Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kiittämättömyys on maailman palkka – terroristiorganisaatio jakaa ruotsalaisten henkilötietoja somessa

Somessa on jaettu Koraanin polttamisiin liittyen Ruotsin kansalaisten henkilötietoja. Mukana on ollut kuvia ja muslimeille suunnattu kehotus väkivaltaan. Tilanne on monin tavoin outo, eikä ulkopuolinen vaikuttaminen ole poissuljettua.

Terroristiorganisaatio al-Qaida jakaa sympatiseeraajiensa kanssa Ruotsin kansalaisten henkilötietoja sosiaalisessa mediassa. Näin väittää tanskalainen terrorismin tutkija Tore Refslund Hamming.

Jakaminen on kestänyt kuukausia ja alustat ovat olleet Telegram sekä Rocket Chat, joka mainostaa itseään tietoturvalliseen informaationjakoon soveliaana lavettina.

”Mitäs heille pitäisi tehdä”

– Viimeisen puolen vuoden aikana olen nähnyt tiettyjä henkilöitä käsittelevää informaatiota. Periaatteessa kyse on siitä, että näistä henkilöistä emme pidä, mitäs heille pitäisi tehdä.., kuvailee Refslund Hamming Dagens Nyheterissä.

DN:n näkemissä viesteissä on ollut pitkä lista henkilötietoja, valokuvia sekä muslimeille suunnattu kehotus väkivaltaan ryhtymiseksi. Tällaista on tapahtunut aiemmin profeetta Muhammedin pilakuviin liittyvässä raivossa.

Turvallisuuspoliisi Säpo ei kommentoi asiaa. Yhteiskunnallisessa keskustelussa tilannetta on oudoksuttu silläkin perusteella, että Ruotsi on mainittu käytännössä erääksi parhaimmista paikoista muslimeille olla ja elää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää