

LEHTIKUVA
Koronarokotteiden niukka saatavuus ja suuri kysyntä luomassa suuren ongelman: Mafia voi iskeä silmänsä ”vuoden 2021 nestemäiseen kultaan”
Järjestäytyneelle rikollisuudelle koronarajoitukset – kuten ulkonaliikkumiskiellot – tekevät pahaa hallaa. Perinteiset tulonlähteet romahtavat. Niihin kuuluu esimerkiksi huumekauppa ja prostituutio. Mafian arvellaan laajentavansa ”toimialojaan”, Politico kirjoittaa.
Interpolin pääsihteeri Jürgen Stock pelkää, että järjestäytynyt rikollisuus havittelee koronarokotteita. Hänen mukaansa rokotteista voi tulla ”vuoden 2021 nestemäinen kulta”. Arvio perustuu niukkaan saatavuuteen ja suureen kysyntään. Tämä on yleensä resepti massiivisille voitoille.
Mafian toiminta valtaa aloja?
Pandemian ja terveyskriisin yhteys on ilmeinen. Kriisin vastaus on ollut muun muassa se, että kasvomaskien käyttö on kasvanut Euroopassa käytännössä lähes tyhjästä räjähdysmäisesti. Joissain maissa kasvomaskin käyttö on jopa pakollista ulkona liikuttaessa.
Mafia voi tuottaa huokeasti heikkolaatuisia kasvomaskeja. Rikolliset voivat perustaa moraalittomia siivousyrityksiä. Korkeamman kuolleisuuden vuoksi hautausalalla voi tehdä laittomasti voittoja.
Vähittäiskauppa on siirtynyt verkkoon, missä mafia voi kasvattaa toimintaansa.
Italia on laskelmien mukaan vastaanottamassa yli 200 miljardia euroa EU:n velkarahoituksella pyörivästä elpymisvälineestä. Mafia on onnistunut vetämään julkisen rahan valvojia ennenkin höplästä. On luonnollista odottaa, ettei järjestäynyt rikollisuus jää tällaisten rahojen edessä istumaan käsiensä päälle.
Rehellisiä yrittäjiä mafian pauloihin
Monet yritykset ovat joutuneet vaikeuksiin koronarajoitusten vuoksi. Maissa, joissa reippaalla byrokratialla maustetut valtion tukiohjelmat takkuavat, monet yrittäjät kääntyvät mafian puheille. Mafia kaappaa yrityksiä rahoitusta vastaan.
Tällaiset toimet laajentavat mafian lonkeroita yhä syvemmälle yhteiskuntaan. Järjestäytynyt rikollisuus kaappaa markkinoita muuallakin kuin Italiassa. Mafia on ottamassa kiristyvää otettaan Saksassa, Espanjassa, Ranskassa ja Belgiassa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pekka Haavisto mukana vetoomuksessa, jossa esitetään EU:n tilaamien koronarokotteiden jakamista itänaapureiden kanssa

Kun hallitus söhlää, se tuuppaa virkamiehet eturiviin – Halla-aho: ”Kriisin hoito siis joko on tai ei ole politiikkaa, aina riippuen siitä, mikä on punavihreän hallituksen kannalta edullisinta”

Etelä-Euroopalle lahjarahaa – suomalaiselle autoilijalle ennätyksellinen polttoaineveron korotus

Euroopan talous ja moraali jakaantumassa taas kahtia

Brittilehti: ”Ruotsista tuli maahanmuuttajamafian terrorisoima gangstereiden paratiisi – poliisi ja poliitikot kädettömiä rikollisten edessä”

EU:ssa kannattaa olla suuri jäsenmaa: Saksalainen komission puheenjohtaja haluton rankaisemaan Saksaa unionin rokoteohjelman rikkomuksista

Saarikolla tai Ohisalolla ei minkäänlaista käsitystä, kuinka moni suomalainen on rokotettu juhannukseen mennessä

Poliisi murtautui ammattirikollisten käyttämiin viestintäpalveluihin – koodisanojen yleisin kieli on arabia
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














