen ikäänsä ei saa arvostella eikä oikein muutakaan toimintaa, mutta hän saa boom-boom-boomeroida.”
Kansanedustaja Ari Koponen (ps.) kirjoittaa: ”Ensin demarit lupaavat vanhuksille ”vappusatasen” mitä ei sitten anneta. Nyt demari pääministeri Marin käyttää USA:n nuorisoslangin aikuisille annettua ”boomer” -pilkkanimeä. Sen tarkoitus on ollut vähätellä aikuisten ihmisten näkökulmaa. Upeaa arvostusta elämänkokemusta kohtaan.”
Ensin demarit lupaavat vanhuksille ”vappusatasen” mitä ei sitten anneta. Nyt demari pääministeri Marin käyttää USA:n nuorisoslangin aikuisille annettua ”boomer” -pilkkanimeä. Sen tarkoitus on ollut vähätellä aikuisten ihmisten näkökulmaa. Upeaa arvostusta elämänkokemusta kohtaan.
— Ari Koponen (@AriKoponenPS) October 23, 2021
PS-puoluesihteeri Arto Luukkanen kysyy, ”liittyykö tämä vanhojen ihmisten halveksunta ja lilakoiva pilkka jotenkin sosiaalidemokratian syvään ideologiseen sisältöön? ”
Kansanedustaja Vilhelm Junnila kirjoittaa: ”Ensin pääministeri Sanna Marin kertoi ettei toteuta eläkeindeksin korotusta ja sen jälkeen v****ili suoraan suurille ikäluokille. Mahtaa eläkeläistä harmittaa muulloinkin kun vappuna vaikka Sannaa ja Ilmaria toki hymyilyttää. Hei boomeri, ota coolimmin!”
Keskusteluun osallistuu myös eduskuntaryhmyri Ville Tavio: ”Pääministeri järjestää öisiä juhlia virka-asunnollaan samalla kun ravintola-ala on hallituksen rajoitusten kohteena. Vastineena kritiikkiin pääministeri pilkkaa sodan jälkeisiä sukupolvia.”
Pääministeri järjestää öisiä juhlia virka-asunnollaan samalla kun ravintola-ala on hallituksen rajoitusten kohteena.
Vastineena kritiikkiin pääministeri pilkkaa sodan jälkeisiä sukupolvia.
— Ville Tavio (@VilleTavio) October 23, 2021
PS-nuorisojärjestön pj Miko Bergbom moittii Marinin heikkoa tilannetajua: ”Pääministerillä on kyllä kieltämättä tilannetaju hallussa. Kritiikkiä satanut kaverin suosimisesta sekä artistien raahaamisesta kesärantaan taksilla ryyppäämään. Jos haluaisi hieman sovitella, niin tämä ei välttämättä olisi paras peliliike. Onko kenties osoitettu omille?”
Pääministerillä on kyllä kieltämättä tilannetaju hallussa.
Kritiikkiä satanut kaverin suosimisesta sekä artistien raahaamisesta kesärantaan taksilla ryyppäämään.
Jos haluaisi hieman sovitella, niin tämä ei välttämättä olisi paras peliliike. Onko kenties osoitettu omille? pic.twitter.com/jk8Ky20gIK
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) October 23, 2021
Rajuja moitteita myös omasta leiristä
Pääministerin kummalliseen ulostuloon kiinnittää huomiota myös punavihreiden aktiivisimpaan leiriin lukeutuva koomikko, nettihahmo Iikka Kivi. Hän oudoksuu Marinin viestiä, jossa näytetään kieltä juuri niille kipukohdille, joista Marinia on SDP:ssä viime aikoina moitittu.
Kivi kirjoittaa: ”Hallituslähteet: SDP:ssä koetaan osin ongelmaksi pääministerin julkkishengaus-bileimago, ylimieliseksi tulkittava viestintä ja se, että PM kuuntelee etupäässä lapsuusystäväänsä Ilari Nurmista. Marin: Hold my breakfast”.
Hallituslähteet: SDP:ssä koetaan osin ongelmaksi pääministerin julkkishengaus-bileimago, ylimieliseksi tulkittava viestintä ja se, että PM kuuntelee etupäässä lapsuusystäväänsä Ilari Nurmista.
Marin: Hold my breakfast pic.twitter.com/4XlzgQPrnX
— Iikka Kivi (@KoomikkoKivi) October 23, 2021
Kivi jatkaa: ”Jos kyse olisi vaikkapa viihdetaiteilijasta, tämän tason röyhkeä provoilu olisi jopa viihdyttävää. Mutta siihen on ihan perustellut syyt, miksi pääministerin ei kannata viestiä ihan samoin kuin keskimääräisen somejulkkiksen.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilmari Nurminen Miko Bergbom Vilhelm Riikka Purra Sanna Marin Ville Tavio Vilhelm Junnila Sanna Antikainen Arto Luukkanen Jani Mäkelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












