

PS ARKISTO
Kolumni: Budjettisyksyn satoa
Hallituksen esitys vuoden 2020 talousarvioksi julkaistiin kuukausi sitten ja sitä on siitä lähtien perattu monelta eri kantilta. Itä-Suomi on jälleen jäänyt suurten liikennehankkeiden sivustaseuraajaksi, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
Itäradan selvitystyö on jäljessä sekä Turun tunnin junan hanketta että Tampereen seutua ja päärataa vahvistavaa Suomi-rataa. Tiehankkeita hylätään vetoamalla liian vähäisiin liikennemääriin. Itä-Suomessa puhuttavat sekä korkeat työttömyysluvut että rekrytoinnin vaikeus useilla aloilla. Rapistuvat tiet ja epävarma kaavoitustilanne eivät kannusta yrityksiä investoimaan alueelle eikä uusia työpaikkoja synny. Kohtaanto-ongelma pahenee sitä mukaa kun muutetaan muualle työn perässä. Itä-Suomi kaipaa kipeästi uusia investointeja tämän kehityskulun kääntämiseksi.
Pohjois-Karjalan edustajat jättivät yhteisiä talousarvioaloitteita, joilla pyritään edistämään maakunnan kehitystä. Etenkin monet tiehankkeet parantavat alueen saavutettavuutta sekä liikenneturvallisuutta. Myös yritykset ja raskas liikenne hyötyvät paremmasta tieinfrasta. Toimivat liikenneyhteydet ovat tärkeitä myös syrjäseuduilla, mikäli koko maa halutaan pitää asuttuna. Pitkät välimatkat ja huonot tiet ovat vaarallinen yhdistelmä, etenkin niillä reiteillä, joilla kulkee myös paljon raskasta liikennettä. Hyvät tiet edistävät myös matkailua ja parantavat paikallisten nähtävyyksien saavutettavuutta. Kotimaanmatkailu tuottaa työ- ja elinkeinoministeriön arvion mukaan noin 70 % koko Suomen matkailukysynnästä ja on kasvavissa määrin yhä tärkeämpi elinkeino myös Itä-Suomessa. Siten toimivat liikenneyhteydet ovat tärkeitä sekä paikallisille asukkaille että seudulla vieraileville.
Lastensuojelun kehittäminen on minulle hyvin tärkeä asia ja olenkin jättänyt talousarvioaloitteen, jolla pyritään parantamaan seksuaalista hyväksikäyttöä kokeneiden ja seksuaalirikoksen uhriksi joutuneiden lasten auttamista. Tavoitteena on tehostaa viranomaisten yhteistyötä, minkä avulla kunnat ja viranomaiset pystyvät yhdessä auttamaan lapsia ja nuoria sekä ennaltaehkäisemään lapsiin ja nuoriin kohdistuvia seksuaalirikoksia. Lastensuojelun tilanne on monissa kunnissa vaikea viranomaisten resurssipulan takia. Tähän on ehdottomasti tultava muutos.
Outokumpulaisena myös oman kaupungin asiat ovat tietenkin lähellä sydäntä. Yksi kaupungissa pitkään kytenyt toive on kevyenliikenteenväylän rakentaminen rautatien ylittävälle Kalattomantien sillalle. Kevyenliikenteenväylän puutteesta huolimatta sekä jalankulkijat että pyöräilijät käyttävät siltaa, koska se on monille asukkaille suorin ja nopein reitti kahden kaupunginosan välillä. Sillan kapeus ja kevyenliikenteenväylän puute heikentävät liikenneturvallisuutta, etenkin kun ikäihmiset monesti kulkevat sillalla myös potkukelkalla tai rollaattorilla.
Viimeisenä vaan ei vähäisimpänä huomiota ansaitsee viranomaisten koiratoiminta. Virkakoirat ovat monessa asiassa korvaamaton apu viranomaisille. Poliisikoirat jäljittävät rikollisia ja löytävät eksyneitä marjastajia, etsivät huumeita tai räjähteitä ja toimivat tarvittaessa voimankäyttövälineinä. Rajakoirat ovat ylivertaisia jäljittämään ja ottamaan kiinni luvattomia rajanylittäjiä. Etenkin itärajalla rajakoirat ovat korvaamattomia. Virkakoira on sekä ohjaajansa työkaveri että perheenjäsen. Koiria koulutetaan ja niiden kanssa harrastetaan myös vapaa-ajalla ja siksi on tärkeää, että siihen on saatavilla riittävästi tukea ja resursseja. Onpa yksi rajakoira jopa voittanut useita mestaruuksia suojelussa, korkeimpana saavutuksenaan kulta saksanpaimenkoirien maailmanmestaruuskisoissa. Virkakoirien tärkeyttä ei voi liiaksi korostaa ja olen siksi jättänyt talousarvioaloitteet Poliisikoirayhdistyksen ja Rajan koiramiehet ry:n toiminnan tukemiseksi ja kehittämiseksi.
Sanna Antikainen
kansanedustaja (ps.)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Perussuomalaiset vaati kyselytunnilla tukea lapsiperheille – ministeri pakeni vastuutaan

Mäkynen: Piilotetaanko tulkkipalveluiden kustannuksia tarkoituksella?

Koskenkylä: Hallituksen työllisyystoimet heikkoja, kommunikointi ristiriitaista – väittää leikkaavansa yritystukia, mutta lisää palkkatukea, joka on yritystukea

Puisto: Hallituksen taloussuunnitelma on vaarallisen hutera
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.