Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Koponen syyttää: Helsingin kaupunki syrjii suomalaisia ja suosii maahanmuuttajia

22.09.2025 |18:48

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen syyttää Helsingin kaupunkia suomalaisten syrjimisestä ja maahanmuuttajien suosimisesta suomalaisten kustannuksella ulkomaisille korkeakouluopiskelijoille myönnettävällä kansainvälisyyssetelillään.

Helsingin kaupunki myöntää työnantajille 3 000 euron suuruisen Helsinki-kansainvälisyyssetelin tukemaan ulkomaisten korkeakouluopiskelijoiden ja vastavalmistuneiden työllistymistä sekä heidän kiinnittymistään työelämään. Seteli on tarkoitettu työnantajille, jotka palkkaavat ulkomaisen opiskelijan tai vastavalmistuneen vähintään kahden kuukauden mittaiseen työharjoitteluun.

– Käytännössä Helsingin kaupunki syrjii suomalaisia ja suosii maahanmuuttajia suomalaisten kustannuksella, perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen syyttää.

Positiivinen erityiskohtelu laillistaa syrjinnän

Kansanedustaja Koponen huomauttaa, että työnantajan näkökulmasta ei kannata edes harkita suomalaista hakijaa, jos ulkomaalaisen ottamisesta saa 3 000 euron palkkion. Hän pitää Helsingin kaupungin toimintaa röyhkeänä syrjintänä.

– Kaikkein hulluinta tässä syrjinnässä on, että se on laillista. Yhdenvertaisuuslain positiivinen erityiskohtelu mahdollistaa suomalaisten syrjinnän, Koponen kertoo.

Perussuomalaisten kansanedustajat Onni Rostila, Ari Koponen, Teemu Keskisarja ja Jani Mäkelä ovat jättäneet 7.2.2025 eduskunnalle toimenpidealoitteen ”positiivisen” erityiskohtelun eli syrjinnän purkamisesta ja yhdenvertaisuuslain muuttamisesta. Koponen pitää Helsingin kaupungin kansainvälistymisseteliä räikeänä esimerkkinä siitä, miksi toimenpidealoitteen mukainen lakimuutos tulisi tehdä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
9.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi