

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 22/2021 luetuin
Kaupungin työntekijät poistivat PS-ehdokkaan mainoksia Porissa – itsekin ehdolla oleva esimies vetoaa virhetulkintaan
Porilainen kuntavaaliehdokas hämmästyi kaupungilla ajaessaan nähdessään kaupungin auton keräävän hänen vaalimainoksiaan pois valaisinpylväistä. Porin kaupungin tiemestari sanoo, että kyseessä ei ollut poliittinen vaino, vaan vaalikylttien poistaminen perustui hänen tekemäänsä virhetulkintaan. Soppaa sekoittaa kuitenkin se, että poistokäskyn antanut tiemestari on itse vaaleissa ehdokkaana demarien listalla.
Tiistaina Christa Lahto (ps) osui sattumalta paikalle, kun kaupungin työntekijät poistivat hänen vaalimainoskylttejään lyhtypylväistä. Hän lähti ajamaan kaupungin auton perässä ja meni sen pysähdyttyä kysymään mainosten poistamisen syytä. Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Satakunnan Kansa.
”Kyse ei ollut politiikan teosta”
Neuvottelun jälkeen työntekijät soittivat tiemestarille, joka peruutti antamansa poistokäskyn. Kaupungin työntekijät eivät kiinnittäneet poistamiaan kylttejä takaisin pylväisiin, mutta antoivat ne kuitenkin Lahdolle.
Porin kaupungin tiemestari Jyrki Kartastenpää vakuuttaa Satakunnan Kansalle, että ”kyse ei ollut politiikan teosta vaan virhetulkinnasta”. Hän kiistää ehdottomasti, että kyse olisi ollut nimenomaan perussuomalaisten ehdokkaaseen kohdistuneesta toiminnasta.
Liikennemerkkeihin ei saa kiinnittää – lyhtypylväisiin saa
Tiemestari kertoo rinnastaneensa valaisinpylväät virheellisesti liikennemerkkeihin, joihin ei saa kiinnittää mainoksia. Porin keskusvaalilautakunnan kaikille puolueille lähettämissä ohjeissa kuitenkin sanotaan, että vaalimainoksia saa kiinnittää maanteiden valaisinpylväisiin, kunhan pylvään maalipintaa ei vahingoiteta. Lahto kertoo toimineensa tämän ohjeen mukaan.
Lahto kertoo Suomen Uutisille, että valaisintolpissa olevien vaalimainosten poistaminen näytti tapahtuvan melko valikoivalla tavalla, sillä hänen ajaessaan kaupungin auton perässä se ajoi monien muiden valaisintolppaan ripustettujen vaalimainosten ohi poistamatta niitä. Porin perussuomalaisten vaalipäällikkö Taina Lehtonen on tehnyt kylttien poistamisesta ilmoituksen Porin vaalilautakunnalle.
Tiemestari demarien ehdokkaana
Tiemestari Jyrki Kartastenpää on itse ehdolla kuntavaaleissa demarien listalla. Suomen Uutisten toimittaja yritti soittaa hänelle kysyäkseen, miten Kartastenpää on hoitanut oman vaalimainontansa, mutta tiemestari ei ollut tavoitettavissa useista yrityksistä huolimatta.
Christa Lahto kertoo, että noin muuten vaalikampanjointi on Porissa mennyt rauhallisissa ja hiljaisissa merkeissä. Koronan takia yleisötilaisuuksia ei ole juurikaan järjestetty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Grönroos: Kuntavaaleissa päätetään, laitetaanko yhteiset varat suomalaisten hyvinvointia ja turvallisuutta edistäviin asioihin vai turhiin tai jopa haitallisiin menoihin

Halla-aho vappupuheessaan: Kuntavaalit ovat hyvä tilaisuus antaa puolueille välitilinpäätös siitä, mitä ne ovat kahden vuoden aikana tehneet

Perussuomalaisten keskeinen tavoite on käyttää viisaasti veronmaksajien rahoja: ”Menojen priorisointi ja maltillinen verotus hyödyttävät sekä työntekijöitä että yrittäjiä”

Ennakkoäänestys alkoi tänään – puoluesihteeri Grönroos: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto vallitsevalle politiikalle – muut puolueet lupaavat kuun taivaalta veroilla ja velkarahalla

Ulkomaalainen anarkisti yllätettiin tuhoamasta perussuomalaisten vaalimainosta Kirkkonummella

Satakunnan merkitys koko Suomen taloudelle on tärkeä – Huru ja Koskela: Porin lentokentän toiminta turvattava
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.