
PS ARKISTO
Kokoomuksen kansanedustaja haluaa kansalaisuusperustaisen sosiaaliturvan – Ari Koponen: ”Kuinka uskottavaa on, että puolue tätä todella ajaisi?”
Kansanedustaja Ari Koponen muistuttaa, että perussuomalaiset ovat vaatineet kansalaisuusperustaista sosiaaliturvaa jo vuosia. - Hyvä, jos tähän herätään Suomessa laajemminkin.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen yhtyy kokoomuksen Tere Sammallahden vaatimukseen kansalaisuusperustaisesta sosiaaliturvasta, mutta epäilee kokoomuksen todellista tahtoa viedä asiaa loppuun asti.
– On sinänsä terve merkki, että myös muissa puolueissa aletaan viimein havahtua maahanmuuton katastrofaalisiin seurauksiin. Tilastot osoittavat kiistatta, että nykyinen malli ei ole kestävällä pohjalla, Koponen sanoo.
Suomella ei ole varaa elättää ulkomaalaisia velkarahalla
Koposen mukaan perussuomalaiset ovat jo pitkään vaatineet sosiaaliturvan sitomista kansalaisuuteen. Samalla kansalaisuuden ehtoja pitää Koposen mukaan kiristää, jota Orpon-Purran hallitus jo tekee sisäministeri Mari Rantasen johdolla.
Koponen pitää Sammallahden avausta hyvänä, mutta kysyy, että kuinka uskottavaa on, että kokoomus tätä todella ajaisi.
– Suomella ei ole varaa elättää ulkomaalaisia velkarahalla, siksi sosiaaliturva kuuluu vain suomalaisille. Hyvä, jos tähän herätään Suomessa laajemminkin, Koponen linjaa.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Vieraskielisten osuus Kelan maksamasta toimeentulotuesta kasvoi edelleen – Purra: ”Tarvitsemme tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ja kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan”
Seppänen: Sosiaaliturva varattava vain Suomen kansalaisille – ”Maksajien voimat loppuvat”
Vigelius ulkomaalaisten tuista: ”Suomalainen sosiaaliturva on rajattava vain suomalaisille’’
Antikainen: Sosiaaliturva kuuluu vain suomalaisille
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Saajien ja maksajien välinen epätasapaino rasittaa julkista taloutta – sosiaaliturva on muutettava kansalaisuusperusteiseksi

Perussuomalaisten tavoitteena on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva

Maahanmuutto muokkaa Suomea peruuttamattomasti – valtaosa tulijoista työllistyy heikosti, jos edes ollenkaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Valhe, emävalhe, tilasto ja työperäinen maahanmuutto

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

PS-Nuoriso: Sosiaaliturva on suomalaisia varten
Perussuomalainen Nuoriso esittää Suomeen kansalaisuusperusteista sosiaaliturvaa. - Suomalaisten veronmaksajien rahoittamaa tukea tulee käyttää vain suomalaisten hyväksi.
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
















