

LEHTIKUVA
Kansanedustajat Immonen ja Lehto: Rituaaliteurastetulle lihalle maahantuontikielto
Perussuomalaisten kansanedustajat ja eduskunnan ympäristövaliokunnan jäsenet Olli Immonen ja Rami Lehto vaativat hallitukselta toimia, jotta se kieltäisi uskonnollisin perustein rituaaliteurastetun lihan maahantuonnin ulkomailta Suomeen. Immonen ja Lehto ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi.
Aiemmin Suomen lainsäädäntö on sallinut rituaaliteurastuksen siten, että eläin tainnutetaan yhtäaikaisesti kaulan katkaisun ja verenlaskun kanssa. Tuoreen eläinsuojelulain uudistuksen yhteydessä lakia muutetaan siten, että eläin täytyy aina tainnuttaa ennen verenlaskua.
Jäsenmailla mahdollisuus kieltää rituaaliteurastukset
Muualla Euroopassa lainsäädäntö suhteessa rituaaliteurastuksiin kuitenkin vaihtelee merkittävästi. Euroopan unionin lopetusasetus sallii rituaaliteurastuksen, kun lihaa tuotetaan uskonnollisten ryhmien käyttöön, mutta antaa jäsenmaille mahdollisuuden myös kieltää rituaaliteurastuksen.
– Perussuomalaiset ovat jo vuosia vaatineet rituaaliteurastuksen kieltämistä. Perussuomalaisten vaatimuksesta uudessa eläinsuojelulaissa rituaaliteurastukset tullaan viimein kieltämään Suomessa. Seuraava askel tulisi olla se, että myös eläinsuojelulakimme vastaisesti teurastetun eläimen lihan maahantuonti kiellettäisiin kokonaan, Immonen sanoo.
Uskonnollisille ryhmille ei tule antaa erivapauksia
Viime vuosien aikana tapahtuneen turvapaikanhakijamäärän suuren kasvun seurauksena rituaaliteurastetun lihan kysyntä on kasvanut, sillä kyseisen muuttoliikkeen myötä muslimien määrä Suomessa on lisääntynyt merkittävästi.
Immonen ja Lehto arvioivat, että uuden eläinsuojelulain voimaantulon myötä rituaaliteurastetun lihan tuonti Suomeen hyvin todennäköisesti kasvaa entisestään.
– Uskonnollisille ryhmille ei tule antaa minkäänlaisia erivapauksia, joilla tässä tapauksessa loukataan eläinten oikeuksia. Länsimainen teurastustapa perustuu tieteeseen ja siihen, ettei eläimen saa antaa tuntea teurastushetkellä ylimääräistä tuskaa tai kipua. Onkin käsittämätöntä, että Euroopassa sallitaan tällainen brutaali teurastustapa, Lehto toteaa.
Brutaalit rituaaliteurastukset eivät kuulu Eurooppaan
Euroopan komissio on ollut jo vuosia sitten ilmaissut huolensa rituaaliteurastetun lihan suuresta määrästä. Määrä on kohtuuttoman suuri rituaaliteurastettua lihaa kuluttavien uskonnollisten ryhmien asukasmäärään nähden.
Immonen ja Lehto ovat huolissaan siitä, että rituaaliteurastettua lihaa myydään ja tarjoillaan esimerkiksi ravintoloissa ihmisille, jotka eivät edes haluaisi syödä kyseisellä tavalla teurastettuja eläimiä.
– Brutaalit rituaaliteurastukset eivät kuulu Eurooppaan, eikä rituaaliteurastettua lihaa saa päästää jatkossa Suomen markkinoille. Kotimainen ja paikallinen ruoantuotanto on asetettava kunniaan, luonnollisesti myös eettinen lihantuotanto. Suositaan suomalaista, Immonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uskonnolliset ryhmät kirjallinen kysymys rituaaliteurastukset Erivapaudet Liha eläinsuojelulaki Eurooppa Rami Lehto Suomi Olli Immonen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen iloitsee lakiesityksestä: ”Vihdoin rituaaliteurastusta säännellään!”

Tavio: Eläin tainnutettava ennen halal-teurastusta – ”Suomeen ei tarvita lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria”

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – ”Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Huhtasaari huolissaan metsästyskoirien kohtelusta Espanjassa

Antikainen: Kissa ei ole lelu – ”Ihmisten välinpitämättömyys on järkyttävää”

Uskonnon oikeuttamaa eläinrääkkäystä – Purra: Rituaaliteurastus lopetettava

Elomaa: Uusi eläinten hyvinvointilaki ei saa jäädä puolitiehen

Perussuomalaisilta viisi vaatimusta rituaaliteurastuksen kitkemiseksi: Eläinten teurastaminen rääkkäämällä on lopetettava
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää