

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koponen: Vanginvartijoiden tuvallisuus on vakavasti uhattuna
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen kysyy kirjallisessa kysymyksessään, kuinka hallitus aikoo kohdentaa Rikosseuraamuslaitokselle varatun budjetin. Menevätkö rahat vanginvartijoiden palkkaamiseen vai edellisvuosien tapaan hallinnon rattaisiin?
– Vangit ovat suunnitelleet esimerkiksi vankilavirkailijoiden palkkamurhia, on selvää että perustyöhön tarvitaan lisäkäsiä, muistuttaa Ari Koponen.
Rikosseuraamuslaitoksen keskushallinnon henkilöstö on lisääntynyt 21 % viimeisen viiden vuoden aikana, samalla kun vanginvartijat ja muut rikosseuraamusalueiden henkilöstön määrät ovat vuosittain laskeneet.
– Tästä suuntauksesta näkee kuitenkin selvästi, että peruskenttätyöhön ei ole laittaa henkilöstöresursseja, Koponen kertoo.
– Miten oikeusministeri Anna-Maja Henriksson turvaa, että lisäraha kohdennetaan ns. kentälle eli perustyöhön vanginvartijoihin eikä jälleen lisätä keskushallinnon henkilöstöä edellisvuosien tapaan?
Rahat suunnattava oikein
Viime viikkoina Vankilavirkailijain Liiton puheenjohtaja Antti Santamäki on tuonut vakavan yhteiskunnallisen uhkan esille ja kertonut järjestäytyneen rikollisuuden lisääntymisestä. Liiton mukaan turvallisuusuhka on läsnä lukemattomien vankilavirkailijoiden työssä lähes päivittäin.
Lisääntynyt rikollisuus näkyy esimerkiksi uhkauksina ja fyysisenä väkivaltana. Myös Rikosseuraamuslaitoksen pääjohto on huolissaan vankiloiden heikentyneestä turvallisuustilanteesta.
– Poliisin ja syyttäjien määrärahaa on talousarvioesityksessä nostettu, mikä on hyvä asia. Mutta myös rikosketjun loppupää eli vankilat pitää ottaa huomioon ja näin ollen Rikosseuraamuslaitokselle onkin budjetoitu 2,6 miljoonaa euroa lisää määrärahoja. Rahat tulisi nyt nopeasti suunnata oikeaan osoitteeseen ennen kun jotain vakavaa tapahtuu, Koponen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikeusministeri Vankilavirkailijain Liitto vanginvartijat Ari Koponen Anna-Maja Henriksson henkilöstö Rikosseuraamuslaitos rikolliset vankila Väkivalta perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Vankiloiden keskittäminen kasvukeskuksiin lisää syrjäseutujen työttömyyttä

Tavio esittää vankipaikkojen lisäämistä

Leena Meri: Vankien ”omien lomien” loputtava – lakialoite luvattomista poistumisista rikoslakiin

Lähes puolet vanginvartijaopiskelijoista äänestää perussuomalaisia – vanginvartijaopiskelijat haluavat vähemmän maahanmuuttoa ja vakavista rikoksista todellisia elinkautisia

Meri: Oikeusvaltion keskeisiä toimijoita pitää tukea muutenkin kuin sanallisesti

Lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri vaatii: Ministeri Henrikssonin selvitettävä vankeinhoidon järkyttävä tila välittömästi ja ryhdyttävä korjaustoimenpiteisiin
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











