

LEHTIKUVA
Brittilehti: ”Ruotsista tuli maahanmuuttajamafian terrorisoima gangstereiden paratiisi – poliisi ja poliitikot kädettömiä rikollisten edessä”
Ruotsin palavat autot, pommiräjähdykset ja savuavat aseet saavat yhä enemmän huomiota maailmalla. Brittilehti Daily Mail julkaisi verkkoartikkelin, jossa kerrotaan valtiosta, josta tuli maahanmuuttajien vyöryn ja poliitikkojen sinisilmäisyyden myötä mafiaklaanien ja gangstereiden paratiisi.
– Kun kissa on poissa, hiiret tanssivat pöydällä. Ruotsissa kissaa ei ole näkynyt 30 vuoteen. Kun poliisia ei näy, ei ole ollut mitään keinoa osoittaa uusille tulijoille laillisuuden rajoja. Näin sanoo Göteborgin poliisin maahanmuuttoyksikön johtaja, komisario Ulf Boström MailOnline -verkkolehdessä. Ruotsin poliisi teki virheen lopettaessaan katupartioinnin 1980-luvulla.
– Klaanit ovat sisäistäneet vaikenemisen kulttuurin. Hei eivät luota Ruotsin viranomaisiin eivätkä puhu meille. Ja Göteborgissa on edustettuina 184 kansallisuutta. Klaaneille maan alkuperäisasukkaat ovat vain toisen klaanin edustajia, jotka nyt sattuvat hallitsemaan yhteiskunnallisia instituutioita.
Ruotsin maahanmuuttopolitiikka haaksirikossa
Boström on sitä mieltä, että Ruotsin maahanmuuttopolitiikka on epäonnistunut. Hänen mukaansa kokonainen nuorten miesten sukupolvi on syntynyt Ruotsin maaperällä rikollisperheisiin. He ovat yhteiskunnan ulkopuolella ja omasta mielestään lakien ulottumattomissa.
– Nykyinen tilanne on oma vikamme mutta poliitikot eivät tätä myönnä. Sotilaallisella väliintulolla tai massavalvonnan keinoin ongelmaa ei ratkaista. Jos poliisi ei jalkaudu kaduille, niin rinnakkaisyhteiskunnat jäävät järjestäytyneen yhteiskunnan ulkopuolelle.
”Klaanit luottavat vain omiin perheisiinsä”
Johanna Bäckström Lerneby on kirjoittanut kirjan göteborgilaisesta Ali Khanin perheestä, Ruotsin tunnetuimmasta klaanista. Kirjailijan mukaan perusruotsalaiset luottavat siihen, että valtio huolehtii heistä ja tarjoaa turvaa. Klaanit taas luottavat vain omiin perheisiinsä.
– Klaanilaisille perhe on elämää ja kuolemaa suurempi asia. Valtiolla ei ole mitään virkaa ja poliisille he eivät puhu. He elävät aivan omassa maailmassaan.
”Gangsters’ Paradise”
”Maahanmuuttajamafian jengit terrorisoivat Ruotsin katuja murhaamalla ja pommittamalla. He pakottavat poliisipomot myöntämään, että ote laista ja järjestyksestä on kirpoamassa”, kirjoittaa MailOnline. ”Vain viisi vuotta sitten he vastaanottivat avosylin pakolaisia Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Balkanilta ja nyt klaanit mustaavat rikollistilastot ennen niin rauhallisissa ruotsalaisissa kaupungeissa. 300 pommi-iskua ja 275 aseenkäyttörikosta viime vuonna”, verkkolehti vyöryttää.
Göteborgin poliisipäällikkö Erik Nord puhuu suunsa puhtaaksi ja sanoo rikollisklaanien hyödyntävän luovasti ja täysin mitoin luottamukseen perustuvaa yhteiskuntaa sekä anteliasta sosiaaliturvaa. Klaanien paikallisesta eroava toimintakulttuuri edellyttää poliisilta täysin uusia keinoja rikollisuuden vastaisessa taistelussa.
– Tarvitsemme välittömästi lisää väkeä poliisiin, oikeuslaitokseen ja vankiloihin vastataksemme haasteeseen. Muuten tämä maa on ”Gangsters’ paradise, rikollisten paratiisi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- gangsters' paradise Johanna Bäckström Lerneby Ulf Boström Vaikenemisen kulttuuri jengimurhat pommi-isku Erik Nord asekauppa Mafia rikollisklaanit islamilainen rinnakkaisyhteiskunta Ampuma-aserikokset Hashem Ali Khan Klaanit rikollisjengit ongelmalähiöt huumekauppa maahanmuuttajat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi heräämässä karuun todellisuuteen: ”Hyvinvointivaltiosta on tullut rikollisten pankkiautomaatti”

Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Rikollisjengien ammuskelu tulee kalliiksi yhteiskunnalle – yhden haavoitetun sairaalahoito maksaa yli 25 000 euroa

Tenstan poikkeuksellisen ulkonaliikkumiskiellon takana Tukholmassa on kaiken todennäköisyyden mukaan rikollisjengien taistelu huumekaupan reviireistä

Nuorisojengin uusin ajanviettotapa Tukholmassa: pommitetaan kävelysilloilta kivillä poliisiautoja

Ruotsin nuorisotyöttömyys pahin 100 vuoteen

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

PS kyselytunnilla: Haitallinen maahanmuutto on ongelmien juurisyy – hallitus haluton puuttumaan

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.













