

PS ARKISTO
Kolumni: Budjettisyksyn satoa
Hallituksen esitys vuoden 2020 talousarvioksi julkaistiin kuukausi sitten ja sitä on siitä lähtien perattu monelta eri kantilta. Itä-Suomi on jälleen jäänyt suurten liikennehankkeiden sivustaseuraajaksi, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
Itäradan selvitystyö on jäljessä sekä Turun tunnin junan hanketta että Tampereen seutua ja päärataa vahvistavaa Suomi-rataa. Tiehankkeita hylätään vetoamalla liian vähäisiin liikennemääriin. Itä-Suomessa puhuttavat sekä korkeat työttömyysluvut että rekrytoinnin vaikeus useilla aloilla. Rapistuvat tiet ja epävarma kaavoitustilanne eivät kannusta yrityksiä investoimaan alueelle eikä uusia työpaikkoja synny. Kohtaanto-ongelma pahenee sitä mukaa kun muutetaan muualle työn perässä. Itä-Suomi kaipaa kipeästi uusia investointeja tämän kehityskulun kääntämiseksi.
Pohjois-Karjalan edustajat jättivät yhteisiä talousarvioaloitteita, joilla pyritään edistämään maakunnan kehitystä. Etenkin monet tiehankkeet parantavat alueen saavutettavuutta sekä liikenneturvallisuutta. Myös yritykset ja raskas liikenne hyötyvät paremmasta tieinfrasta. Toimivat liikenneyhteydet ovat tärkeitä myös syrjäseuduilla, mikäli koko maa halutaan pitää asuttuna. Pitkät välimatkat ja huonot tiet ovat vaarallinen yhdistelmä, etenkin niillä reiteillä, joilla kulkee myös paljon raskasta liikennettä. Hyvät tiet edistävät myös matkailua ja parantavat paikallisten nähtävyyksien saavutettavuutta. Kotimaanmatkailu tuottaa työ- ja elinkeinoministeriön arvion mukaan noin 70 % koko Suomen matkailukysynnästä ja on kasvavissa määrin yhä tärkeämpi elinkeino myös Itä-Suomessa. Siten toimivat liikenneyhteydet ovat tärkeitä sekä paikallisille asukkaille että seudulla vieraileville.
Lastensuojelun kehittäminen on minulle hyvin tärkeä asia ja olenkin jättänyt talousarvioaloitteen, jolla pyritään parantamaan seksuaalista hyväksikäyttöä kokeneiden ja seksuaalirikoksen uhriksi joutuneiden lasten auttamista. Tavoitteena on tehostaa viranomaisten yhteistyötä, minkä avulla kunnat ja viranomaiset pystyvät yhdessä auttamaan lapsia ja nuoria sekä ennaltaehkäisemään lapsiin ja nuoriin kohdistuvia seksuaalirikoksia. Lastensuojelun tilanne on monissa kunnissa vaikea viranomaisten resurssipulan takia. Tähän on ehdottomasti tultava muutos.
Outokumpulaisena myös oman kaupungin asiat ovat tietenkin lähellä sydäntä. Yksi kaupungissa pitkään kytenyt toive on kevyenliikenteenväylän rakentaminen rautatien ylittävälle Kalattomantien sillalle. Kevyenliikenteenväylän puutteesta huolimatta sekä jalankulkijat että pyöräilijät käyttävät siltaa, koska se on monille asukkaille suorin ja nopein reitti kahden kaupunginosan välillä. Sillan kapeus ja kevyenliikenteenväylän puute heikentävät liikenneturvallisuutta, etenkin kun ikäihmiset monesti kulkevat sillalla myös potkukelkalla tai rollaattorilla.
Viimeisenä vaan ei vähäisimpänä huomiota ansaitsee viranomaisten koiratoiminta. Virkakoirat ovat monessa asiassa korvaamaton apu viranomaisille. Poliisikoirat jäljittävät rikollisia ja löytävät eksyneitä marjastajia, etsivät huumeita tai räjähteitä ja toimivat tarvittaessa voimankäyttövälineinä. Rajakoirat ovat ylivertaisia jäljittämään ja ottamaan kiinni luvattomia rajanylittäjiä. Etenkin itärajalla rajakoirat ovat korvaamattomia. Virkakoira on sekä ohjaajansa työkaveri että perheenjäsen. Koiria koulutetaan ja niiden kanssa harrastetaan myös vapaa-ajalla ja siksi on tärkeää, että siihen on saatavilla riittävästi tukea ja resursseja. Onpa yksi rajakoira jopa voittanut useita mestaruuksia suojelussa, korkeimpana saavutuksenaan kulta saksanpaimenkoirien maailmanmestaruuskisoissa. Virkakoirien tärkeyttä ei voi liiaksi korostaa ja olen siksi jättänyt talousarvioaloitteet Poliisikoirayhdistyksen ja Rajan koiramiehet ry:n toiminnan tukemiseksi ja kehittämiseksi.
Sanna Antikainen
kansanedustaja (ps.)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Perussuomalaiset vaati kyselytunnilla tukea lapsiperheille – ministeri pakeni vastuutaan

Mäkynen: Piilotetaanko tulkkipalveluiden kustannuksia tarkoituksella?

Koskenkylä: Hallituksen työllisyystoimet heikkoja, kommunikointi ristiriitaista – väittää leikkaavansa yritystukia, mutta lisää palkkatukea, joka on yritystukea

Puisto: Hallituksen taloussuunnitelma on vaarallisen hutera
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.












