Keskusta: Emme ole kokoomuksen pelinappula

12.03.2013 |12:55

Keskusta ei ole hallituksen kriisissä kokoomuksen pelinappula, painottaa puoluesihteeri Timo Laaninen keskustan Suomenmaassa.
Julkisuudessa on jo huhuttu, että kokoomus ja keskusta olisivat viritelleet keskusteluyhteyttä.

– Tämäkin huhu on perätön. Keskusta ei ole mikään pelinappula, jolla voi uhkailla. Me olemme nyt oppositiossa. Emme ole käytettävissä tällaisessa pelissä, Laaninen painottaa.

Laanisen mukaan uusilla vaaleilla uhkailu on hallituksen sisäistä peliä, jolla kokoomus painostaa kumppaneitaan. Laanisen mielestä keskustan arviot ovat käymässä toteen: nykyinen hallitus ei pysty tekemään päätöksiä. Paineet ovat siis suuret hallituksen kehysriihen alla.

– Kokoomus on tuskastunut siihen, että päätöksiä ei tahdo syntyä, Laaninen tulkitsee.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
7.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää