
Teemu Keskisarjalta tulossa muistelmateos
Historioitsija, kansanedustaja Teemu Keskisarjalta ilmestyy loppukesällä kirja Elämäni eduskunnassa.

LEHTIKUVA
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.
Kirjan on kustantanut Kiuas Kustannus, joka avaa kirjan sisältöä seuraavasti:
”Urapoliitikkojen vaikenemisen laki ei koske historioitsijaa. Mitä Arkadianmäellä tapahtuu todella? Keskisarja paljastaa näkemänsä, kokemansa, kuulemansa ja luulemansa. Elämäni eduskunnassa kertoo kansanedustelusta:
– Miltä tuntuu kaunopuhuminen täysistunnossa?
– Kuinka kehkeytyvät kohut?
– Ovatko edustajat työn raskaan raatajia vai veronmaksajien elättejä?
– Miten ilmenevät työhyvinvointi ja -pahoinvointi?
Sisäpiiritiedot valottavat hallituksen kipuilua, ryhmäkuria ja puolueiden armottomia jäsentenvälisiä. Keskisarja käsittelee itsekritiikillä omaa elämäntaisteluaan. Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä. Eduskunta tarjoaa aitiopaikan aikalaishulluuden katselemiseen. Taustalta nousevat esiin historia, edellispolvet ja kuolleet ihmiset.”
Keskisarja harmittelee aiempien kustantajiensa Siltalan ja WSOY päätöstä kieltäytyä julkaisemasta Teemu-kirjoja kohujen takia:
– Naurettavaa. Kirjamarkkinoille perinteisesti mahtuivat maanpettureiden tilitykset ja himomurhaajien ja huumekauppiaiden elämäkerrat. Teemuilu nyt vaan ei ootätäpäivää. Eilen sepitteeni kävivät kaupaksi ja voittivat pystejä ja prenikoita, tänään alitan julkaisukynnyksen. Hyvä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Historioitsija, kansanedustaja Teemu Keskisarjalta ilmestyy loppukesällä kirja Elämäni eduskunnassa.

Perussuomalaisten kansanedustajat Onni Rostila ja Teemu Keskisarja ovat jättäneet uuden toimenpidealoitteen syntyvyyden kohentamiseksi.

Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja vaatii puolueeltaan uutta kielipoliittista painotusta ja varoittaa suomen kielen aseman heikkenemisestä. Jyväskylässä puolueensa yleisötilaisuudessa puhunut Keskisarja arvosteli myös SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa ja sanoi puolueen hyötyvän muuttuvasta väestörakenteesta.

Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu, Teemu Keskisarja ja Onni Rostila jättivät tänään toimenpidealoitteen yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan lakkauttamiseksi.

Suomalaisuuden Liiton tuottaman dokumentin ensi-ilta veti Oodin ison elokuvasalin täyteen Helsingissä. Kivi lienee Suomen tutkituin kirjailija, mutta kunnollista tv-dokumenttia hänestä ei ole tehty koskaan aiemmin.

Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtajan, kansanedustaja Teemu Keskisarjan jo etukäteen huomiota herättänyt luento Lahden kaupunginkirjastossa maanantaina keräsi paikalle runsaasti yleisöä, pienehkön ryhmän vasemmistolaisia mielenosoittajia ja poliiseja.
Viikon suosituimmat


Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.

Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää